• تاریخ: 2015-10-27
  • شناسه خبر: 9804
  • 403 بازدید

مراسم بزرگداشت جانباختگان فاجعه منا در گنبدکاووس برگزار شد

ارکین نیوز-مراسم بزرگداشت جانباختگان فاجعه منا با حضور مسوولان استانی از جمله معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گلستان، ائمه جمعه و جماعات شیعه و سنی و مسوولان شهرستان گنبدکاووس روز سه شنبه در مصلای اهل سنت گنبدکاو ...

ارکین نیوز-مراسم بزرگداشت جانباختگان فاجعه منا با حضور مسوولان استانی از جمله معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گلستان، ائمه جمعه و جماعات شیعه و سنی و مسوولان شهرستان گنبدکاووس روز سه شنبه در مصلای اهل سنت گنبدکاووس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در فاجعه منا ۴۹ حاجی از استان گلستان جان باختند که به غیر از یک نفر، مابقی از حاجیان اهل سنت استان گلستان بودند و از این تعداد، ۳۱ نفر را زائران ترکمن و اهل سنت شهرستان گنبدکاووس تشکیل می دهند که تاکنون ۲۶ نفر از آنان به این شهرستان منتقل و خاکسپاری شده و پنج نفر نیز جزو مفقودان فاجعه به شمار می روند.
در این مراسم که با حضور خانواده های جانباختگان فاجعه منا و حجاجی که امسال از این شهرستان به حج مشرف شده اند، برگزار شد، فرماندار ویژه شهرستان گنبد با تشریح اقداماتی که پس از بروز فاجعه برای پیگیری ابعاد این فاجعه رخ داد، گفت: تمامی این اقدامات که در قالب ستاد ویژه پیگیری و با حضور مسوولان شهرستان انجام می شد در راستای رفع دغدغه های بازماندگان و آسایش و راحتی آنان انجام شد.
محمد حمیدی افزود: سرکشی به خانواده های جانباختگان با حضور استاندار و نماینده ولی فقیه در شهرستان گنبدکاووس، پیگیری برای انتقال اجساد به استان و شهرستان، برنامه ریزی برای تشییع و تدفین حجاج جانباخته و حضور مسوولان در آیین های عزاداری جانباختگان فاجعه منا با هدف تسلا بخشیدن به خانواد های داغدار از جمله اقداماتی بود که انجام شد.
معاون استاندار گلستان با محکوم کردن بی تدبیری و سوء مدیریت آل سعود در فاجعه منا، به نقل از شاهدان عینی فاجعه گفت: این بی تدبیری ها باعث افزایش تعداد جانباختگان فاجعه شده است.
امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس نیز که خود در فاجعه منا حضور داشت با تشکر از تلاش های مسوولان استان و شهرستان در پی بروز فاجعه منا گفت: این فاجعه، عید قربان امسال ترکمن ها را به تلخترین عید و عزا برای ترکمن ها تبدیل کرد .
آخوند عبدالکریم جاور افزود: بر اساس ایه شریفه انا لله و انا الیه راجعون، جان ومال و هستی ما، ملک خداوند و به امانت نزد ماست و باید بپذیریم که این فاجعه نیز تقدیر الهی بود و جانباختگان در بهترین حالت با لباس احرام و در سرزمین امن الهی به لقا الله شتافتند.
وی خطاب به بازماندگان فاجعه منا افزود: آنها مهاجران الی الله بودند و اجر خود را از خدا می گیرند و بر اساس آموزه های اسلامی، شما نیز با صبر بر این مصیبت که ناشی از تقدیر الهی بوده ، اجر و مزد صبر خود را از خداوند دریافت خواهید کرد.
مسوول نمایندگی ولی فقیه در سپاه نینوا استان گلستان نیز که در حج امسال حضور داشت و از شاهدین فاجعه منا بود، با تشریح چگونگی این حادثه گفت: سربازان سعودی حاجیان را به مسیر ۲۰۴ منا هدایت می کردند و با بسته شدن این مسیر و فقدان هرگونه اقدام از سوی عوامل برگزاری حج، اوج بی تدبیری رژیم آل سعود به نمایش گذاشته شد.
حجت الاسلام جعفر رعایتی با انتقاد از فقدان عملیات امدادی در ساعات نخست بروز فاجعه و گرمای بیش از حد هوا گفت: سربازان عربستان به بهانه اینکه خوشان باید عملیات را انجام دهند مانع از کمک رسانی افراد عادی به حاجیانی می شدند که نیازمند قطره ای آب بودند.
وی تصریح کرد: در فاجعه منا اگر سرعت عمل در عملیات امدادی وجود داشت و بموقع به وضعیت حجاج گرفتار در این فاجعه رسیدگی می شد، تعداد چندین هزار کشته فعلی شاید به ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر هم نمی رسید.
وی نیز با محکوم کردن بی تدبیری رژیم آل سعود در این فاجعه گفت: مکه حرم امن الهی است و باید امنیت زائران خانه خدا تامین شود ولی فاجعه منا نشان داد که رژیم آل سعود توانایی تامین این امنیت را ندارد.
مسوول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در حج و زیارت استان گلستان نیز در سخنانی با ابلاغ سلام و همدردی حجت الاسلام سیدعلی قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی و سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت کشور به بازماندگان فاجعه منا در شهرستان گنبد گفت: حادثه منا حادثه ای تلخ و غیر قابل تحمل بود.
حجت الاسلام عباس دارویی افزود: در این واقعه آنچه مهم است این است که حجاج ما با لباس احرام و در حالی که از تمامی گناهان پاک شده بودند و در سرزمین مقدس منا و حرم امن الهی به دیدار خدای خود شتافتند و بهترین نوع مرگ نصیب آنان شد.
وی نیز با محکوم کردن بی تدبیری رژیم آل سعود در این زمینه گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران و سایر بلاد اسلامی باید پیگیر این فاجعه باشند تا از بروز موارد مشابه در آینده جلوگیری شود.
در این مراسم ثواب بیش از ۱۳۲ ختم کامل قرآن، ۱۱۳ ختم تهلیل ( ۷۰ هزار لااله الا الله معادل یک ختم تهلیل)، بیش از ۵۰ هزار لااله الالله و قرائت نزدیک به ۸۰ هزار سوره اخلاص به همراه ثواب دیگر اذکار مذهبی که از سوی آحاد مردم هدیه شده بود، به ارواح جانباختگان فاجعه منا اهدا شد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست