• تاریخ: 2015-12-12
  • شناسه خبر: 11648
  • 429 بازدید

پشتی ترکمن، هنر منحصر بفرد زنان جرگلان

ارکین نیوز-معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌شمالی گفت: قالی و پشتی ترکمن یکی از صنایع منحصر بفرد هنر دست زنان ترکمن استان است که در منطقه جرگلان در شمال بجنورد و نیز در شهرستان مانه و س ...

ارکین نیوز-معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌شمالی گفت: قالی و پشتی ترکمن یکی از صنایع منحصر بفرد هنر دست زنان ترکمن استان است که در منطقه جرگلان در شمال بجنورد و نیز در شهرستان مانه و سملقان رواج دارد.

«علی عابدی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان‌شمالی، اظهار کرد: طرح فرش‌های ترکمن به لحاظ هندسی و شکستگی خطوط ایلی، خاص مردم کوچ‌نشین است که به صورت ذهنی بافته می‌شود.

وی با بیان این‌که نقش‌های ترکمن یموتی، شانه‌ای، غزال گز، آغال، چهار قالب و قاشقی در این صنایع به‌کار برده می‌شود، ادامه داد: پشتی ترکمن بیشتر شبیه قالیچه است که در آن از چهار رنگ قزل، قره، طلایی و آق استفاده می‌شود.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌شمالی گفت: اغلب نقوشی با نام گلچه و قره نقش در بافت آن بکار می‌رود.

عابدی با بیان این‌که ابریشم بافی یکی از هنرهای منحصر بفرد منطقه جرگلان است که قدمت زیادی دارد، گفت: مصارف آن در دوختن لباس، روسری و دستمال است.

به گفته وی، ابریشم به واسطه نرمی، شفافیت، ظرافت و استحکام فوق‌العاده‌ای دارد که یکی از مهم‌ترین و گرانبهاترین الیاف نساجی است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست