• تاریخ: 2016-09-12
  • شناسه خبر: 20492
  • 353 بازدید

نطفه سهامداری پتروشیمی گلستان بد بسته شد

ارکین نیوز-دبیر مجمع نمایندگان استان گلستان با اشاره به فراز و فرودهای پروژه پتروشیمی در این استان گفت: نطفه سهامداری پتروشیمی گلستان بد بسته شد که سهم دولت در این پروژه ۱۳ درصد بوده است. اسدالله قره‎خانی عصر امروز در نش ...

ارکین نیوز-دبیر مجمع نمایندگان استان گلستان با اشاره به فراز و فرودهای پروژه پتروشیمی در این استان گفت: نطفه سهامداری پتروشیمی گلستان بد بسته شد که سهم دولت در این پروژه ۱۳ درصد بوده است.

اسدالله قره‎خانی عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گلستان اظهار کرد: علاوه بر سهم ۱۳ درصدی دولت؛ سهامداران پتروشیمی استان گلستان دو دسته شدند تعدادی در قالب هیأت موسس که حدود ۳۰۰ نفر را شامل می‎شدند و ۹۲ هزار سهامدار نیز در بخش عمومی مشارکت کردند، سرمایه‎ای که برای این پروژه جمع‎آوری شد رقم درشتی نبود.

وی عدم توانمندی هیأت مدیره پتروشیمی گلستان را یکی از دلایل عدم موفقیت این پروژه دانست و تصریح کرد: از طریق شورای اقتصاد، بانک ملی و مرکزی ۲۷۰ میلیون یورو مصوبه گرفته شد اما بانک این اطمینان را نکرد این حجم از سرمایه‎گذاری را در اختیار جمعی بگذارد که تجربه فنی و سرمایه کلان برای اجرای این پروژه را نداشتند.

* پتروشیمی گلستان باید به بنگاه‎های بزرگ واگذار شود

نماینده مردم علی‎آبادکتول در مجلس شورای اسلامی افزود: باید از ظرفیت شرکت‎های بزرگ و توانمند در اجرای این پروژه کمک گرفت و با افزایش سرمایه، آنها را سهیم کرد و مدیریت کار را به دست آنها سپرد تا برای برون‎رفت این وضعیت چاره‎اندیشی کنند با شرکت همپا با سه پتروشیمی لردگان، زنجان و گلستان قرارداد بسته شد که آقایان توان کار بزرگ را نداشتند، به استاندار وقت و هیأت مدیره پتروشیمی گفتم که از موسسات توانمند باید استفاده شود که متاسفانه به این حرف‎ها بها داده نشد حتی از طریق pcc حدود ۲۰ میلیارد تومان گرفتند.

قره‎خانی بیان کرد: هیأت مدیره ما را دور زدند و بنده تنها ماندم و آن طرحی که داده بودم نپذیرفتند بنده معتقد بودم پتروشیمی گلستان باید به بنگاه‎های بزرگ واگذار شود که مدیریت ۱۰ پتروشیمی را در کارنامه داشتند اما آنها می‎گفتند قره‎خانی می‎خواهد پتروشیمی را به دیگران بدهد تا اجرا کنند.

وی در خصوص عدم توجیه اقتصادی پتروشیمی گلستان گفت: در دیدار با نماینده ولی فقیه، به استاندار گلستان نیز اعلام کردم اگر پتروشیمی توجیه اقتصادی ندارد باید جوانب امر در نظر گرفته شود و به سراغ تولید محصول دیگری برویم صدها نوع فرآورده را می‎توان داشت و با دعوت از متخصصان و کارشناسی بر روی این حجم از سرمایه‎گذاری می‎توان اقدامات موثری انجام داد.

به گفته قره‎خانی؛ دستورکار بعدی مجمع نمایندگان استان گلستان با استاندار، موضوع پتروشیمی است و اگر به این نتیجه برسیم که این پروژه توجیه اقتصادی ندارد به سراغ تولید دیگری خواهیم رفت.

* در بخش بیمارستانی وضعیت اسفبار است

نماینده مردم علی‎آباد کتول در مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت بهداشت و درمان استان گلستان گفت: در بخش بیمارستانی وضعیت اسفبار است، بیمارستان علی‎آبادکتول و پنج‎آذر گرگان از وضعیت بهداشتی، وسایل و تجهیزات نامناسب رنج می‌برند که نشان می‎دهد در این بخش‎ها مدیریت اصلا مناسب نیست.

قره‎خانی با اشاره به استنادات وزیر بهداشت و درمان در خصوص عملکرد استان گلستان که این استان را جزو استان‎های پیشگام معرفی کرده بود، گفت: بنده به وزیر هم این موضوع را گفتم که بر چه اساسی استان گلستان را در این بخش موفق می‎دانید که ایشان پاسخ دادند بر اساس آمار و گزارش‎هایی که داده می‎شود؛ در حالی که واقعیت چیز دیگری است.

وی بیان کرد: در بیمارستان گرگان با یک عمل جراحی لوزه، کودکی از بین می‎رود، در بیمارستان علی‎آبادکتول چند ماه است که ارتوپد نداریم، استان گلستان قطب سرطان است اما بیماران سرطانی به استان دیگری منتقل می‎شوند، بنابراین با به‎به و چه‎چه نباید نقاط ضعف را نادیده گرفت و به عملکرد این بخش احسنت گفت.

* پزشکان متخصص و حاذق از گرگان کوچ می‎کنند

دبیر مجمع نمایندگان استان گلستان به وضعیت جذب نیرو، بخش بهداشت، پرداخت حقوق پرستاران و بهورزان نیز اشاره کرد و گفت: یک سال از عدم پرداخت مطالبه پرستاران می‎گذرد و آنها انگیزه‎ای برای ادامه کار ندارند.

قره‎خانی با اشاره به اینکه پزشکان متخصص و حاذق از گرگان کوچ می‎کنند، افزود: با وجود آنکه ضریب کار افزایش پیدا کرده است اما پزشکان خاصی بالای ۵۰ میلیون و ۱۰۰ میلیون تومان می‎گیرند گاهی باید حقوق‎های نجومی را در اینجا جست‎وجو کرد.

وی در خصوص طرح سلامت گفت: در اجرای طرح طرح سلامت بیش از هزار میلیارد هزینه شده اما استان گلستان بهره چندانی از آن نبرده است و این یک اعتراض جدی است، ما اجازه نمی‎دهیم که مدیریت استان ما در دست استان دیگری باشد مخصوصا در بخش‎های کلیدی اوضاع، مناسب و رضایت‌بخش نیست.
فارس

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست