• تاریخ: 2015-12-05
  • شناسه خبر: 11426
  • 2,664 بازدید

جذب توریست با اسب ترکمن

ارکین نیوز – در نظر بسیاری از ما اسب یک حیوان لوکس و اشرافی است که افراد ثروتمند برای تفریح خود، نگهداری می‌کنند و عده معدودی به پرورش و مسابقات اسب علاقه‌مند هستند، درحالی که چنین نیست و در بسیاری از استان‌های کشو ...

ارکین نیوز – در نظر بسیاری از ما اسب یک حیوان لوکس و اشرافی است که افراد ثروتمند برای تفریح خود، نگهداری می‌کنند و عده معدودی به پرورش و مسابقات اسب علاقه‌مند هستند، درحالی که چنین نیست و در بسیاری از استان‌های کشور،خرید و فروش اسب امری مرسوم است. در کشور ما قیمت اسب از یک میلیون تومان شروع می شود و در برخی از موارد به ۲ میلیارد تومان نیز می رسد. یعنی شما می‌توانید با یک میلیون تومان صاحب اسب شوید و این ورزش را دنبال کنید. ورزشی که به قول اسب سواران، از لذت‌بخش‌ترین ورزش‌های دنیاست. به گفته پرورش‌دهندگان اسب پرورش و معاملات این حیوان درکشور ما سود خوبی دارد. به ویژه در استان‌هایی که از دیربازبا اسب و اسب‌سواری آشنایی داشته‌اند و به این ورزش علاقه فراوانی دارند.

رونق فروش اسب با برگزاری مسابقات بیشتر
استان خراسان شمالی از جمله استان‌هایی است که به سبب علاقه مردم به اسب‌سواری و مسابقات آن، در آن عده زیادی به کار پرورش اسب مشغول هستند. آنا نفس انفاس از پرورش‌دهندگان اسب در این استان در مورد این حرفه به «کسب‌وکار» گفت: درآمد خرید و فروش اسب به نژادی بستگی دارد که ما پرورش می‌دهیم. بهترین نژاد اسب، اسب ترکمن است که در ایران پرورش داده می‌شود. وی با اشاره به اینکه این شغل در خانواده او به‌صورت آبا و اجدادی بوده است، گفت: بیشتر پرورش‌دهندگان در تعداد کم به این کار مشغول هستند. یعنی حدود ۱۰ تا ۱۲ اسب. اما بعضی به صورت گسترده و در تعداد ۱۵۰ تا ۲۰۰ اسب نیز پرورش می‌دهند. وی درباره هزینه نگهداری اسب‌ها گفت: در حال حاضر از ۷ اسب نگهداری می‌کنم که روزانه چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان هزینه علوفه آنها می‌شود. وی درباره وضعیت مسابقات اسب سواری در کشور گفت: سود اصلی اسب در همین مسابقات و جوایز تعیین شده برای آن است. در شهر گنبد کاووس هر هفته کورس اسب دوانی برگزار می‌شود و استقبال خوبی نیز از آن می‌شود. وی در ادامه گفت: البته این مسابقات فعلا در حد استانی است و برا ی همه شناخته شده نیست. به همین دلیل باید با حمایت دولت مسابقاتی در حد وسیع‌تر برگزار شود تا ضمن شناخته شدن این ورزش و استقبال بیشتر از آن، پرورش‌دهندگان نیز بیشتر شناخته شوند و اسب‌های ما در سطح رقابت بالاتری قرار بگیرد.

اسب‌های ترکمن؛ ظرفیت بالای جذب توریست
این تولیدکننده در ادامه گفت: به دلیل نژاد خوب اسب‌های ترکمن در ایران، ما ظرفیت بالایی برای جذب توریست داریم و در حال حاضر دوستان ما بعضی گردشگران خارجی را برای دیدن از اسب اصیل ترکمن به شهرهای ما می‌آورند وآنها علاقه زیادی نشان می‌دهند. حیدری که خود از علاقه‌مندان و فروشندگان اسب در استان خوزستان است، درباره ظرفیت‌های بالا و سود‌های سرشاری که برگزاری مسابقات اسب سواری می‌تواند برای کشور داشته باشد، به «کسب‌وکار» گفت: کشور کوچک امارات سالانه میلیاردها دلار بابت برگزاری این مسابقات در این کشور سود می‌کند. کشور آمریکا نیز با اصلاح نژاد و تولید اسب‌های قوی برای مسابقات سود‌های بالایی را کسب می‌کند. به همین دلیل به نظر می‌رسد در کشور ما با توجه به نژاد اصیل اسب‌های داخلی و علاقه مردم به این ورزش دولت باید توجه بیشتری به این ورزش نشان دهد. وی افزود: متاسفانه در حال حاضر مسابقاتی که دولت متولی آن است بیشتر جنبه فاکتور‌سازی و رفع مسئولیت است و کیفیت بالایی ندارد. وی در ادامه گفت: برای بالا بردن کیفیت این مسابقات باید زیرساخت‌ها فراهم شود تا بتوان از کشورهای خارجی نیز برای شرکت در این مسابقات دعوت کرد.

۳۰۰ باشگاه سوارکاری در کشور
ایران به عنوان میزبان مسابقات انتخابی جام جهانی اسب سواری در سال ۲۰۱۷انتخاب شده است. رامین شفیعی، رئیس کمیته پرش کنفدراسیون سوارکاری آسیا گفت: این میزبانی با پیشنهاد ایران در نشست مجمع اخیر فدراسیون جهانی سوارکاری تصویب شد. وی همچنین درباره اینکه سوارکاران ایرانی در آسیا برترین سوارکاران به‌شمار می‌روند، اظهار داشت: در حال حاضر ایران
۳۰۰ باشگاه سوارکاری دارد که در مقایسه با کشورهای آسیایی در این امر جلو‌تر است و این نشان می‌دهد که ایران نگاهی حرفه‌ای نسبت به این رشته ورزشی دارد.
منبع : کسب‌وکار

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست