• تاریخ: 2016-08-17
  • شناسه خبر: 19973
  • 289 بازدید

کلیات ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی اینچه برون تصویب شد

ارکین نیوز-نماینده مردم شهرستان گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ازتصویب کلیات لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی اینچه برون این شهرستان در این کمیسیون خبر داد. قرجه طیار عصر سه شنبه در گ ...

ارکین نیوز-نماینده مردم شهرستان گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ازتصویب کلیات لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی اینچه برون این شهرستان در این کمیسیون خبر داد.

قرجه طیار عصر سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کلیات لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی اینچه برون ساعاتی پیش با رای اکثریت نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

وی بابیان اینکه از مجموع ۲۳ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ۲۰ نفر درجلسه حاضر بودند که ۱۶ نفر آنان به این لایحه رای مثبت دادند، گفت: با تصویب کلیات این لایحه، بحث بر روی برخی جزییات آن در هفته آینده انجام می شود.

طیار اضافه کرد: پس ازبررسی جزییات لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی اینچه برون، این طرح حداقل دو تا سه هفته آینده برای تصویب نهایی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح می شود.

وی با بسیار مثبت ارزیابی کردن تاثیرات ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی اینچه برون بر رونق اقتصادی منطقه، استان و کشور، ایجاد شغل پایدار، توسعه مناسبات تجاری و صادرات کالا به کشورهای همسایه، تصریح کرد: تصویب نهایی این لایحه، فاصله مناطق برخوردار با مناطق محروم و مرزی را بسیار کاهش می دهد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به ماده پنج قانون مناطق آزاد، یادآور شد: راه اندازی این مناطق هیچ بار مالی بر دولت ایجاد نمی کند بلکه این مناطق با سرمایه گذاری بخش خصوصی (داخلی و خارجی) و شرکت هایی که سرمایه آنان متعلق به دولت بوده اما از شمول قوانین دولتی مستثنی هستند، راه اندازی می شود.

طیار با قدردانی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس درتصویب کلیات لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی اینچه برون، گفت: پیش از این برخی نمایندگان مجلس و کارشناسان بیرون از مجلس شورای اسلامی نسبت به تاثیرات منفی زیست محیطی این لایحه انتقاد داشتند که درجلسه امروز به این انتقادات پاسخ دادم.

وی افزود: بنده دراین جلسه عنوان کردم، اگرچه گلستان عنوان استانی سرسبز در شمال را یدک می کشد اما یک سوم مساحت آن را اراضی کم بازده و شور تشکیل می دهد که ایجاد مناطق آزاد یا استقرار صنایع در این اراضی کمترین تخریب محیط زیستی را دارند.

طیار خاطرنشان کرد: ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی اینچه برون گنبدکاووس در راستای بند ۱۱ سیاست های اقتصاد مقاومتی، ابلاغی مقام معظم رهبری است که معظم له به صراحت به توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به منظور انتقال فناوری های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید و صادرات کالا و خدمات و تامین نیازهای ضروری کشور تاکید دارند.

ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی اینچه برون گنبدکاووس درجریان سفر آذرماه سال ۱۳۹۳ ریاست محترم جمهوری و هیات دولت به استان گلستان تصویب شد اما در مجلس شورای اسلامی دوره نهم، به آن رای منفی داده شد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست