• تاریخ: 2015-10-26
  • شناسه خبر: 9789
  • 910 بازدید

نگاه ما در حوزه پدافند غیرعامل می بایست تخصصی باشد

ارکین نیوز – هیوه چی، فرماندار شهرستان آق‌قلا در مراسم صبحگاه مشترک نیروهای مسلح به مناسب هفته پدافند غیرعامل در ستاد فرماندهی انتظامی شهرستان آق‌قلا گفت : هر اقدام غیرمسلحانه‌ای که موجب کاهش آسیب‌پذیری نیروی انسان ...

ارکین نیوز – هیوه چی، فرماندار شهرستان آق‌قلا در مراسم صبحگاه مشترک نیروهای مسلح به مناسب هفته پدافند غیرعامل در ستاد فرماندهی انتظامی شهرستان آق‌قلا گفت : هر اقدام غیرمسلحانه‌ای که موجب کاهش آسیب‌پذیری نیروی انسانی، ساختمان‌‌ها، تأسیسات، تجهیزات، اسناد و شریان‌های کشور در مقابل عملیات خصمانه و مخرب دشمن گردد، پدافند غیرعامل گفته می‌شود.در هنگام جنگ هم، ما دو نوع دفاع مستقیم (دفاع عامل) و دفاع غیرمستقیم (دفاع غیرعامل) داریم.

وی ضمن اشاره به منشأ تهدیدات و دسته بندی آن گفت: باید دید تهدید چیست و چه اثری بر کشور می‌گذارد، تهدید معمولاً در ادبیات استراتژیک و علوم انسانی به ۲ دسته تقسیم می‌شود، تهدیدات طبیعی و غیرطبیعی یا انسان ساخت. حدود ۴۹ تهدید طبیعی شناخته شد در دنیا وجود دارد که مجموعه‌ای از ویژگی‌ها را دارا می‌باشد، دومین تهدید، غیرطبیعی یا انسان ساخت می‌باشد یعنی منشأ آن انسان است در تعریفی که از پدافند غیرعامل شده است در واقع موضوع پدافند غیرعامل تهدیداتی با منشأ دشمن است منشأ طبیعت را در قالب مدیریت بحران و حوادث طبیعی دنبال می‌کنند.

رئیس ستاد پدافند غیرعامل شهرستان آق‌قلا به نگاه تخصصی در خصوص تهدیدات اشاره داشته و تأکید کرد: نگاه ما در حوزه پدافند غیرعامل باید نگاه تخصصی باشد. زیرا تهدیدات در حال تغییر هستند. در واقع ماهیت و چارچوب تهدید ثابت نمی‌ماند، تهدید امروز با تهدید سال‌های گذشته متفاوت است.

وی ادامه داد : در سال‌های گذشته تهدید اصلی به‌صورت نظامی بوده است. امروز ممکن است که سیستم نظامی تهدید اصلی نباشد. امروز دشمنان تا مرز جنگ سایبری و نرم حرکت کرده است.

وی در پایان گفت : گام اول در چارچوب پدافند غیرعامل این است که بتوانیم تهدید را تخصصی بشناسیم؛ گام دوم اینکه ادبیات علمی آن حوزه را مبنا قرار دهیم و گام سوم این که در پدافند غیرعامل یک مفاهیم کلی همانند مصونیت بخشی، آسیب ناپذیری و چرخه حیات وجود دارد، این مفاهیم را به حوزه‌های تخصصی همانند رصد و پایش تهدید در حوزهٔ بیولوژیک، شبکه‌های آزمایشگاهی، خانهٔ بهداشت، شبکه کنترل کردن و مانیتور کردن هر نوع حادثه در کشور انتقال دهیم.

———

————

اسپی دژ

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست