• تاریخ: 2015-12-03
  • شناسه خبر: 11301
  • 1,067 بازدید

قوت ها و کاستی های میدان اسبدوانی گنبد کاووس

ارکین نیوز – میدان اسب دوانی گنبد یکی از مشهور ترین مجموعه ورزشی سوار کاری در منطقه ی خاورمیانه است. در مجموعه اسبدوانی گنبد مسابقه به طور فصلی ( کورس پاییزه و بهاره ) انجام می شود. به گزارش گنبدی ها به نقل از اولک ...

ارکین نیوز – میدان اسب دوانی گنبد یکی از مشهور ترین مجموعه ورزشی سوار کاری در منطقه ی خاورمیانه است. در مجموعه اسبدوانی گنبد مسابقه به طور فصلی ( کورس پاییزه و بهاره ) انجام می شود.

به گزارش گنبدی ها به نقل از اولکامیز ؛علاقه مندان زیادی در هنگام مسابقه برای تماشای کورس زیبا از جمله گروه یک به میدان اسبدوانی گنبد می روند. ترکمن ها برای اسبهای خود احترام زیادی قائل هستند و حتی مالکین اسب، نژاد اسب خود را تا چندین نسل می دانند.

در طول تاریخ، مردم ترکمن صحرا با اسب شناخته می شوند. اسبهای اصیل ترکمن علاوه بر منطقه شمال شرقی ایران ( شهرهای گنبد، کلاله، بندرترکمن، آق قلا، جرگلان، …) در کشورهای ترکمنستان، روسیه، انگلیس، …. نیز پرورش می یابند. در این یادداشت به محاسن و معایب مجموعه سوارکاری گنبد اشاره خواهیم داشت.

۱ – محاسن مجموعه سوارکاری گنبد: چند سال قبل شاهد یک پیشرفت چشمگیری در مجموعه سوارکاری بودیم آن همه اجرای پیست ماسه ای با استانداردهای جهانی بود. در مجموعه، جایگاه استقرار تماشگران، تماشگران ویژه و خبرنگاران و عکاسان و محوطه ی پارک ماشین با تناسب بسیار زیبایی ساخته شده است. مو قعی که وارد محوطه می شویم انواع درختان زیبا چشمها را به سمت خود خیره می کند. یک روز در فصل پاییز به برگهای فرو ریخته شده از درختان چنار نگاه می کردم رنگ برگهای زرد در محوطه زیبایی وصف ناپذیر ایجاد کرده بود. کسی که نقشه ی میدان اسبدوانی را ترسیم کرده؛ مطمئناً هنرمند هم بوده است. مثلاً وقتی از زوایای گوناگون به محوطه نگاه کنیم در نقشه ی ترسیمی مجموعه تناسب و اعتدال بسیار خوبی رعایت شده است. حتی می تواند برای ترسیم انواع نقشه به عنوان الگویی مناسب مورد استفاده قرار گیرد زیرا پیامبر گرامی (ص ) در حدیثی شریف می فرمایند: خداوند زیباست و زیبایی ها را دوست دارد. از مسئولین محترم سوارکاری گنبد تقاضا داریم روی زیبا سازی میدان به صورت کارشناسی و هنرمندانه کار کنند. طرح پیشنهادی برای زیبا سازی میدان: ۱ – جایگاه و استقرار تماشگران را با رنگهای جذاب و شاد زیبا سازی کنند.

۲ – کاشتن انواع گلهای فصلی و سالی همانند گل رز و محمدی و آهار و …. دور تا دور میدان کورس و محوطه ی پارک و جاهایی که اسب در دید تماشگران قرار می گیرد.

۳ – رسیدگی به جایگاه استراحت مربیان و کمک مربیانی که شبانه روزی به نگهداری اسب مشغول هستند.

۴ – طراحی مانیتور LED بزرگ در میدان مسابقه که تصویر آهسته خط پایان را چند بار برای تماشگران محترم نشان دهد.

۵ – اجرا و ساخت چند درب ورودی که در هنگام پایان مسابقه از ایجاد ترافیک، جلوگیری کند.

۶ – طراحی احداث جایگاه جدید برای مسابقات پرش از مانع برای اسب.

۷ – آموزش کلاس مربی گری علمی اسب و چابکسواری برای علاقمندان این رشته ورزشی.

۸ – رسیدگی به بیمه مربیان و کمک مربیان اسب و چابکسواران. ۹ – دفع زباله در میدان اسب دوانی در وضعیت نامطلوبی قرار دارد. و ما توفیقی الا بالله.
گنبدی ها

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست