• تاریخ: 2017-11-12
  • شناسه خبر: 24438
  • 249 بازدید

ورود نخستین گروه پرندگان مهاجر به سه تالاب بین المللی گنبدکاووس

ارکین نیوز-رئیس اداره محیط زیست گنبدکاووس از ورود نخستین گروه پرندگان مهاجر از مناطق سیبری روسیه به سه تالاب بین المللی ‘آلاگل، آلماگل و آجی گل’ این شهرستان خبر داد. غلامرضا کریمی روز یکشنبه در گفت و گو با خب ...

ارکین نیوز-رئیس اداره محیط زیست گنبدکاووس از ورود نخستین گروه پرندگان مهاجر از مناطق سیبری روسیه به سه تالاب بین المللی ‘آلاگل، آلماگل و آجی گل’ این شهرستان خبر داد.

غلامرضا کریمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به فرارسیدن فصل سرما درمناطق شمالی سیبری، نخستین گروه از پرندگان مهاجر این مناطق برای زمستان گذرانی به تالاب های منطقه گنبدکاووس وارد شدند.
وی افزود: درحال حاضر دو گونه از پرندگان مهاجر به نام های ‘چنگر و خوتکا’ از یک هفته قبل وارد سه تالاب بین المللی آلاگل، آلماگل و آجی گل گنبدکاووس شده اند.
کریمی اضافه کرد: سایر گونه های مهاجر شامل پلیکان و فلامینگو، اردک و قو نیز به تدریج تا اوایل آذر ماه امسال وارد تالاب های بین المللی این شهرستان می شوند.
وی تصریح کرد: با توجه به کم آبی سه تالاب گنبدکاووس، پیش بینی می شود امسال نسبت به سال های گذشته، تعداد کمتری از پرندگان مهاجر وارد این تالب ها شوند.
وی یادآور شد: در سال های گذشته بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار قطعه پرنده مهاجر در سه تالاب بین المللی آلاگل، آلماگل و آجی گل گنبدکاووس زمستان گذرانی می کردند.
به گزارش ایرنا، وجود سه پهنه آبی طبیعی در وسعتی بالغ بر سه هزار هکتار با عمیق تقریبی ۲ تا ۴ متر در منطقه ای گرم و خشک در جوار مرز های ایران و ترکمنستان در بخش مرری داشلی برون گنبدکاووس که میانگین بارش سالانه آن کمتر از ۲۵۰ میلی متر و تبخیر سالانه آن نیز سه تا پنج برابر میزان بارش است، یک موهبت الهی به شمار می رود.
تالاب آلاگل حدود ۲ هزارو ۵۰۰ هکتار، تالاب آلماگل حدود ۳۰۰ هکتار و تالاب آجی گل حدود ۲۵۰ هکتار وسعت دارند که در دوم فوریه ۱۹۷۱ میلادی برابر با ۱۳ بهمن ۱۳۴۹ باحضور نمایندگانی از ۱۸ کشور در شهر رامسر استان مازندران و انعقاد معاهده ای جهانی که سال ها بعد به کنوانسیون رامسر مشهور شد، اهمیتی بین المللی یافتند.
تالاب های بین المللی آلاگل، آلما گل، آجی گل با دارا بودن پوشش گیاهی متنوع، بستر مناسبی برای تغذیه انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی فراهم نموده و از گیاهان حاشیه آنها می توان از علف شور، جارو ترکمنی، سلمه سفید، گز شاهی، خار شتر و یولاف وحشی نام برد.
شهرستان مرزی گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست