• تاریخ: 2015-06-19
  • شناسه خبر: 5053
  • 616 بازدید

مدیرکل غله گلستان: مسوولان پیگیر پرداخت مطالبات گندمکاران آق قلا هستند

ارکین نیوز-مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان گلستان از پیگیری های لازم برای پرداخت مطالبات گندمکاران شهرستان مرزی آق قلا از سوی مسوولان ذیربط خبر داد. رمضانعلی ریاحی روز پنجشنبه طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا و در پاس ...

81651718-6529173
ارکین نیوز-مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان گلستان از پیگیری های لازم برای پرداخت مطالبات گندمکاران شهرستان مرزی آق قلا از سوی مسوولان ذیربط خبر داد.

رمضانعلی ریاحی روز پنجشنبه طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا و در پاسخ به انتقاد شماری از کشاورزان آق قلا که پیش از این گندم تولیدی خود را به یک کارخانه آرد در بندرگز تحویل و بهای آن را دریافت نکرده بودند، افزود: با وجود این که مراکز خرید تضمینی در شهرستانهای آق قلا و بندرترکمن پیش بینی شده است اما برخی کشاورزان این مناطق محصول تولیدی خود را به این کارخانه آرد که از مراکز خرید رسمی نبوده است، تحویل دادند.

ریاحی با بیان این که کارخانه مربوطه هنوز بهای محصول خریداری شده را به کشاورزان پرداخت نکرده است، اضافه کرد: پس از اعتراض کشاورزان طلبکار، موضوع در دستور کار مسوولان استانی و شهرستان بندرگز قرار گرفت.

وی تصریح کرد: با پیگیری های انجام شده، مالک این واحد تولیدی موظف به پرداخت مطالبات کشاورزان شد و اکنون نیز کار پرداخت مرحله ای طلب گندمکاران را انجام می دهد.

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی گلستان خاطرنشان کرد: به عنوان نماینده ذیربط دولت در کنار مسوولان استانی و شهرستانی پیگیر پرداخت مطالبات کشاورزان از سوی متصدی بدقول کارخانه هستیم.

ریاحی با بیان این که در بحث فروش محصول (توافقی و تضمینی)کشاورزان آزاد هستند گفت: با توجه به فروش توافقی محصول توسط کشاورزان به کارخانه بدهکار، الزاما این شرکت نباید وارد موضوع شود اما به لحاظ اهمیت موضوع و این که بحث دسترنج یک سال کشاورزان مطرح است، به مسئله ورود کردیم.

وی در پاسخ به این که گفته می شود کارخانه بدهکار، مباشر شرکت غله و خدمات بازرگانی گلستان است، تصریح کرد: این واحد در سال گذشته به عنوان مرکز ذخیره و خرید گندم شرکت غله بود اما امسال طرف قرارداد نبود ضمن این که از پارسال نیز این واحد تولیدی به شرکت غله بدهی بابت گندم دارد.

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی گلستان یادآور شد: بخشی از گندم های خریداری شده توسط کارخانه آرد از کشاورزان به عنوان بدهی به شرکت غله تحویل شده است.

وی در باره میزان بدهی کارخانه آرد به دلیل دسترسی نداشتن به اطلاعات، آمار دقیق نداد اما گفت: موضوع پرداخت مطالبات گندم کاران آق قلا و دیگر کشاورزانی که به این کارخانه گندم تحویل داده اند، در دست پیگیری است.

ریاحی همچنین به خرید گندم مازاد بر مصرف کشاورزان گلستانی در سال جاری اشاره کرد و گفت: از ابتدای فصل خرید تضمینی گندم تا پایان روز گذشته در مجموع مقدار ۷۷۰ هزار تن از این محصول استراتژیک تحویل مراکز خرید استان شده است.

وی افزود: این میزان گندم کیفی در اقصی نقاط استان تحویل ۸۴ مرکز خرید شده و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته کار خرید تا تحویل آخرین محموله گندم ادامه خواهد داشت.

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی گلستان درباره جانمایی و تعیین مراکز خرید گندم در گلستان یادآور شد: متناسب با سطح زیر کشت گندم، میزان جمعیت منطقه و نیز سهولت دسترسی کشاورزان به مراکز خرید، این مراکز انتخاب شده است.

ریاحی افزود: تمامی مراکز خرید تضمینی گندم دولتی در استان که به عنوان مباشر خرید شرکت غله و خدمات بازرگانی گلستان مشغول فعالیت هستند با نصب بنرهای واحد و شماره گذاری شده مشخص و تعیین گردیده اند و در طول فصل خرید آماده تحویل گندم مازاد بر مصرف کشاورزان گلستانی هستند.

عضو هیات مدیره شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور در باره پرداخت مطالبات کشاورزان نیز گفت: با توجه به تعامل بسیار خوب بین شرکت غله گلستان و بانک کشاورزی استان تاکنون مبلغ پنج هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال از این مطالبات به حساب آنان منظور شده و پرداخت ها کماکان ادامه دارد.

وی با بیان این که پرداخت ها مربوط به حدود ۱۱۸ هزار محموله تحویلی به مراکز خرید در استان است، خاطرنشان کرد: افزون بر دو هزار میلیارد ریال از مطالبات کشاورزان گلستانی باقی مانده که هر چند روز یک بار بخشی از آن به حساب آنان واریز می شود.

کار خرید تضمینی گندم در گلستان که از استان های برتر کشور در تولید این محصول به شمار می رود از ابتدای خرداد ماه جاری از مناطق شرقی و شمالی استان آغاز شده است.

سطح زیر کشت گندم در سال زراعی جاری ۳۹۰ هزار هکتار با پیش بینی تقریبی یک میلیون تن محصول است.

گفتنی است شهرستانهای مرزی آق قلا و بندرترکمن با کشور ترکمنستان به ترتیب مرز خاکی و آبی دارند.

  • بهمن - 2015-06-21 در 9:26 ق.ظ

    با سلام چند نکته خدمت آقای ریاحی (مدیر کل غله استان گلستان)۱-جناب آقای ریاحی با توجه به اینکه اداره کل غله استان مسوول پرداخت وجه گندم کشاورزان میباشد این گفته جنابعالی منظور چه کسی است؟(مسوولان پیگیر پرداخت مطالبات گندم کاران آق قلا هستند) ۲-چرا اداره کل غله به ریاست جنابعالی بعد از توقیف ۴۰۰۰تن گندم طلب پارسال ,قرارداد با کارخانه مذکور جهت پرداخت وجه مابقی گندم نبسته اید, چه مشکلی وجود داشته است لطفا برای تنویر افکار عمومی بیان بفرمایید؟ ۳- چرا آن اداره کل محترم طلب پارسال را الان آن هم از گندم کشاورزان وصول کرده و هیچ اقدام قانونی انجام نداده است؟در قبال طلب نمیشد همان پارسال خود کارخانه مذکور را توقیف میکردید؟

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست