• تاریخ: 2016-07-12
  • شناسه خبر: 19280
  • 532 بازدید

پدربزرگ ۹۱ ساله گمیشانی که عمر با برکت خود را صرف قرآن کرد

ارکین نیوز-محمد قاری عاصمی پدربزرگ ۹۱ ساله گمیشانی در اوایل نوجوانی حافظ کل قرآن شد و همه عمر با برکت خود را در راه قرآن صرف کرد. گفتگوی کوتاه و خواندنی با پدربزرگ مهربان و قرآنی شهر محمد قاری عاصمی داشتیم که در ادامه آن ...

ارکین نیوز-محمد قاری عاصمی پدربزرگ ۹۱ ساله گمیشانی در اوایل نوجوانی حافظ کل قرآن شد و همه عمر با برکت خود را در راه قرآن صرف کرد.

گفتگوی کوتاه و خواندنی با پدربزرگ مهربان و قرآنی شهر محمد قاری عاصمی داشتیم که در ادامه آن را تقدیم نگاه مخاطبان گرامی می کنیم.

آقای عاصمی لطفا خودتان را مختصرا معرفی کنید؟

محمد عاصمی هستم، ۹۱ ساله،سه فرزند دختر دارم و دو پسر هم داشتم که هردو فوت کرده اند و در حال حاضر با عروسها و نوه های پسریم زندگی می کنم .

حفظ قرآن را از چند سالگی آغاز کردید و در چه مدت زمانی موفق به حفظ کل قرآن شدید؟

از سن ۱۳ سالگی شروع کردم و تقریبا دوسال طول کشید تا کل قرآن را حفظ کنم و در ۱۵ سالگی موفق شدم حافظ کل قرآن شوم.

مربی حفظ قرآن شما چه کسی بود؟

من قرآن را نزد پدرم صوفی قاری ایشان آموختم، پدرم در حسن آباد ترکمنستان مکتبخانه داشت ( مکتبخانه مکانی بود در گذشته در آن قرآن و نماز را تعلیم می دادند) و شاگردان زیادی تربیت کرده است و تقریبا ۸۰ سال پیش با خانواده به گمیش تپه مهاجرت می کند و در همین شهر مکتبخانه دایر می کند من در واقع از شاگردان مکتبخانه پدرم هستم .

وی در ادامه به ما گفت: پدرش انسان باسوادی بود و تحصیل کرده شهر بخارا بود.

آیا شما هم مانند پدر کار آموزش قرآن را ادامه دادید واز چه زمانی این کار را شروع کردید؟

من از سال ۱۳۳۲ مکتبخانه کوفی عاصمی را در گمیشان دایر کردم و تقریبا ۶۰ قرآن را به مردم آموزش دادم و همین سالهای اخیر به علت کهولت سن مدیرت مکتبخانه را به دست یکی از شاگردانم سپردم .

چه تعداد حافظ کل قرآن به جامعه تحویل داده اید؟

تعداد افرادی که بخشی از قرآن را حفظ کرده اند دقیق نمی دانم فقط می دانم که خیلی زیادند ولی ۵ نفر کل قرآن را حفظ کرده اند.

لازم به ذکر است: احمد قاری عاصمی رییس شورای شهر گمیش تپه که اخیرا در مسابقات قرآنی موفقیت های خوبی کسب نمودند یکی از شاگردان مکتبخانه محمد قاری عاصمی بودند.
ساحل

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست