• تاریخ: 2016-11-07
  • شناسه خبر: 21275
  • 372 بازدید

مخزن سد وشمگیر توسعه می یابد

ارکین نیوز- مدیر امور منابع آب گنبدکاووس از اجرای طرح توسعه مخزن سد وشمگیر در قالب طرح علاج بخشی آن خبر داد و گفت: ۵۰ تا ۶۰ درصد مخزن این سد را رسوبات پرکرده است. جواد تیموری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار ...

ارکین نیوز- مدیر امور منابع آب گنبدکاووس از اجرای طرح توسعه مخزن سد وشمگیر در قالب طرح علاج بخشی آن خبر داد و گفت: ۵۰ تا ۶۰ درصد مخزن این سد را رسوبات پرکرده است.

جواد تیموری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: درقالب اجرای طرح علاج بخشی سد وشمگیر، دو مخزن کوچک دیگر درضلع جنوبی سد وشمگیر به مساحت تقریبی ۹۰ هکتار درحال انجام است.

وی گفت: علاوه بر توسعه مخزن سد، ارتفاع این سد که مخزن آن ۹۰ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد و اکنون بدلیل رسوب ها به کمتر از نصف رسیده، نیز حدود یک متر افزایش می یابد تا آب بیشتری درآن ذخیره شود.

تیموری به اعتبارات تخصیص یافته یا پیش بینی شده برای اجرای این طرح ها اشاره نکرد، اما چند ماه پیش معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان در جمع خبرنگاران میزان اعتبار این طرح ها را ۴۰ میلیارد ریال در سال جاری و ۲۰ میلیارد ریال درسال ۹۴ اعلام کرده بود.

به گزارش ایرنا، سد وشمگیر با ۴۶ سال قدمت، قدیمی ترین سد استان گلستان به شمار می رود و ۱۸ هزار هکتار اراضی زراعی منطقه دارای حق آبه از این سد هستند.

سد وشمگیر درسال ۱۳۴۹ باهدف توسعه و بهبود اراضی کشاورزی حاشیه گرگانرود و پایین دست، کنترل و مهار سیلاب منطقه و زهکشی اراضی به بهره برداری رسید، این سد با طول تاج ۴۳۰ متر و حداکثر ارتفاع ۲۰ متر از پی، ازنوع خاکی همگن با مصالح سیلتی و رسی بوده و اکنون دارای یک مخزن اصلی و سه مخزن فرعی است.

مخزن فرعی شماره دو سد وشمگیر با ظرفیت ۱۲ میلیون متر مکعب درسال ۱۳۶۲ احداث شد و در سال ۱۳۶۹ نیز مخزن سوم با ظرفیت ۶ میلیون متر مکعب ساخته شده است، این سد با یک مخزن اصلی و سه مخزن فرعی درگذشته از حجمی معادل ۹۶ میلیون متر مکعب آب برخوردار بود، ولی اکنون به دلیل رسوبات، ظرفیت آن به حدود ۴۵ میلیون متر مکعب رسیده است.

سد وشمگیر درفاصله ۳۵ کیلومتری مرکز شهرستان ۳۶۰ هزار نفری گنبدکاووس، بر روی رودخانه گرگانرود احداث شده و فاصله آن سد تا ساحل دریای خزر ۷۰ کیلومتر و تا مرز ایران و ترکمنستان ۲۴ کیلومتر است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست