• تاریخ: 2017-10-26
  • شناسه خبر: 24266
  • 415 بازدید

استاندار: اتصال راه آهن اینچه برون به گرمسار و گرگان به مشهد، گلستان را متحول می کند

ارکین نیوز-استاندار گلستان با تاکید بر اینکه به دنبال تسریع در توسعه استان هستیم، اظهار کرد: اتصال راه آهن اینچه برون به گرمسار و همچنین گرگان به مشهد زمینه تحولات زیادی را در استان فراهم خواهد آورد. به گزارش پایگاه اطلا ...

ارکین نیوز-استاندار گلستان با تاکید بر اینکه به دنبال تسریع در توسعه استان هستیم، اظهار کرد: اتصال راه آهن اینچه برون به گرمسار و همچنین گرگان به مشهد زمینه تحولات زیادی را در استان فراهم خواهد آورد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان، دکتر سید مناف هاشمی صبح امروز(۴ آبان) در دیدار با معاون راه آهن کشور و اعضای کمیته حمل و نقل راه آهن جمهوری اسلامی ایران،با اشاره به اهمیت خصوص ریلی، تصریح کرد: راه آهن و توسعه آن بهترین زیرساخت برای رونق اقتصادی استانی با ظرفیت های گلستان است که استان را به جنوب و شرق کشور متصل می نماید.
وی افزود: توسعه راه آهن نه تنها در توسعه اقتصادی که در توسعه گردشگری نیز نقش بسزایی دارد و استانی همچون گلستان را که دارای ظرفیت های گردشگری فراوان همچون آبشارها، ارتفاعات و بنادر است را به مردم، گردشگران و کشورهای اطراف بهتر معرفی می کند.
وی یادآور شد: راه آهن جمهوری اسلامی آنچه جهت تسریع در عملیات اجرایی راه آهن اینچه برون به گرمسار است را اعلام نماید تا در ظرفیت استان همکاری های لازم در خصوص محیط زیست، امور اراضی و منابع طبیعی صورت گیرد.
استاندار گلستان راه آهن گرگان به مشهد را مطالبه سالیان دراز مردم استان دانست و افزود: در جلسه معارفه بنده در هیات دولت ، ریاست محترم جمهوری این مطالبه را دوباره یادآوری کردند و بر لزوم اجرای آن تاکید داشتند.
دکتر هاشمی یادآور شد: کشور قزاقستان به شدت نسبت به افزایش مناسبات و مراودات تجاری علاقه مند است اما متاسفانه در زمینه های ترانزیتی تجار ما مشکلاتی را با کشور ترکمنستان دارند که امیدواریم این مسائل هرچه زودتر مرتفع گردد تا بتوانید به اهداف تجارت با آسیای میانه دست یابیم.
همچنین در این دیدار دکتر حسین عاشوری معاون راه آهن کشور و رئیس کمیته حمل و نقل بین المللی راه آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه این کمیته هر ماه در یکی از استان های مرزی به بررسی مسائل و مشکلات این حوزه می پردازد، گفت: سابقه خطوط ریلی در گلستان به ۹۰ سال قبل برمی گردد و اتصال راه آهن کشور از طریق گلستان به ترکمنستان و قزاقستان با سرمایه گذاری مشترک ۳ کشور این استان را بیش از پیش ، مطرح کرد.
وی افزود: هدف اصلی این خط ریلی کوتاه تر کردن مسیر ایران به قزاقستان بوده است و صادرات ایران به آسیای میانه افزایش یابد و صادرات قزاقستان به ایران بهبود یابد و همچنین محصولات آنها سریع تر به خلیج فارس و آب های آزاد برسد.
وی با اشاره به پروژه برقی کردن راه آهن اینچه برون به گرمسار، گفت: این پروژه از طریق فاینانس و با قرارداد یک میلیارد دلاری از سوی طرف روسی اجرایی خواهد شد و اگر تفاهم نامه مشترک امضا شود ، ظرف مدت ۴-۵ ماه آینده عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.
عاشوری با بیان اینکه اینچه برون یکی از ۱۹ ایستگاه مرزی و بین المللی راه آهن است، خاطر نشان کرد: افق ۲ ساله ایستگاه اینچه برون ، افقی مطلوب خواهد بود و ما امیدواریم شاهد افزایش مراودات تجاری با آسیای میانه و روسیه از طریق این ایستگاه باشیم.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست