• تاریخ: 2016-01-06
  • شناسه خبر: 12872
  • 411 بازدید

نجات پرندگان از دام های هوایی شکارچیان در تالاب بین المللی گمیشان

ارکین نیوز-رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های ترکمن و گمیشان اعلام کرد: هشت قطعه پرنده گرفتار در دام هوایی شکارچیان غیرمجاز در تالاب بین المللی گمیشان توسط محیط بانان نجات یافته و در دامن طبیعت رهاسازی شد. علی بیانی ...

ارکین نیوز-رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های ترکمن و گمیشان اعلام کرد: هشت قطعه پرنده گرفتار در دام هوایی شکارچیان غیرمجاز در تالاب بین المللی گمیشان توسط محیط بانان نجات یافته و در دامن طبیعت رهاسازی شد.

علی بیانی عصر چهارشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در دو مأموریت شبانه که همراه با پایش بیش از چهار کیلومتر پهنه آبی تالاب بین المللی گمیشان صورت گرفت ۱۱ رشته دام هوایی به طول تقریبی ۱۲۰۰ متر از پهنه تالاب جمع آوری و معدوم شد.

وی گفت: در این مأموریت ها که از ساعات آغازین شب تا نیمه های آن به طول انجامید محیط بانان موفق شدند تعداد سه قطعه فلامینگو، چهار قطعه اردک کله سبز و یک قطعه گیلار را از داخل تورهای هوایی کشف کنند.

وی افزود: این پرندگان از داخل تورها و دام های هوایی به آرامی رهانیده و به مرکز نگهداری موقت پرندگان در محیط بانی گمیشان انتقال داده شدند.

وی اضافه کرد: با حضور کارشناسان اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان نیز از پرندگان نمونه ژنتیکی اخذ و همچنین اطلاعات بیومتری ثبت شد.

وی ادامه داد: سپس این پرندگان در زیستگاه های طبیعی خود و در مجاورت کلونی های اصلی این گونه های ارزشمند در ‘منطقه شکار، صید و تیراندازی ممنوع تالاب بین المللی گمیشان’ رهاسازی شد.

صید و زنده گیری پرندگان با استفاده از دام هوایی روش کاملا غیرقانونی است که متخلفان با نصب تورهای هوایی به ارتفاع ۵ و یا بیشتر از ۶ متر و نصب علمک های نگهدارنده در مسیر پرواز و کریدور حرکتی این پرندگان در تاریکی شب، مبادرت به زنده گیری این گونه های ارزشمند می کنند.
فلامینگوها از گونه های ارزشمند و حمایت شده محسوب می شوند.

تالاب بین المللی گمیشان یک زیستگاه منحصر به فرد با وسعت بیش از ۲۰ هزار هکتار است که ۱۴ هزار هکتار آن جزء مناطق شکار و صید و تیراندازی ممنوع سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.

گمیشان یک تالاب ساحلی محسوب می شود و طیف گسترده ای از گونه های مختلف پرندگان همچون ‘مرغابی، غاز، قو، پلیکان، باکلان، پرستوی دریایی، سلیم، کاکایی، چنگر، اگرت، خوتکا، گیلان شاه و تلیله’ به آن مهاجرت می کنند.

همچنین تعداد گونه های موجود که برای زمستان گذرانی یا زادآوری در تالاب هستند حدود ۱۱۰ گونه برآورد می شود.

شهرستان گمیشان با افزون بر ۶۷ هزار نفر جمعیت در شمال غرب استان گلستان واقع است/ایرنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست