• تاریخ: 2016-06-05
  • شناسه خبر: 18303
  • 598 بازدید

مردم ساحل گرگانرود را پاکسازی کردند

ارکین نیوز – پاکسازی حاشیه گرگانرود به پیشنهاد آخوند حنفی امام جمعه خواجه نفس گمیشان و با همکاری محیط زیست شهرستان های ترکمن و گمیشان برگزار و محیط زیست و کرانه های ساحلی این رودخانه از زباله پاک شد. علی بیانی رییس ...

ارکین نیوز – پاکسازی حاشیه گرگانرود به پیشنهاد آخوند حنفی امام جمعه خواجه نفس گمیشان و با همکاری محیط زیست شهرستان های ترکمن و گمیشان برگزار و محیط زیست و کرانه های ساحلی این رودخانه از زباله پاک شد.
علی بیانی رییس محیط زیست شهرستان های ترکمن و گمیشان به خبرنگار ایرنا گفت: در این برنامه پاکسازی علاوه جمع زیادی از مردم این منطقه حدود ۱۰۰نفر از محیط بانان و کارشناسان محیط زیست نیز شرکت کردند.
وی همچنین با اشاره به فرصت های طبیعی و محیط زیست این منطقه اشاره کرد و افزود: تالاب گمیشان و رودخانه حفاظت شده گرگانرود را فرصت بزرگی است که در صورت برنامه ریزی مسوولان و با مشارکت مردم زمینه ساز رونق اقتصادی منطقه خواهد شد.
به گفته وی مطالعه و پیاده سازی طرح های گردشگری امکان تحقق توسعه پایدار و ایجاد مشاغل مستقیم را برای جوانان منطقه به همراه خواهد داشت.
بیانی همچنین به حمایت کامل محیط زیست از این اقدام های مردمی اشاره داشت و افزود: این پشتیبانی ها مادی و معنوی از سوی محیط زیست ادامه خواهد داشت.
وی به حضور تشکل های غیر دولتی فعال در حوزه محیط زیست در منطقه گمیشان و بندر ترکمن نیز اشاره کرد و یادآور شد: حدود ۸۰۰ نفر از افراد مختلف جامعه مانند دانشجویان و دانش اموختگان، ورزشکاران و حاشیه نشینان مجاور ذی نفع زیستگاه های منطقه، در این سازمانهای مردم نهاد حضور فعال دارند.
حاج اخوند حنفی امام جمعه منطقه خواجه نفس گمیشان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: اسلام دین پاکیرگی بوده و به پاکی و تمیزی محیط زندگی اهمیت زیادی می دهد.
این روحانی اهل سنت ادامه داد: همه باید تلاش کنیم که سلامت و پاکیزگی در سراسر زندگی ما وجود داشته باشد چون سفارش پیامبر (ص) است که فرمودند که اگر نظافت و پاکی نباشد ایمان کامل نمی شود؛ و باید این نظافت وتمیزی علاوه بر اندرون منزل در محیط های شهر و روستا نیز مشاهده شود.
گرگانرود از رشته‌کوه آلا داغ در بجنورد سرچشمه گرفته و پس از طی ۲۵۰ کیلومتر و عبور از چند شهرستان گلستان از ناحیه خواجه نفس در نزدیکی گمیشان به دریای خزر می‌ریزد.
مسیر قدیمی این رود به گونه‌ای بود که از گمیش تپه به دریا می‌ریخت، اما در حدود ۱۱۰ سال پیش شخصی به نام حضرتقلی از خان‌های ناحیه سلاخ مسیر آب رود را تغییر داد و آن را به سمت سلاخ آورده و به این ترتیب مسیر رود به سمت خواجه‌نفس تغییر کرد.
بر روی رود گرگان سه سد وشمگیر، گلستان ۱ و گلستان ۲ ساخته شده است، قبل از بسته شدن این سدها رود گرگان محل تخم ریزی ماهیان بسیار از جمله ماهیان خاویاری بود به نحوی که در سال های ۵۰-۴۸ در شمال گنبدکاووس مردم مبادرت به صید ماهیان خاویاری از همین رودخانه می کردند.
خواجه نفس بزرگترین روستای گمیشان است که در ۵کیلومتری جنوب شهرستان گمیش تپه واقع شده است،گمیشان با جمعیت ۶۷هزار نفری در شمال غربی گلستان و همسایگی کشور ترکمنستان و در مجاورت تالاب بین المللی گمیشان و حاشیه شرقی دریای خزر واقع می باشد.
از ۱۶ تا ۲۲ خرداد ماه با عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده است که امسال برنامه های آن با شعار بسوی طبیعت برای زندگی برگزار می شود.

  • آق قلاچی - 2016-06-06 در 7:08 ب.ظ

    این باعث خوشحالی است این روحانی بزرگوار انجام داده اند.لازم است همه روحانیون ازاینکار استقبال کنندوحاشیه نشینان رودخانه گرگان رود این کاررا انجام دهند.چون درزمان گذشته ترکمنها ی حاشیه نشین کلیه نیازهای آب مورد نیازخود را درزمینه های مختلف ازاین رودخانه تامین می کردند.قدراین رودخانه را بدانیم وآن را برای همیشه پاکیزه نگه داریم.این همت کلیه اقشار را می طلبد خصوصا دستگاههای نطارتی مثل فرمانداران ،بخشداران،شهرداریها ،محیط زیست ،دهیاران وشوراهای حاشیه نشین و..
    ناراحت می شوم وقتی پشت بازارموبایل آق قلا را می بینم که موبایل فروشها ضایعات پلاستیکی خود را به رودخانه می اندازندوکنارش سالهاست موزاییک وسنگ فروشی دوگونچی ضایعات سمی خود روانه رودخانه می کندویا فاضلابهای که به رودخانه می ریزند.یادش بخیر که گذشته درفصل گرمای تابستان رودخانه آب تمیز وشفاف داشت وشنا کردن ماهی ها را می شد، دیدوآبتنی می کردیم .پداران ما تعریف می کنندکه زمانهای قدیم از لابه لای ماسه ها آب تمیز را جمع وحتی برای شرب هم استفاده می کردند.با کمی احساس مسولیت و تصمیم گروهی می شود به حالت گذشته برگرداند.زندگی ما وابسته به رودخانه تمیز،جنگل پرنشاط،مرتع آباد وروستای وشهرسرسبزو…می باشد.اینها سرمایه ای برای ما وآیندگان است. ای سودجویان، زندگی همه اش پول نیست .همین ها هستندبرای ما پول میاره وزندگی ما را تضمین میکنه.بیایم محیط زندگی راپاکیزه ،سرسبزوزیبا نگه داریم.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست