• تاریخ: 2015-12-17
  • شناسه خبر: 11877
  • 591 بازدید

دورخیز جدی زنان گلستانی برای حضور در انتخابات ۹۴

ارکین نیوز – تنور انتخابات هر لحظه داغتر می گردد و این حرارت با ورود جدی جامعه زنان برای حضور در گردونه انتخاباتی تب بسیار بالایی به خود گرفته است. استان گلستان با جمعیتی در حدود یک میلیون و هشتصد هزار نفر که نیمی ...

ارکین نیوز – تنور انتخابات هر لحظه داغتر می گردد و این حرارت با ورود جدی جامعه زنان برای حضور در گردونه انتخاباتی تب بسیار بالایی به خود گرفته است.
استان گلستان با جمعیتی در حدود یک میلیون و هشتصد هزار نفر که نیمی از آن را زنان تشکیل میدهند در روزهایی بسر می برد که تنور انتخابات هر لحظه در آن داغتر می گردد و این حرارت با ورود جدی جامعه زنان برای حضور در گردونه انتخاباتی تب بسیار بالایی به خود گرفته است.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ حدود یک میلیون و شصت هزار نفر واجد شرایط رای دادن را در استان گلستان داشته ایم که بازهم بطور حتم نیمی را زنان تشکیل میدهند و از همین رو انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی می تواند با یک سازماندهی دقیق از سوی بانوان صاحب نفوذ و چهره های قابل احترام معادلات را برای برخی ها برهم زند و جامعه زنان گلستانی را در مجلس صاحب کرسی نماید که صد البته نتیجه گیری این حرکت ارزشمند یک عزم جدی و در برخی نقاط از خود گذشتگی شخصیت های مطروحه را میطلبد.

همانطور که در روزهای گذشته چهره ای همچون قدسیه آبشناس حضورش را در میدان انتخابات اعلام کرده بود شاهد بودیم عاطفه پهلوان نیز خود را نامزد انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی عنوان کرد و البته در این میان نام هاجر عامریان عضو شورای مرکزی جمعیت زنان نو اندیش شاخه گلستان،فایزه رییسی و زهره غریبیان نیز در این راستا به گوش می رسد هرچند انتظار می رود این پایان کار نباشد و در روزهای آینده و تا رسیدن موعد مقرر برای ثبت نام علاقمندان شرکت در انتخابات اسفند ۹۴ افراد جدیدی نیز وارد گود انتخابات شوند.

در غربی ترین حوزه انتخابیه استان گلستان نیز زمزمه ها براین اساس است که خانم هخامنشی مختوم قصد حضور و کاندیداتوری از کردکوی و بندرترکمن را دارند که البته این موضوع منوط به صحبت های پایانی و جذب حمایت برخی شخصیت های صاحب نفوذ در روزهای پیش رو است و این احتمال تا ثبت نام از نامزدهای انتخاباتی به یقین تبدیل خواهد شد.

در این بین گویا زنان حوزه انتخابیه علی آباد کتول و فاضل آباد تحرکات چندانی نداشته و همانند دوره گذشته آسیه بیگم سیدی بعنوان تنها کاندید زن،بطور مستقل برای ورود به عرصه انتخابات فعالیت خود را آغاز نموده است هرچند که ایشان دوره قبل نیز تنها نامزد جامعه زنان در این منطقه بود و قرار است در این مرحله نیز خود را محک بزند.

البته این تمام ماجرا نیست و در دیگر حوزه های انتخابیه نیز زنان فعالیت گسترده ای را آغاز کرده اند و در برخی نقاط گوی سبقت را از آقایان ربوده اند و بدور از هرگونه حاشیه ای تنها به معرفی خود می پردازند، بطوری که در حوزه انتخابیه آزادشهر و رامیان نیز شاهد فعالیت چهره هایی همچون آذر اسکندری ، شهربانو کوهساری و زهرا نورا هستیم و بطور حتم در روزهای پیش رو احتمال پیوستن چهره هایی دیگر نیز دور از ذهن نیست.

علیرغم چهره شهری گنبدکاووس که بعنوان یک منطقه سیاسی در گلستان قلمداد شده است ولی در این دوره گویا از جمع زنان فعال عرصه های مختلف اجتماعی کسی قصد نامزدی در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را ندارد در صورتی که در هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اولین کاندیدای زن ترکمن از این خطه معرفی گردید و البته خانم ایرانی نیز در این دوره بعنوان دیگر نامزد بانوی این شهرستان به فعالیت انتخاباتی پرداخت.

و اما حوزه انتخابیه مینودشت،گالیکش،کلاله و مراوه تپه که در آن احتمال می رفت نرگس آسمانی با تکیه بر رای کم نظیری که ایشان را بعنوان عضو زن شورای شهر مینودشت اعلام داشت و خانم زهرا رنگریز عضو شورای شهر گالیکش هم با همین امتیاز وارد عرصه انتخابات این دوره شوند تا این حوزه انتخابیه با یک سنت شکنی به نسبت ادوار گذشته حضور یک زن را در کارنامه خود داشته باشد، ولی با سکوت و عدم استعفای ایشان از شورای شهر گویا این احتمال منتفی است تا مردان همچنان تنها چهره های حاضر در مبارزه انتخاباتی برای تصدی صندلی سبز مجلس باشند.

کماکان با تمام احتمالات و زمزمه هایی که از نقاط مختلف استان گلستان به گوش می رسد یک سازماندهی درست و برنامه ای مدون و البته ازخودگذشتگی برخی چهره ها بطور حتم می تواند بانوان گلستانی را با تکاپویی که آغاز کرده اند به پیروزی برساند.

هیرکان خبر

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست