• تاریخ: 2015-06-19
  • شناسه خبر: 5056
  • 913 بازدید

مسکن مهر کلاله با طعم آرزوهایی که به خاک نشست

ارکین نیوز-مرد طلاهای زنش را فروخت، بدان امید که از شر اجاره‎نشینی رهایی یابد، اما پس از تقریبا یک سال سکونت در مسکن مهر به او گفتند: خانه‎اش مناسب اسکان نیست و باید دوباره اجاره‎نشین شود. این شاید درد دل بسیاری از افراد ...

IMG02114361
ارکین نیوز-مرد طلاهای زنش را فروخت، بدان امید که از شر اجاره‎نشینی رهایی یابد، اما پس از تقریبا یک سال سکونت در مسکن مهر به او گفتند: خانه‎اش مناسب اسکان نیست و باید دوباره اجاره‎نشین شود.
این شاید درد دل بسیاری از افرادی باشد که به پشتوانه طرح مسکن مهر در کلاله آینده‎ای بهتر را برای خود و خانواده‎شان متصور بودند، اما این رویا با نشست خانه‎های آپارتمانی، آنان را زمین‎گیر کرد و اکنون مجبور هستند که خانه خود را ترک و دوباره طعم اجاره‎نشینی را بچشند، هر چند بسیاری از آنان حتی بهای اجاره را نیز ندارند.
اگر چه پشتوانه اندیشه مسکن مهر، کمک به خانه‎دار کردن افراد کم درآمد بود و بسیاری افراد نیز از این مسیر صاحب مسکن شدند، اما اجرای این پروژه در گلستان در بسیاری از موارد آن‎گونه که می‎بایست به نتیجه نرسید.
در کلاله یکی از شهرستانهای شرق گلستان، دو سایت مسکن مهر هر یک با ۲۰۴ واحد احداث شد که ساخت چند بلوک آن روی تپه و خاک‎های سست منطقه، شرایط نامناسبی برای این واحدهای مسکونی و بالطبع ساکنان آن ایجاد کرده است، چنان‎چه برخی ساکنان مسکن مهر کلاله در این زمینه می گویند، هنوز مسکن مهر افتتاح و تحویل نشده، دیوارهای برخی بلوک ها و واحدها ترک برداشته بود و اکنون این موضوع آرامش خانوارها را سلب کرده است.ا

اکنون بیان مشکلات فنی و اینکه چه باید می‎شد که اکنون نشده است در زمان کنونی، نمی‎تواند کمکی به خسارت دیدگان این رویداد کند، اما بهتر است گاهی درد را شناخت و با آن درست رفتار کرد. مدیر کل مدیریت بحران گلستان با تاکید بر اهمیت مطالعات ساختگاهی اعتقاد دارد: در طرح‎های توسعه شهری و روستایی در مناطق الحاقی توسعه، مطالعات باید حتما در شرح خدمات مشاور قرار گیرد. صادق‎علی مقدم اظهار کرد: اگر چه فرهنگ مطالعه ساختگاهی در بسیاری از فعالیت‎های توسعه‎ای نهادینه شده اما با توجه به اینکه این مطالعات ساختگاهی جنرال وجود ندارد، مطالعات ژئوتکنیک موردی که فقط در آن امکان بررسی لایه های سطحی وجود دارد، انجام می‎گیرد.

@فقدان شناخت مهندسین طراح سازه از وضعیت ساختگاه پروژه مسکن مهر کلاله
به گفته وی: بررسی‎های عمقی به دلیل محدودیت تجهیزات برای شرکت‎های مشاور ژئوتکنیک وابسته به نظام مهندسی ساختمان و همچنین هزینه‎های بالای آزمایشات تکمیلی ژئوتکنیک دستیابی به اطلاعات با ضریب اطمینان بالا امکان‎‎پذیر نمی‎باشد و طراح مجبور است با حداقل داده‎ها نسبت به طراحی ساز‎ه‎ای مورد نظر اقدام کند. مقدم خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی در صورت وجود عوارضی همچون گسل و خاک‎های مسئله‎دار در پائین‎تراز عمق مطالعه شده، قطعا سازه‎ طراحی شده در طی بهره‎برداری دچار مشکلاتی خواهد شد و چه بسا در بعضی از شرایط مشکلات فنی به وجود آمده در حدی باشد که بنای ایجاد شده قابل استفاده نشود.
وی با اشاره به مشکلات پروژه‎های مسکن مهر در گلستان یادآور شد: فقدان دقت کافی در انتخاب ساختگاه‎ها آن‎چنان است که برخی از این مناطق، علاوه بر موقعیت مناسب از لحاظ دسترسی و امکانات زیرساخت‎ها و شریان‎های حیاتی، از نظر ساختگاهی نیز وضعیت مطلوبی ندارند.
@سیل گیر بودن برخی از پروژه‎های مسکونی مهر در گلستان
دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان اذعان کرد: بعضی از سایت‎ها همچون سایت گنبد، علی آباد کتول و حتی بندرگز از نظر سیل‎ آسیب‎پذیر بوده و از لحاظ ساختگاهی مانند مسکن مهر کلاله به علت بنا شدن بر روی خاک‎های مسئله‎دار و فقدان شاخت کافی مهندسین‎ طراح سازه از وضعیت ساختگاه و در نتیجه طراحی و اجرای ناصحیح پی، نشست پروژه را در پی داشته است.
مقدم تصریح کرد: این مشکلات آسیب‎های روانی و مادی سنگینی به ساکنان پروژه که اکثرا از اقشار آسیب‎پذیر جامعه بوده و با آمال و آرزوهای بسیار در این منازل مسکونی زندگی خود را شروع کرده‎اند وارد کرده است.
وی با اشاره به راهکار پیش رو برای تکرار نشدن چنین مشکلاتی خاطرنشان کرد: رعایت اخلاق مهندسی در امور معوقه، به‎کارگیری گروه کاری که مجموعه‎ای از تخصص و تجربه کاری را در زمین ‎شناسی ژئوتکنیک، طراحی سازه و اجراء دارا باشند از جمله راه‎های جلوگیری از چنین اشتباهات غیر قابل جبرانی است.
مقدم اضافه کرد: علاوه بر آنکه در طراحی معماری و تراکم سازه‎ها فرهنگ عمومی و شرایط ساختاری سکونت‎گاه‎ مورد توجه قرار گیرد، باید برآورد هزینه‎ها نیز مطابق با شرایط موجود و تورم پیش رو باشد.وی؛ همچنین بر واگذاری اجرای پروژه به عوامل صاحب صلاحیت و برخوردار از رزومه کاری تاکید کرد.

۲برخورد قاطع و قانونی با متخلفان مسکن مهر در گلستان
این مسئول گلستانی ادامه داد: در این پروسه نظارت لایه‎ای دستگاه‎های نظارتی در مراحل مختلف انتخاب ساختگاه، مطالعات ساختگاه، طراحی سازه و نظارت بر اجرا تا مرحله بهره برداری باید مورد توجه قرار گیرد.
مقدم متذکر شد: برخورد شدید، قاطعانه و قانونی با متخلفان در پروژه‎هایی که با جان و مال مردم سر و کار دارد، موجب می‎شود تا شاهد بروز چنین اتفاق در عرصه‎های ساخت‌وساز، همچون کلاله نباشیم.با همه این اوصاف مشکل به قوت خود باقی است و بسیاری از ساکنان مسکن مهر کلاله با آینده‎ای نامعلوم برای اسکان خود مواجه هستند و باید پرسید در این شرایط چه کسی باید پاسخگو باشد.
فارس

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست