• تاریخ: 2015-03-03
  • شناسه خبر: 2125
  • 465 بازدید

معاون سازمان میراث فرهنگی: تبدیل آشوراده به منطقه گردشگری خواسته مردم گلستان است

ارکین نیوز-معاون امور مجلس، حقوقی و امور استان‎های سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: کسی نمی‎خواهد در آشوراده برج ۲۰ طبقه بسازد. اسدالله امیری‎درویش ظهر امروز در جمع فعالان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ...

13920910000535_PhotoA
ارکین نیوز-معاون امور مجلس، حقوقی و امور استان‎های سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: کسی نمی‎خواهد در آشوراده برج ۲۰ طبقه بسازد.

اسدالله امیری‎درویش ظهر امروز در جمع فعالان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان اظهار کرد: آشوراده مرکز گردشگری کشور است.

وی تصریح کرد: برخی تصور می‎کنند آشوراده با ورود صنعت گردشگری نابود خواهد شد، ما مسئول و متولی میراث طبیعی هستیم آشوراده، میانکاله و همه تالاب‎ها جزء میراث طبیعی هستند.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در طول سه دهه گذشته نسبت به آشوراده کم‎لطفی شده است، خاطرنشان کرد: در آن دوران به میراث طبیعی توجه کافی نشده است.
امیری‎درویش با بیان اینکه ما در کنار سازمان حفاظت محیط زیست هستیم نه در مقابل آن تصریح کرد: برای هر منطقه یک تعریف خاص وجود دارد گردشگری در کیش نیاز به ساخت برج و هتل ۲۰ طبقه دارد اما آشوراده دارای این شرایط نیست.
وی با اشاره به اینکه این چه توهمی است که برخی کارشناسان به آن دامن می‎زنند، تصریح کرد: در سه دولت موضوع آشوراده مطرح و تصویب شد و پرداختن به آن یک سابقه تاریخی دارد؛ در سال ۸۲ دولت تصویب کرد که آشوراده به عنوان منطقه نمونه گردشگری انتخاب شود.
امیری‎درویش با بیان اینکه در دولت هشتم سرمایه‎گذار در آشوراده را مایوس کردند، خاطرنشان کرد: مجدداً در سال ۹۱ مصوبه‎ای را دولت نهم گذاشت که شرکتی فقط در مزایده برنده شد اما کاری صورت نگرفت.
وی با تاکید بر اینکه آشوراده اکنون در وضعیت اسفباری قرار دارد، گفت: آشوراده مأمنی برای تلمبار و تجمع زباله شده است. معاون امور مجلس، حقوقی و امور استان‎های سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: مردم گلستان یقین بدانند که اگر اینجا صنعت گردشگری با حفظ محیط زیست صورت بگیرد و دلسوزانه در این باره اقدام شود گلستان قطب گردشگری داخلی و خارجی خواهد شد.

امیری‎درویش اظهار کرد: مرحله سوم اخیراً بود که در دولت مصوب شد آشوراده به منطقه ویژه گردشگری تبدیل شود ولی هنوز در آنجا کاری صورت نگرفته است؛ اما برخی عنوان کردند سازمان بازرسی جلوی این پروژه را گرفته است ولی باید بگویم کاری در آنجا انجام نشده که جلوی آن را بگیرند.

وی با اشاره به اینکه جنجال‎آفرینی جزء اینکه آشوراده این میراث طبیعی را نابود کند چیزی در برنخواهد داشت، تاکید کرد: کل آشوراده ۶۵۰ هکتار است که ۳۸۰ هکتار آن به عنوان منطقه ویژه گردشگری در نظر گرفته شده و از این مقدار قرار است روی حدود ۱۰ درصد کار شود.
این مقام مسئول اضافه کرد: خیرخواهانه نیست که جنجال و سر و صدا کنیم، اظهارات کارشناسی اگر منشأ صحیح داشته باشند خوب هستند؛ یقین بدانید آشوراده در صورتی منطقه نمونه گردشگری می‎شود که از مجرای محیط زیست عبور کند در غیر این صورت ما نیز از مجرای میراث فرهنگی ورود نمی‎کنیم.

امیری‎درویش گفت: ما نمی‎توانیم دوباره آشوراده و میانکاله را خلق کنیم لذا این میراث باید برای آیندگان حفظ شود. وی با بیان اینکه نباید آرامش مردم را به هم بزنیم، خاطرنشان کرد: فکر نکنیم که با تبدیل آشوراده به مرکز گردشگری این منطقه از بین می‎رود لذا اجازه بدهیم کار کارشناسی با رعایت اصول و ضوابط زیست محیطی و میراث فرهنگی در آشوراده صورت بگیرد.
فارس

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست