• تاریخ: 2015-11-26
  • شناسه خبر: 11040
  • 471 بازدید

مردی که انحصار تولید ماهیان خاویاری را از خزر به کویر قم برد

ارکین نیوز- – گفت و گو با مردی که برای نخستین بار انحصار تولید ماهیان خاویاری را از خزر گرفت، به کویر قم برد و بارور کرد درس هایی دارد که در کتاب ها یافت نمی شود. مردی که انحصار تولید ماهیان خاویاری را از خزر به کو ...

ارکین نیوز- – گفت و گو با مردی که برای نخستین بار انحصار تولید ماهیان خاویاری را از خزر گرفت، به کویر قم برد و بارور کرد درس هایی دارد که در کتاب ها یافت نمی شود.
مردی که انحصار تولید ماهیان خاویاری را از خزر به کویر قم برد
پیرمرد در همایش تخصصی راهکارهای توسعه آبزی پروری ماهیان خاویاری کشور در موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر در گیلان آنچنان با انرژی و حرارت سخن می گفت که تمامی شرکت کنندگان اعم از پرورش دهندگان و محققان را تحت تاثیر قرار داد.

از این که در جمع کارشناسان بگوید تخصص و سواد دانشگاهی ندارد، ابایی نداشت و با غرور خاصی تاکید می کرد ولی تجربه دارم و شاید بیش از همه این عوامل اراده داشت؛ ارادی که سدهای مشکلات را می شکند.

او برای سرافرازی وطن و همت در راه تولید و پرورش از عشق سخن می گفت و در مرام او عشق و اراده دو بال برای پرواز هستند.

همو تاکید می کرد باید آستین ها را بالا زد و باید مرد میدان شد و به سخن پر نغز سعدی بزرگ استناد می کرد که «دو صد گفته چون نیم کردار نیست».

او با اراده ای آهنین و استوار نشان داده است که می توان غیرممکن ها را ممکن کرد و می توان حتی برغم مخالفت و ناباوری کارشناسان، در دل کویر قم ماهی خاویاری را که تنها موجودات انحصاری دریاچه خزر در جهان هستند، پرورش داد و به ثمر رساند.

پیرمرد بی مهابا می تازد بر رخوتی که بر فضای عمومی جامعه مستولی شده است و او از سر دلسوزی سیستم بانکی و اداری را به چالش می کشید و از تحقیقاتی که هنوز در لای کتاب ها و تئوری ها گیر کرده است و با مزرعه و کارگاه فاصله دارد.

خطاب به حاضران می گفت اگر کتاب و کاغذ و نقشه و تحقیق وارد مزرعه نشود هیچ فایده ای ندارد این تحقیقات زمانی ارزش دارند که به کمک من مزرعه دار بیایند و به تولیدیاری رسانند.

او به سیستم بانکی کشور نیز می تازد؛ در عقیده اش بانک ها به راحتی به تولید کننده ها وام پرداخت نمی کنند و از سر درد فریاد می زند که با اینگونه وام ها و تسهیلات و سودها نمی شود به بخش تولید کمک کرد.

او خواستار این است که بانک کشاورزی باید بانک اختصاصی برای کشاورزی شود تا بتواند به بخش کشاورزی کمک کند.

آری اگر مرد عملی می توانی انتقاد کنی به کژی ها بتازی برای تشخیص موانع حتما نیاز به مدرک نیست فقط عمل می خواهد باید مرد عمل باشی.

این پیرمرد با اراده و خستگی ناپذیر فردی نیست جز محمدتقی برخورداری نخستین و تنها پرورش دهنده ماهی خاویاری در مناطق غیرساحلی و کویری؛ مردی که اراده او بر سختی کویر فائق آمده است.

شخصی که مرد عمل است و ادعایی ندارد و به زیبایی تاکید می کند: ادعایی ندارم و یک معمار بودم و تخصصی در زمینه پرورش ماهی ندارم و در سال ۱۳۵۴ در قم باشگاه ورزشی داشتم و فوتبالیست پرورش می دادم اما ۱۳سال پیش خواستم با پرورش ماهی خاویاری در کویر نشان دهم که می توان از خود خلاقیت بروز داد.

وی همچنین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در حاشیه همایش تخصصی راهکارهای توسعه آبزی پروری ماهیان خاویاری در رشت گفت: در مزرعه پرورش ماهی خود در قم به نام جوادالائمه (ع) ۱۵ تن گوشت ماهیان خاویاری و ۱۴۰کیلوگرم خاویار تولید و صادر کرده است.

وی مدعی است که به دلیل استفاده از آب لب شور در قم خاویار مزرعه وی کیفی ترین خاویار پرورشی است که با برند خودش به کشورهای اروپایی صادر می شود.

برخورداری خاطر نشان کرد که برای تامین نیاز خود تاکنون ۳۵۰ عدد مولد ماهی خاویاری بین سنین هشت تا ۱۳ سال در مزرعه پرورش ماهی خود در قم تولید کرده است.

وی می گوید: در حال گسترش کارگاه پرورش ماهی خاویاری خود در گیلان در حاشیه رودخانه سفیدرود است و از سه سال پیش نیز پرورش ماهی را در بابلسر مازندران شروع کرده و در آنجا نیز ۱۵ تن گوشت ماهیان خاویاری تولید کرده است.

محمدتقی برخورداری پرورش دهنده ماهیان خاویاری در قم اظهار داشت: من وقتی در سال ۱۳۸۰ برای پرورش ماهی با آب لب شور در قم کار را آغاز کردم، کارشناسان شیلاتی و بانک ها مخالف بودند.

وی ادامه داد: از یک حلقه چاه با ظرفیت ۵۵ لیتر در ثانیه آب برداشت می کنم که این آب استفاده دو منظوره برای کشاورزی و پرورش ماهی دارد.

در صحبت های این پیرمرد قاطعیت و جدیدیت موج می زند و با این قاطعیت از همه پرورش دهندگان می خواهد و به آنها سفارش می کند که نباید محیط زیست، تالاب ها و دریای خزر را آلوده کنند؛ به گفته او، ما و ماهیان به آنها نیاز داریم.

وی از پرورش دهندگان ماهی می خواهد ابتدا باید مولدین را حفظ کنند تا نسل ماهیان خاویاری منقرض نشده و نسل های آینده نیز از این ذخایر با ارزش دریای خزر برخوردار شوند.

همایش تخصصی راهکارهای توسعه آبزی پروری ماهیان خاویاری کشور دوازدهم اسفند با حضور پرورش دهندگان پیشرو ماهیان خاویاری استان های مازندران، گیلان، قم، گلستان، خوزستان و با شرکت مدیران و کارشناسان سازمان شیلات، مراکز تکثیر و بازسازی ماهیان خاویاری گیلان، گلستان و مازندران و سایر دست اندرکاران آبزی پروری ماهیان خاویاری کشور در موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر در سنگر رشت برگزار شد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست