• تاریخ: 2015-06-07
  • شناسه خبر: 4687
  • 677 بازدید

پسروی دریا و فرصتهای طلایی کمش دفه

ارکین نیوز-غالبا زمانی که از پسروی دریا صحبت می شود به ابعاد و عوارض منفی این پسرفت فکر می کنیم .واقعیت هم این است که پدیده پسروی دریا ابعاد و عوارض منفی زیادی بر اکولوژی و اقتصاد مناطق ساحلی برجای می گذارد . دریای خزر د ...

img55708fa85417f
ارکین نیوز-غالبا زمانی که از پسروی دریا صحبت می شود به ابعاد و عوارض منفی این پسرفت فکر می کنیم .واقعیت هم این است که پدیده پسروی دریا ابعاد و عوارض منفی زیادی بر اکولوژی و اقتصاد مناطق ساحلی برجای می گذارد .
دریای خزر در زمره پهنه های آبی است که در دهه های گذشته دوره های متناوب پسرفت و پیشرفت را طی کرده است .در یک دهه گذشته نیز دوره پسروی این دریا به شکل مشهودی در مناطق ساحلی قابل رویت است .این شرایط را با اندکی دقت در سواحل دو شهرستان بندر ترکمن و گمیشان به وضوح می توان مشاهده کرد .
کمش دفه نیز به عنوان قدیمی ترین شهر ترکمن به عنوان شهری شناخته می شود که اقتصاد آن پیوندی گسست ناپذیر با دریا دارد .کمش دفه از دریا و دریا از کمش دفه جدایی ناپذیر است .اما این شهر و سواحل آن نیز از پدیده پسرفت دریا متاثر شده است .در یکساله اخیر روند پسرفت آب در کمش دفه بسیار سرعت پیدا کرده و علاوه بر بخشهای قابل توجهی از تالاب این شهر ، بخشهایی از دریا نیز به خشکی سواحل اضافه شده اند .این یک تهدید آشکار برای اکولوژی و آینده اقتصاد متکی به صیادی این شهر است .
اما در این میان برخی از صاحب نظران بر این اعتقاد هستند که هنر مدیریت این است که تهدید را تبدیل به فرصت نماید .پدیده پسروی دریا در سواحل غربی کمش دفه نیز یک فرصت طلایی و بی نظیر را برای این شهر فراهم کرده است .این فرصت طلایی نیزقابلیتهای تاسیسات متعلق به شیلات گلستان و در راس آنها تاسیسات صیدگاه شیلات خواجه نفس است .
این صیدگاه که در دهه های گذشته به عنوان یکی از بزرگترین مراکز استیصال خاویار در دریای خزر به حساب می آمد، در شرایط کنونی با پسرفت آب کاملا در خشکی قرار گرفته است .در این شرایط طبیعتا این تاسیسات بزرگ دیگر به درد کارهای شیلات گلستان نمی خورد و از این جهت می توان از این ظرفیت برای جذب گردشگر به این منطقه استفاده کرد .
طبیعت و فضای این منطقه بی نظیر است و دسترسی به آن نیز به راحتی میسر است .در این زمینه شنیدیم که شیلات گلستان در ابتدا تصمیم به تخریب این تاسیسات داشت ،اما با رایزنی ها و تلاشهای مسئولان شهرستان و از جمله فرماندار گمیشان جناب آقای ضمیر زمینه های مناسبی برای تبدیل این تاسیسات به یک مرکز گردشگری فراهم شده است .
ما به همه مسئولان فعال در این زمینه خدا قوت می گوییم و اعتقاد داریم دست بر روی مساله مناسبی گذاشته اند و انشاالله در شرایط پیگیری مناسب امور این زمینه می تواند علاوه بر تامین منابع مناسب مالی برای شهر زمینه اشتغال بخشی از جوانان بیکار شهر را که متاسفانه تعداد انها نیز کم نیست را فراهم آورد .ان شاالله در آینده نتایج تلاشهای مسئولان را به اطلاع مردم خواهیم رساند.
ترکمن سسی

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست