• تاریخ: 2015-10-10
 • شناسه خبر: 9264
 • 603 بازدید

پل تاریخی آق قلا کجا؟سی و سه پل اصفهان کجا؟

ارکین نیوز – هر دو در عصر صفویه ، هردو در دوران حکمرانی یک پادشاه ، هردو داری یک تاریخ مشخص بافرازو فرودهای فراوان ولی این کجا و آن کجا؟ نمیدانم شایداز بدشانسی پل تاریخی آق قلا ست که دراین نقطه ازکشور احداث شده،شای ...

ارکین نیوز – هر دو در عصر صفویه ، هردو در دوران حکمرانی یک پادشاه ، هردو داری یک تاریخ مشخص بافرازو فرودهای فراوان ولی این کجا و آن کجا؟
نمیدانم شایداز بدشانسی پل تاریخی آق قلا ست که دراین نقطه ازکشور احداث شده،شاید که مسولان این تیکه زمین از یادشون رفته ،شاید فراموش کردن اصلا اسم آق قلا برگرفته از نام همین پل هستش.
پلی که ذره ذره جلوی چشم مردم و مسولان درحال آب شدن و آجر از آجر ازتن بی جان این پل درحال جدا شدن هست ولی کوچکترین واکنشی نه از طرف مردم که هر روز درحال تردد از پیکر بی جان این پل هستن و نه ازطرف مسولان آق قلا که باشعار ترمیم این پل به روی کارمی ایند به گوش نمی رسد.
شاید مردمان آن دوران که درحال احداث پل بودند میدانستند که دراین نقطه از سرزمین درآینده مردمان و مسولانی ظهور خواهند کرد که هیچ اهمیتی رابرای هنر دستشان قائل نمیشوند ، هیچگاه این پل را احداث نمی کردند ، اگر هم احداث میکردند هنر و مهندسی خود را درسرزمینی دیگر پیاده میکردند، سرزمینی که مردمانش قدر هنر و خلاقیتشان رابدانند.
نمیدونم شایداگر پل آق قلا میتوانست حرف بزند حرفهای زیادی برای گفتن داشت ، گلایه های زیادی ازمردمان سرزمینش داشت که برروی دیواره هایش یادگاری مینویسند، گلایه های زیادی ازمسولانی داشت که هر روز قول ترمیمش را میدهند. شاید هم اگر میتوانست راه برود برای همیشه این سرزمین را ترک میکرد.
آری پل تاریخی سرزمین من، توکه سالها به تنهایی وظیفه اتصال شمال به جنوب شهر رابرعهده داشتی و تنها مسیر ارتباطی مردم شمال و جنوب شهرمان بودی هیچگاه فکر نمیکردی به این شکل رهایت کنند.
حالا که پیرو فرسوده شدی مثل برادر ناتنی ترکت کنند.به جای اینکه ترمیمت کنند مثل پدربزرگها ومادربزرگها به خانه سالمندان بفرستنت تا آرام آرام بمیری.راستی برایت حوو آوردند ، پل های جدید دراطرافت ساختند،پل هایی ازبتن و سنگوآهن ، پل هایی که کلی بودجه صرفشان شده ، برایشان فرش قرمز پهن شده ، برای افتتاحش روبان پاره شده ، آری درست شنیدی روبان!!! برای افتتاح تو مگه روبان پاره نکردند؟! شاید درآن دوران روبان مد نبوده ، شاید مسولانی که درآن دوران تورا می ساختند به فکر قیچی و روبان نبودند ، به فکر عکس یادگاری با ژستهای آن چنانی جلوی دوربین نبودند تابگویند که من بودجه ساخت این پل را داده ام شاید این هم یکی از بدشانسی های توبوده.
آری پل تاریخی سرزمین من، تو بدشانس بودی ، بدشانس بودی که دراین سرزمین احداث شدی ، بدشانس بودی زمانی نیاز به ترمیم و نگهداری داری که هیچ بودجه ایی درکارنیست.
آری پل تاریخی سرزمین من ، به راستی که پل ها نیز ایستاده میمیرند.

سی و سه پل هم حال چندان خوشی ندارد ، اوهم بیماراست چند وقت پیش دیواره هایش ترک برداشت ، ولی ظاهرا ترک دیوار تو باترک دیوار سی و سه پل تفاوتها دارد.تفاوت آنجاست که مردمانش سی و سه پل را دوست دارند، بیمار که میشود ترمیمش میکنند مردمانش کوچکترین کم کاری در حفظ و نگهداری آن از طرف مسولان ببینند اعتراض میکنند.

ولی مردم و مسولان سرزمین من کجایند ببینند که حال و روز تو از ترک برداشتن گذشته ، کجایند ببینند که نصف دیوارهای تو ازبین رفته ، به جای اینکه اعتراض کنند باتن نیمه جان تو عکس یادگاری میگیرند ، درگوش یکدیگر پچ پچ میکنند که اینجا احتمالا کوزه های قدیمی یاشایدم صندوقچه باکلی سکه های طلا پنهان شده ، وایی چه فکر احمقانه ایی ، خندم میگیره ، آخه طلای واقعی با قدمت ۷۰۰ ساله جلوی چشم آنها داره ازبین میره ، نزدیک به ۵۰ درصد این طلای واقعی نابود شده ولی کو وجدان بیدار ….. به گفته کارشناسان آجرهای بکاررفته در سی و سه پل شبیه آجرهای پل آق قلاست ، اندازه ، نوع وتاریخ این آجرها یکیست ولی انگار ارزش آجرهای سی و سه پل بسیارباارزش تر از آجرهای پل تاریخی آق قلاست.پل تاریخی سرزمین من ، دلم برایت میسوزد که این گونه بی تفاوت رهاشدی. به امید روزهایی بهتر.
وبلاک شهر آق قلا

 • ناصر توسلی - 2015-10-10 در 8:50 ب.ظ

  لطفا مقاله را اصلاح کنید : ۱- نام آق قلا بر گرفته از دژ سفید می باشد نه پل تاریخی ۲- قدمت پل به دوران سلجوقیان می رسد و این پل در دوران صفوی بازسازی شده

 • مهمان - 2015-10-11 در 12:32 ق.ظ

  ای کاش مسئولین صدای مردم را می شنیدند وقتی خودشون را به خواب بزنند هرچقدر هم تکانشان بدهیم هیچ عکس العملی از خودشان نشان نمی دهند ودادوفریادهای ما سودی ندارد .ما مردم ترکمن یاد گرفتیم تا غم ودردهایمان را در خود پنهان کنیم شاید اگر پل تاریخی وبا ارزش ماهم در اصفهان بود یادر نقاط مشابه ان درکشورمان شاید جرات نمی کردند بهش این چنین حمله ور شوند وبا نامردی تمام زخمی رهایش کنند .

 • آق قلايي ها - 2015-10-11 در 8:34 ق.ظ

  پل تاریخی آق قلا هم قدمت زیادی دارد واز آثار باستانی محسوب میشه ویادگار دوران قبل است امیدواریم مسئولین تا قبل تخریب ونابودی این اثر ارزشمند وواقعا جالب شهرمان یک فکری به حالش بکنند .فقط نباشه که هی داربست ببندند وکارشناس بیاد و تماشاکنه وبره وکاری هم انجام نشه .کی بود میخواستنند تعمیر کنند .تازه از اون وقت تا حالا میشد دو سه تا پل درست کنند. از مسئولین خواستاریم که توجه ویژه ای به این بنای تاریخی وباستانی داشته باشند قبل از اینکه نابود بشه.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست