• تاریخ: 2015-10-25
  • شناسه خبر: 9723
  • 925 بازدید

تشکیل گروه آغزی بیرلیک و حاشیه های آن

ارکین نیوز – ناصر توسلی: تشکیل گروه آغزی بیرلیک « همدلی » در شهرستانهای گنبد و آق قلا به طور کلی با حاشیه های نه چندان جالبی همراه بوده است. با توجه به اینکه از چندی پیش فعالیتهای انتخاباتی را رصد می کنیم بر آن شدی ...

ارکین نیوز – ناصر توسلی: تشکیل گروه آغزی بیرلیک « همدلی » در شهرستانهای گنبد و آق قلا به طور کلی با حاشیه های نه چندان جالبی همراه بوده است.

با توجه به اینکه از چندی پیش فعالیتهای انتخاباتی را رصد می کنیم بر آن شدیم تا به بخشی از حاشیه های تشکیل این گروه ها بپردازیم:

از همان ابتدا عده ای وابسته به جناح اصولگرا با کلیت تشکیل گروه آغزی بیرلیک مخالفت می کردند زیرا این گروه در تلاش هستند تا وضعیت فعلی فضای سیاسی کشور را حفظ کنند. در مقابل گروه های اصلاح طلب سعی داشتند تا با رایزنی های خود با افراد سیاسی این شهرستانها این گروه را تشکیل دهند.

در حدود ۳ ماه قبل جلسه ای برای ورود به بحث انتخابات در رسانه ها توسط آقایان لطیف ایزدی، ناصر توسلی، کامبیز قوجقی نژاد، امان محمد خوجملی، حاج حکیم موحد و تنی چند از اهل فرهنگ و قلم شهرستان آق قلا در منزل حامد دلیجه برگزار شد. در این جلسه بود که حاج حکیم موحد به عنوان شخصی بی طرف، آمادگی خود را برای میزبانی جلسات و مناظرات انتخاباتی کاندیداها اعلام کرد. پس از این جلسه اولین مقالات مربوط به انتخابات توسط ناصر توسلی و کامبیز قوجقی نژاد و سایرین نوشته شد.

در حدود ۲ ماه قبل برای نخستین بار در روستای دوگونچی آق قلا اجماعی توسط فعالین سیاسی شهرستانهای گنبد، آق قلا و بندر تورکمن جهت تشکیل یک شورای یاش اولی گری مرتبط با شهرستانهای تورکمن نشین صورت گرفت که به دلیل مطابق نبودن اهداف سیاسی فعالان بی نتیجه ماند. ضمن اینکه پیشتر از آن فعالیتهای گروه آغزی بیرلیک شهرستان گنبد آغاز شده بود.

ماه گذشته در ادامه فعالیتهای گروه آغزی بیرلیک شهرستان گنبد، اختلافات جزئی بین ۲ تن از اعضای آن بهانه ای شد تا برخی رسانه های وابسته به جریان اصولگرا با انعکاس این خبر به مخالفت و انتقاد از آن بپردازند. در مقابل سایتهایی همچون تورکمنیا، اولکامیز و حابار از فعالیتهای این گروه دفاع کردند. اگرچه بعدها انتقاد مخالفان کامنت گذار باعث شد تا سایت تورکمنیا این بار با زیر سوال بردن فعالیتهای گروه یاش اولی گری از آنان انتقاد و در ادامه با ارائه پیشنهادات و یادآوری نکاتی به اعضای این گروه، ضمن حمایت از آنان بر ادامه فعالیتهایشان تاکید کند.

در روزهای گذشته گروه تلگرامی عمران آق قلا توسط حاج حکیم آل جلیل راه اندازی شد. با ورود به بحثهای انتخاباتی آقایان حاج حکیم آل جلیل و دکتر بغداد شیرمحمدلی آمادگی خود را برای یاش اولی گری و تشکیل گروه آغزی بیرلیک شهرستان آق قلا اعلام کردند. زمزمه های تشکیل گروه آغزی بیرلیک علاوه بر استقبال بسیاری از شهروندان و فعالان با مخالفتهای عده ای از منتقدان همراه بوده است.

منتقدانی که با کلیت تشکیل آن مخالف هستند و با ارسال متنهایی به گروه تلگرامی عمران آق قلا زمینه های منفی نگری و بدبینی را نسبت به گروه آغزی بیرلیک برای جهت دهی افکار عمومی فراهم کردند. تا جایی که تشکیل چنین گروهی را توطئه دانستند. علاوه بر این مخالفتها در گروه، انعکاس خبر تشکیل شورا توسط پایگاه خبری ارکین با انتقادات هدفمند کامنت گذاران همراه بوده است. اکثر کامنت گذاران کسانی بودند در گروه تلگرامی عمران آق قلا با تشکیل این گروه به مخالفت پرداخته بودند. و در این کامنتها یادآور شده اند که در دوره گذشته نیز فعالیتهای شورای یاش اولی گری در شهرستان آق قلا توسط این آقایان بی نتیجه ماند.

در ادامه آقای حامد دلیجه برای آغاز فعالیتهای گروه آغزی بیرلیک رایزنی هایی را با مسئولین استانی و شهری داشته است. علی اکبر قجری معاون فرماندار از وی خواسته است تا برای انجام و رسمیت بخشیدن به فعالیتهای این گروه درخواست کتبی نوشته شود.

پس از آن نیز آقای دلیجه از جلسه ۶ نفره ای که توسط مدیران گروه تلگرامی برگزار شد خبر داد که در این جلسه افرادی وابسته به هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب حضور داشته اند. از حاشیه های جالب این جلسه حضور یکی دو تن از طرفداران کاندیداهای احتمالی بود که حضور آنان در گروه تلگرامی آق قلا توسط برخی کاربران مورد انتقاد قرار گرفت. این کاربران ضمن انتقاد از حضور طرفداران کاندیداها در این جلسه، توصیه کرده اند که نباید هیچ یک از طرفداران کاندیداها به عنوان عضو اصلی و تصمیم گیرنده در جلسات حضور داشته باشند.

هم اکنون نیز بحثهای سیاسی انتخابات مجلس دهم در گروه تلگرامی عمران آق قلا ادامه دارد که در آن کاربران به موضوعات مهمی همچون ائتلاف بروی ۱ یا ۲ کاندیدای تورکمن و یا ائتلاف بر روی ۱ کاندیدای تورکمن و ۱ کاندیدای غیر تورکمن می پردازند.

آخرین خبر در مورد فعالیتهای انتخاباتی شهرستان آق قلا را سایت تورکمنیا تحت عنوان « تشکیل گروه آغزی بیرلیک در آق قلا قطعی شد » منتشر کرد. این گروه فردا اولین نشست هم اندیشی خود را برگزار خواهد کرد.

** سایت تورکمنیا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست