• تاریخ: 2016-10-15
  • شناسه خبر: 20950
  • 235 بازدید

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان: گنبدکاووس به عنوان نامزد شهر جهانی صنایع دستی معرفی می شود

ارکین نیوز-مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان ازمعرفی شهر گنبدکاووس به عنوان نامزد شهر جهانی صنایع دستی خبر داد و گفت: این شهرستان ظرفیت خوبی درحوزه صنایع دستی استان دارد. ابراهیم کریمی روز شنبه درجلسه بررس ...

ارکین نیوز-مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان ازمعرفی شهر گنبدکاووس به عنوان نامزد شهر جهانی صنایع دستی خبر داد و گفت: این شهرستان ظرفیت خوبی درحوزه صنایع دستی استان دارد.

ابراهیم کریمی روز شنبه درجلسه بررسی مسائل برج قابوس شهر گنبدکاووس، اظهار داشت: تنوع اقوام و صنایع دستی مرتبط با آن در گنبدکاووس سبب شد تا این شهر به عنوان پنجمین شهر کشور پس از شهرهای اصفهان، تبریز، مشهد و لاله جین برای نامزدی شهر جهانی صنایع دستی به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیشنهاد شود.
وی گفت: درصورت تصویب این پیشنهاد در سازمان میراث فرهنگی، گنبدکاووس به سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یوسنکو) برای تصویب به عنوان شهر جهانی صنایع دستی معرفی می شود.
کریمی همچنین از راه اندازی نخستین پایانه تخصصی صادرات صنایع دستی گلستان در شهر گنبدکاووس خبر داد و اضافه کرد: راه اندازی این پایانه صادراتی در کارگروه اشتغال استان نیز تصویب شده است.
وی، ایجاد مرکز تخصصی زیورآلات ترکمن و آغاز عملیات احداث موزه بزرگ گلستان در یک تا دو ماه آینده در گنبدکاووس را از دیگر برنامه های اداره کل میراث فرهنگی استان در این شهرستان اعلام کرد و ابراز داشت: با پایان یافتن طرح مطالعات موزه بزرگ، عملیات اجرایی این طرح با برگزاری مناقصه آغاز می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان همچنین از پیش بینی اختصاص ۱۱ میلیارد ریال اعتبار برای طرح ساماندهی محوطه برج قابوس در شهر گنبدکاووس خبر داد و گفت: علاوه براین طرح احداث سرویس بهداشتی دربخشی از محوطه این برج بزودی آغاز می شود.
کریمی دراین جلسه پیشنهاد کرد، ۱۰ تیرماه سالروز ثبت جهانی برج قابوس در یونسکو به عنوان روز گنبدکاووس نامگذاری شود.
به گزارش ایرنا، دراین نشست شهردار و برخی اعضای شورای اسلامی شهر گنبدکاووس و فرماندار ویژه این شهرستان نیز آمادگی خود را برای اجرای طرح بهسازی و احداث سرویس بهداشتی و دیگر امکانات رفاهی در محوطه برج قابوس اعلام کردند.
برج قابوس به عنوان بلندترین بنای آجری جهان که از شاهکارهای معماری اسلامی است، دهم تیرماه ۱۳۹۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
این برج که در مرکز شهر گنبدکاووس و بر فراز تپه ای بزرگ قرار دارد در سده چهارم هجری قمری به دستور شمس المعالی قابوس بن وشمگیر از پادشاهان آل زیار ساخته شد.
ارتفاع برج قابوس ۵۵ متر و با احتساب بلندی تپه ۱۵ متری پای بست آن به ۷۰ متر می رسد، ضمن اینکه این بنا با نقشه ستاره ای شکل، گنبدی مخروطی به ارتفاع ۱۸ متر دارد که بر روی بدنه آن ۱۰ ترک است.
شهرستان گنبدکاووس با ۳۶۰ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.
ایرنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست