• تاریخ: 2015-10-13
  • شناسه خبر: 9385
  • 527 بازدید

پیگیری سرنوشت ۶۵ مفقود فاجعه منا در جلسه امشب مقامات ایرانی و سعودی

ارکین نیوز-رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: در جلسه امشب با سعودی ها این موضوع را دنبال می کنیم که چه تعداد از مفقودین ما در میان ۴۵۰ جسد دفن شده در عربستان هستند و با معلوم شدن این تعداد وضعیت دیگر مفقودین ایرانی فاجعه ...

ارکین نیوز-رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: در جلسه امشب با سعودی ها این موضوع را دنبال می کنیم که چه تعداد از مفقودین ما در میان ۴۵۰ جسد دفن شده در عربستان هستند و با معلوم شدن این تعداد وضعیت دیگر مفقودین ایرانی فاجعه منا را که در میان ۴۵۰ جسد دفن شده نیستند، دنبال خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، مهندس سعید اوحدی امروز (سه شنبه ۲۱ مهرماه)در گفتگو با خبر ساعت ۱۳ شبکه خبر از پایان یافتن فعالیت ستاد مکه مکرمه در حج خبر داد و گفت: هم اکنون هیچ زائر ایرانی در مکه مکرمه نداریم و فعالیت ستاد مکه به پایان رسیده و همه نیروهای ستادی مکه به ایران برگشته اند و تنها بنده و معاونان سازمان و گروه های شناسایی و تفحص اجساد در اینجا حضور داریم.

وی افزود: با توجه به اینکه کار شناسایی و تفحص چهره به چهره ما با مراجعه حضوری به سردخانه ها تقریباً پایان یافته و با توجه به وضعیت اجساد در سردخانه ها که شرایط فیزیکی آنها کاملا تغییر کرده کار با مشکل جدی مواجه شده که پیشنهاد اولیه پزشکی قانونی عربستان این است که از طریق آزمایش های تخصصی تر پزشکی باید این کار پیگیری شود.

رئیس سازمان حج اظهار داشت: ساعت ۷ و نیم امشب جلسه ای با مجموعه مسئولین پزشکی قانونی عربستان و پلیس آن کشور خواهیم داشت که دو موضوع دستور این جلسه خواهد بود.

وی ادامه داد: موضوع اول پیگیری پیکرهای عزیزانی است که احتمالا در بین ۴۵۰ نفری که با حکم حکومتی و بدلیل شرایط بهداشتی دفن شده اند که به نظر می آید تعدادی از عزیزان جان باخته ما نیز در میان آنها باشند که این موضوع امشب مشخص خواهد شد و خواسته دقیق ما این است که امیدواریم به نتیجه برسیم.

رئیس سازمان حج در ادامه گفت: موضوع دوم ما در این جلسه این است که با تعیین وضعیت شدن مطلب اول ،بحث پیگیری باقیمانده عزیزان است که اگر عدد دفن شدگان ما در میان ۴۵۰ نفر مشخص شود می توانیم ادعا و خواسته شفاف و روشن خودمان را اعلام کنیم که باید وضعیت باقیمانده این عزیزان هم روشن شود.

رئیس سازمان حج تأکید کرد: قطعاً برای پیگیری موضوع دوم نیازمند حضور جدی دستگاه دیپلماسی کشور و همچنین حضور جدی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده هستیم که انشاءالله بتوانیم در خصوص تعیین وضعیت مفقودان به نتیجه مشخص برسیم.

رئیس سازمان حج بیان کرد: در جلسه ای که امشب با سعودی ها خواهیم داشت تعداد جان باختگانی که توسط اینها دفن شده مشخص خواهد شد البته پیگیری موضوع دوم نیازمند مساعدت جدی دستگاه دیپلماسی کشور است بدلیل اینکه وظیفه روشن کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده و دستگاه دیپلماسی کشور پیگیری امور حقوقی اتباع ایرانی در دیگر کشورها است که امیدواریم با همکاری این عزیزان حتما موضوع دوم هم بصورت جدی یک روال و راهکار تخصصی را در دستگاه دیپلماسی طی کند تا انشاءاله به نتیجه برسیم.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که اگر ۶۵ زائر مفقودی ما در میان ۴۵۰ زائر دفن شده در عربستان باشند، چه اقدامی صورت خواهد گرفت، اعلام کرد: در توافقی که با حضور دکتر هاشمی وزیر محترم بهداشت کشورمان با سعودی ها داشتیم سعودی ها اعلام کردند که از این ۴۵۰ نفر اثر انگشت گرفته شده همچنین ناخن آنها برای آزمایش DNA برداشته شده و تأکید کردند که محل دفن اینها با مشخصاتشان معلوم است که حتما در جلسه امشب هم ما این موضوع را مطرح می کنیم.

وی ادامه داد: اگر مشخص شود که چه تعدادی از عزیزان ایرانی در میان دفن شدگان هستند مطمئناً قدم بعدی ما دریافت DNA از کشور هست که نیازمند یاری متخصصین وزارت بهداشت و از آن مهم تر پشتیبانی دستگاه دیپلماسی کشور است که همه ظرفیت و امکانات خود را برای تسریع در این امر بکار گیرد.

رئیس سازمان حج اظهار داشت: سعودی ها هم قول دادند اگر نتیجه امروز مشخص شود آمادگی دارند در خصوص هرگونه کمک و تقاضایی حتی در خصوص انتقال پیکرهای دفن شده به ایران همکاری داشته باشند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست