• تاریخ: 2017-08-06
  • شناسه خبر: 23511
  • 453 بازدید

آیت الله نورمفیدی:حجاج شیعه و سنی گلستان دست در دست هم وحدت و انسجام را به دنیا نشان دهند

ارکین نیوز- آیت الله سید کاظم نورمفیدی، در دیدار با مدیر و کارگزاران حج استان گلستان اظهار کرد: در آستانه برگزاری مهمترین فریضه انسانی هستیم، فریضه ای که در قرآن خداوند آن را واجب کرده است. وی با بیان این که تکلیف حج جنب ...

ارکین نیوز- آیت الله سید کاظم نورمفیدی، در دیدار با مدیر و کارگزاران حج استان گلستان اظهار کرد: در آستانه برگزاری مهمترین فریضه انسانی هستیم، فریضه ای که در قرآن خداوند آن را واجب کرده است.
وی با بیان این که تکلیف حج جنبه های مختلف دارد، گفت: وقتی به بلوغ می رسیم تکلیف است که نماز بخوانیم و این نماز مستحب است که به جماعت خوانده شود، اما خداوند امر کرده تکلیف حج به صورت جماعت برگزار شود.
امام جمعه گرگان ادامه داد: در فریضه حج علاوه بر این که فرد باید مستطیع باشد به صورت جمعی تحقق پیدا می کند و حجاج باید در زمان و مکانی خاص گرد هم بیایند.
آیت الله نورمفیدی اضافه کرد: این که خدا به صورت جمعی حج را واجب کرده و برای آن شرایطی قرار داده نشان می دهد که اهداف والاتری برای آن در نظر گرفته است.
وی فلسفه حج را توحید و یکتا پرستی عنوان کرد و گفت: مسلمانان در فریضه حج با ۱۰۰ زبان به دنیا اعلام می کنند که ما فقط بنده خدای یکتا هستیم نه مانند برخی که بنده کاخ سرخ کرملین و کاخ سفید آمریکا هستند.
وی ادامه داد: ما به جهانیان می گویم که کاخ های این دنیا برای ما ارزشی ندارد و خانه ما همان خانه ای است که حضرت ابراهیم آن را بنا کرد.
نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان این که ما در طواف خود را از هر چیز به غیر خدا پاک می کنیم، تصریح کرد: خداوند می فرمایند که مسلمانان گرد هم بیایند تا شاهد آنچه منافع مسلمانان است، باشند.
وی با تاکید بر این که منافع مورد نظر خداوند مسائل مادی نیست، اضافه کرد: از نظر من منافع مسلمانان در حج این نیست که بروند و پارچه و سوغات و سایل بخرند و همراه خود به کشور بیاورند.
آیت الله نورمفیدی با بیان این که با خرید در مراسم حج کارگران چینی، آمریکا و اروپایی مشغول به کار می شوند، افزود: گاهی آمریکایی ها وقتی به مشکلات مالی می خورند جنگ راه می اندازند تا اسلحه های خود را بفروشند آیا منافع ما مسلمانان این است که جنس های آمریکایی بخریم و پول خود را برای آن ها خرج کنیم؟
وی با تاکید بر این که منافع مسلمانان در این است که عظمت اسلام را بازیابند و اقتصاد کشورهای مسلمان را مستقل کنند، تصریح کرد: مسلمانان باید تولید کنند و تولیداتشان را در کشورهای مسلمان به فروش برسانند نه این که وابسته به کشورهایی همچون آمریکا باشند.
امام جمعه گرگان در ادامه با بیان این که دل های ما در این دنیا گرد و غبار می گیرد، گفت: پیامبر (ص) هم می فرمایند که گاهی دل من مکدر می شود و به همین دلیل روزی ۷۰ بار استغفار می گویم تا تیرگی های دل من بر طرف شود.
وی با تاکید بر این که فلسفه حج پاک کردن دل از تیرگی ها است، افزود: حج جای طواف و راز و نیاز است ولی ما از هدفی که قرآن فرموده دور شده ایم و باید منافع مسلمین را در نظر بگیریم.
نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری مسئولیت روحانیون و مدیران کاروان ها در فریضه حج مهم بر شمرد و گفت: علما و مدیران کاروان ها باید با زبانی که برای مردم قابل پذیرش باشد مسائل مهم حج را به مردم آموزش دهند و آن ها را نسبت به مسائل آگاه کنند.
وی با تاکید بر این که باید مراقب بود عزت کشور پایین نیاید، اظهار کرد: حج جای معامله و کسب درآمد نیست بلکه آن جا برای کسب معنویت است.
آیت الله نورمفیدی با تاکید بر این که توصیه من این بود از روحانیون خود استان در کاروان ها استفاده شود، گفت: در استان ما روابط خوبی بین شیعه و سنی برقرار است و همه دست به دست هم بدهند تا این وحدت و انسجام به دنیا نشان داده شود و به همه ثابت شود که هیچ مشکلی بین مسلمانان در گلستان نیست.
روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست