• تاریخ: 2015-10-29
  • شناسه خبر: 9902
  • 1,565 بازدید

هزار زندانی در ترکمنستان مورد عفو قرار گرفتند

ارکین نیوز – رژه نظامی نیروهای مسلح ترکمنستان به مناسبت بیست و چهارمین سالگرد استقلال این کشور در عشق‌آباد برگزار شد. رئیس جمهور ترکمنستان طی حکمی ۱۰۲۰ نفر از زندانیان این کشور را به مناسبت فرارسیدن «جشن ملی استقلا ...

ارکین نیوز – رژه نظامی نیروهای مسلح ترکمنستان به مناسبت بیست و چهارمین سالگرد استقلال این کشور در عشق‌آباد برگزار شد. رئیس جمهور ترکمنستان طی حکمی ۱۰۲۰ نفر از زندانیان این کشور را به مناسبت فرارسیدن «جشن ملی استقلال ترکمنستان» مورد عفو قرار داد.

تلویزیون ملی ترکمنستان در گزارشی ضمن تایید این مطلب تصریح کرد: «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در آستانه فرا رسیدن روز ملی این کشور تعدادی از زندانیان این کشور را به مناسبت سالروز کسب استقلال ترکمنستان که ۲۷ اکتبر (امروز) در این کشور جشن گرفته می‌شود، مورد عفو قرار داد.

رئیس جمهور ترکمنستان این اقدام انسان دوستانه را با توجه به سنت‏‌ انسان‌دوستی، حسن‌نیت و پیروی از نصایح نیاکان ترکمن و نیز در راستای تقویت وحدت و انسجام جامعه ترکمنستان انجام داده ‏‌است.

گفتنی است که رئیس جمهور ترکمنستان هر سال چند مرحله به مناسبت اعیاد و مراسم‌های خاص دولتی و ملی، برخی زندانیان‏‌ را آزاد می‌کند که این عملکرد به یک سنت حسنه و انسان‌دوستانه تبدیل شده‏ است.

ترکمنستان در تاریخ ۲۷ اکتبر سال ۱۹۹۱ میلادی استقلال خود را از شوروی سابق کسب کرد و هر سال به این مناسبت در این کشور ۲ روز تعطیلی رسمی اعلام شده است.

همچنین رژه نیروهای مسلح ترکمنستان به مناسبت بیست و چهارمین سالگرد استقلال این کشور با حضور رئیس جمهور سفرا، وابستگان نظامی و دیپلمات‌های خارجی مقیم عشق‏‌آباد، برگزار شد.

در این برنامه، ابتدا نظامیان ترکمن و سپس واحدهای زرهی و لجستیکی از مقابل جایگاه رژه رفتند و در پایان آن راهپیمایی گسترده مردمی با حضور رئیس جمهور ترکمنستان به عنوان فرمانده کل قوا، اعضای دولت و مقامات عالی رتبه نظامی، امنیتی و قضایی این کشور و نیز دیپلمات‌ها، سفرا و وابستگان نظامی سفارت‌خانه‏‌های خارجی مقیم عشق‌‏آباد از جمله سفیر و وابسته نظامی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عشق‌‏آباد برگزار شد.

در این مراسم در مقابل هر یک از جایگاه‌‏های سرپوشیده، بخش‌ها و واحدهایی قرار داشتند که در آنها تمامی شاخه‌‏های خدمات نیروهای ارتش ترکمنستان به نمایش گذاشته شده بود.

همچنین دانشجویان مؤسسه‏‌های آموزشی نظامی از جمله دانشکده افسری، دانشکده پلیس، دانشکده افسری دریایی، مرزبانی، آکادمی وزارت امنیت ملی ترکمنستان در این جایگاه حضور داشتند.

در مراسم امروز، تجهیزات نظامی پیشرفته، شامل جنگ افزارهای ارتش ملی، ستون‏‌های خودروهای رزمی پیاده نظام، اتومبیل‏‌های زرهی، واحدهای توپخانه، تانک‌ها، کاتیوشاها، موشک اندازهای مکانیزه، و دسته‏‌های پدافند هوایی، زمینی، سامانه‏‌های موشکی پیشرفته ساخت روسیه، بلاروس، اوکراین،انگلیس، اروپا و غیره در میدان رژه عبور کردند و علامت ۲۴ (بیست چهارمین سالگرد استقلال) را در فراز آسمان نقش بستند.

در این مراسم همچنین کلیه تجهیزات و ادوات نظامی اعم از تانک، نفربر، سامانه‌های موشکی و ضد موشکی نسل جدید همچون کالچوگا، اوسا، اسمرچ، توپخانه، موشک‌های دور برد و موشک انداز و کاتیوشا و سامانه‌های ارتباطی نظامی به نمایش عموم گذاشته شد.

خلبان‌های ترکمنی نیز با جنگنده‌‏های نسل جدید برفراز محل رژه پرواز کرده و با انجام حرکات نمایشی، توان خود را در معرض نمایش قرار دادند و پرچم ملی ترکمنستان را به اهتزاز درآوردند.

عبور تانک‏های نسل جدید به ویژه تی ۹۰ و تی ۷۲، سامانه‏‌های جدید موشکی «کالچوگا»،«اسمرچ»،«ایگلا» که قادر است همزمان تعداد زیاد اهداف هوایی را از ۶۰۰ کیلومتر دوری شناسایی و منهدم کند، سامانه‏‌های موشکی جدید اوراگان، استرلا، شتورم، سامانه و سخت و نرم افزارهای جنگی، سایبری، ارتباطات، هواپیماهای نصب شده بر روی خودروهای «تویوتا» و «لند روور» ،هواپیماهای بدون سرنشین، بیمارستان‏‌های سیار، تجهیزات و ماشین‏آلات ضد حمله بیولوژیک و شیمیایی، و نیز نمایش نظامیان سوارکار بر اسب‌های اصیل ترکمن از دیگر ویژه‏های رژه نظامی نیروهای مسلح ترکمنستان بود که مورد توجه بسیاری از حاضران در محل قرار گرفت.

بعد از پایان رژه نظامی که بیش از ۲ ساعت به طول انجامید ، راهپیمایی مردمی متشکل از اقشار مختلف جمیعت ترکمنستان برگزار شد و مردم با پلاکاردهای مختلف، پرچم ملی و با اجرای برنامه‏‌های مختلف شادمانی، احساس خود را به مناسبت روز ملی کشورشان به نمایش گذاشتند.

گلستان صحرا

  • منتظر پدرم ک برگرده - 2015-10-31 در 12:03 ق.ظ

    ایا از استان گلستان کسی هس؟؟؟

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست