• تاریخ: 2016-08-23
  • شناسه خبر: 20092
  • 332 بازدید

واگذاری پنج هزارهکتار عرصه طبیعی نوارمرزی مراوه تپه باهدف حفظ آن است/جشنواره پسته در قازانقایه

ارکین نیوز- فرماندار مراوه تپه اعلام کرد: طرح واگذاری بیش از پنج هزار هکتار ازعرصه های طبیعی و جنگلی نوار مرزی به روستائیان منطقه که در قالب شرکت تعاونی متشکل شده اند، در راستای حفظ و احیای این عرصه ها است. اسمعیل تاجی ش ...

ارکین نیوز- فرماندار مراوه تپه اعلام کرد: طرح واگذاری بیش از پنج هزار هکتار ازعرصه های طبیعی و جنگلی نوار مرزی به روستائیان منطقه که در قالب شرکت تعاونی متشکل شده اند، در راستای حفظ و احیای این عرصه ها است.

اسمعیل تاجی شامگاه دوشنبه در دومین جشنواره پسته در روستای قازانقایه این شهرستان افزود: ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان روستایی از دیگر اهداف واگذاری عرصه های طبیعی و جنگلی نوار مرزی این شهرستان است.
وی خاطرنشان کرد: شهرستان مرزی مراوه تپه که در سال های اخیر از محرومیت های زیادی رنج می برد، امروز با فراهم شدن بخش قابل توجهی از زیرساخت ها، اجرای پروژه ها در سطح ملی و استانی در راستای توسعه متوازن و رفع محرومیت ها گام بر می دارد.
فرماندار مراوه تپه اعلام کرد: به مناسبت هفته دولت امسال در این شهرستان ۵۲ پروژه عمرانی، اقتصادی، اشتغالزایی و خدماتی افتتاح و عملیات اجرایی هشت پروژه نیز آغاز می شود.
تاجی افزود: برای بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی پروژه های مذکور ۳۵۰میلیارد ریال هزینه شده است.
در این جشنواره، مدیرکل دفتر مرکزی حراست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز تاکید کرد: روستاییان نوار مرزی مراوه تپه با مشارکت و هدایت مدیران منطقه ومنابع طبیعی، در راستای اقتصاد مقاومتی مورد تاکید راهبر معظم انقلاب حرکت می کنند.
علیرضا هدایتی افزود: طرح توسعه باغات پسته و احیای عرصه های منابع طبیعی در شهرستان مراوه تپه، نماد مدیریت مشارکتی و بهره برداری از ظرفیت های مردمی این منطقه است.
وی گفت: با وجود تلاش های شبانه روزی نیروهای منابع طبیعی، عرصه های طبیعی بخصوص جنگل ها به وسیله افراد سودجو و یا نا آگاه تخریب می شوند و اجرای این طرح علاوه بر ایجاد اشتغال و نقشی که در توسعه منطقه دارد، حاکی از توانمندی مدیران و روستائیان نوار مرزی مراوه تپه در حفظ و احیای جنگلها و عرصه های طبیعی است.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گلستان نیز در این مراسم با گرامیداشت سالگرد شهادت شهیدان رجایی و باهنر و فرارسیدن هفته دولت، گفت: امروز روستائیان با بهره گیری از ظرفیت های مناسبی که در اختیار دارند از توانمندی های بالقوه طبیعی به نحو احسن استفاده می کنند.
کلثوم غفاری افزود: تلاش هایی که مدیران دولت تدبیر و امید دارند و زحماتی که روستائیان عزیز در راستای حفاظت و احیای باغات و عرصه های طبیعی بخصوص با تولید و عرضه پسته که از سابقه ۸۰۰ساله در این منطقه برخوردار است، زندگی بهینه ای برای خانواده های خود رقم می زنند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان نیز در این مراسم گفت: دغدغه امروز ما این است که منابع تولیـد و اشتغال در روستاها را حفظ و اشتغال پایدار در روستاها را مورد تاکید قرار دهیم، در غیر این صورت روستاییان به شهرها مهاجرت کرده و به شغل های کاذب مشغول خواهند شد.
ابوطالب قزلسفلو گفت: در راستای ایجاد اشتغال پایدار و بهره برداری بهینه از عرصه های طبیعی نوار مرزی مراوه تپه، بر اساس ماده ۳ قانون حفاظت از منابع طبیعی پنج هزارو ۶۰۳ هکتار از اراضی منابع طبیعی حوزه مراوه تپه به شرکت تعاونی تولید بصیرت این شهرستان که در حال حاضر افزون بر ۱۰۰۰ عضو از روستای قازانقایه و روستاهای همجوار دارند، واگذار شد.
وی ادامه داد: وقتی از پسته سخن به میان می آید، کمتر شنیده شده است که این محصول با ارزش به صورت وحشی و در سطح هزاران هکتار در نقطه ای دیگر از ایران پهناور یافت شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان ادامه داد: مردم بومی شهرستان مراوه تپه نسل اندر نسل با این درخت آشنا بوده و از محصول آن برای مصرف خانواده ها استفاده کرده اند، اما کمتر کسی برای توسعه باغات پسته و عرضه آن به بازار برای کسب درآمد فکر کرده است.
وی افزود: شهرستان مراوه تپه در شرقی ترین نقطه از استان گلستان و در مجاورت با مرز ترکمنستان واقع شده که در تابستان هوای بسیار گرم دارد و در زمستان ها سرمای شدیدی را تجربه می کند و به گفته کارشناسان این آب وهوا برای درخت پسته مناسب است.
وی افزود: شاید وجود همین آب و هوا موجب رویش درختان پسته آن هم به صورت وحشی در این منطقه شده به طوری که سابقه ژنتیکی این درخت در مراوه تپه بیش از ۸۰۰ سال برآورد شده است.
امام جمعه روستای قازانقایه شهرستان مراوه تپه نیزدر این مراسم گفت: با تاکیدهای مقام معظم رهبری و تلاش مدیران دولت تدبیر و امیـد با تامین زیرساخت ها و ایجاد پروژه های رفاهی و خدماتی در روستاهای نوار مرزی بخصوص روستاهای منطقه قازانقایه امسال جهش قابل توجهی در توسعه داشته اند.
آخوند ناصرقزل افزود: با همکاری و مدیریت منابع طبیعی ، فرماندار و دیگر مسئولان مرتبط، مردم قازانقایه با تشکیل شرکت تعاونی پسته بصیرت، در احیا ، توسعه، بهره برداری و عرضه محصول صدها هکتار از باغات جنگلی پسته تجربیات ارزشمندی کسب کرده اند.
در ادامه این جشنواره فرماندار مراوه تپه ازخانواده های آزادگان، فعالان عرصه های طبیعی و خبرنگاران رسانه های جمعی با اهدای لوح یادبود و هدیه تجلیل نمود.
شهرستان مراوه تپه با افزون بر ۶۰هزارنفر جمعیت در منتهی الیه شرق استان گلستان قرار دارد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست