• تاریخ: 2016-01-23
  • شناسه خبر: 13663
  • 1,306 بازدید

آیا رای های سرگردان مردم شهرستان گرگان به سمت آق قلا می رود؟

ارکین نیوز – اعلام لیست ردصلاحیت ها در حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا تمامی تحلیل های منطقی انتخابات مجلس در هفتم اسفند را برهم زد. آمارها و نظر سنجی های ماه های اخیر نشان می داد مردم گرگان و آق قلا به سمت گزینه هایی ...

ارکین نیوز – اعلام لیست ردصلاحیت ها در حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا تمامی تحلیل های منطقی انتخابات مجلس در هفتم اسفند را برهم زد. آمارها و نظر سنجی های ماه های اخیر نشان می داد مردم گرگان و آق قلا به سمت گزینه هایی غیر از سید علی طاهری و عیسی امامی نمایندگان حال حاضر حوزه انتخابیه اسلامی منعطف هستند و این بار با حضور گزینه هایی همچون سید سبحان حسین، عبداله میراکبری، عبدالرضا چراغعلی، نبی هزار جریبی و حتی با کمی اختلاف فرهاد توماج دیگر امیدی به رای طاهری و امامی نیست.
اما لیست صلاحیت های تایید شده توسط شورای نگهبان که در آن اصلاح طلبانی که شانس بیشتری داشتند و از اقبال عمومی بیشتری برخوردار بودند، سهمی ندارند، آب را برای ماهیگیری طاهری و امامی که شانی برای خود نمی دیدند و نگران آن بودند که آراء اخذ شده آن ها در این دوره حتی به دوره قبلی نزدیک هم نباشد، گل آلود کرد!
البته میزان شانس افراد رد صلاحیت شده به گونه ای بود که شایعاتی مبنی بر تلاش این دو نفر که البته ارتباط خوبی با شورای نگهبان دارند مبنی بر تهیه لیست رقبا و برنامه ریزی برای حذف آن ها پیش از آغاز انتخابات به گوش رسید.
در هر صورت با توجه به لیست افراد تعیین صلاحیت شده، همچنان طاهری و امامی تک مهره های متوسط باقی مانده در کارزار انتخابات به شمار می آیند که البته همچنان اقبال عمومی با آن ها همراه نیست و بیشتر به دنبال رای سیاسی هستند. هر چند این دو هم میانه ی چندان مناسبی نیز با یکدیگر ندارند و شنیده ها حاکی از آن است که طاهری برای از میدان به در کردن امامی حتی حاضر شده با گزینه ای سیستانی به نام آب شناس هم پیمان شود تا یک بازی دو سر سود را به پیش ببرد. یعنی هم از آرای سیستانی های مقیم منطقه نهایت بهره را برده و هم امامی را حذف کرده و یک نیروی زیر سایه و مطیع خود آورده است.
اما تمام این ها بر روی کاغذ شاید و فقط شاید جامه ی عمل بپوشد، اما در دنیای واقعیت ماجرا به شکل دیگری در حال رقم خوردن است. اشتباه استراتژیک طاهری و امامی، نادیده گرفتن عقبه ی رای افراد هست که به راحتی قابل هدایت نیست. اینکه حامیان پرشمار کاندیداهای رد صلاحیت شده بخصوص چراغعلی و هزارجریبی که رقابت نزدیکی را در شورای شهر داشتند و همچنین هواداران نامزدهایی همچون میراکبری و شیخ اسلامی این بار نام چه کسی را بر برگه ی رای خود خواهند نوشت، موضوعی است که به بحث داغ محافل تحلیلی تبدیل شده است.
به خوبی می دانیم که اصولگرایان در این انتخابات از اقبال مردمی برخوردار نیستند و مردم گرگان و آق قلا قرابت چندانی با گزینه های سیستانی نشان نداده اند. از سوی دیگر به واسطه ی همزیستی و نزدیکی جغرافیایی و همچنین سال های سال زیست مسالمت آمیز در کنار یکدیگر در قبال هم حس برادری و حمایتی بیشتری دارند. پس عملا با شرایط موجود و در صورتی که حوادث انتخاباتی سال های گذشته تکرار نشود، در حالت عادی زوج انتخاباتی طاهری – آب شناس اقبال چندانی برای راه یابی به بهارستان نخواهند داشت.
بررسی ها نشان می دهد در صورتی که یافتن گزینه قدرتمند و مطمئن توسط مردم گرگان، احتمال اینکه آرای سرگردان چهره های سرشناس رد صلاحیت شده به سمت گزینه های ترکمن صحرا و آق قلا روانه شود چندان دور از انتظار نیست. با تمام این اوصاف این نکته را نیز فراموش نکنید که گزینه های مطرح گرگان به روند ردصلاحیت خود از مجاری قانونی اعتراض کرده اند و اگر این اعتراضات منجر به تایید صلاحیت شود قطع به یقین ورق برخواهد گشت ولی اگر این تایید صلاحیت ها صورت نگیرد باز هم این سوال تیتر داغ بحث ها خواهد بود که آیا آراء مردم گرگان به سمت آق قلا سرازیر خواهد شد؟ آیا این دور حوزه ی انتخابیه گرگان و آق قلا، نماینده ای ترکمن را به خود خواهد دید؟
امیر تقوی/کانال خبری گرگاندوستان

  • محمدی - 2016-01-23 در 6:50 ب.ظ

    سیستانی به هیچ عنوان با طاهری بیعت نمیکنند.و بارها این خبرو خانم آبشناس تکذیب کردند.و قطعا بخاطر همن موضوع بود که سایر همشهریانم کنار کشیدن تا عزیزان فارس و ترکمن هم حضور داشته باشن .و یک کرسی رو از آن خودشون کنند.در هرصورت ما هیچگاه ترکمن های عزیزمونو کنار نمیزنیم.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست