• تاریخ: 2015-05-12
  • شناسه خبر: 3951
  • 1,295 بازدید

غراوی: اجرای راه آهن گرگان – مشهد تا سه ماه آینده آغاز می شود

ارکین نیوز-عضو هیات مدیره راه آهن جمهوری اسلامی گفت: در پاسخ به مطالبات مردم استان های شمالی و بویژه گلستان عملیات اجرایی راه آهن گرگان – مشهد طی سه ماه آینده آغاز می شود. آنه محمد کوسه غراوی روز سه شنبه در گفت وگو ...

1431411667edalatgolestan.ir
ارکین نیوز-عضو هیات مدیره راه آهن جمهوری اسلامی گفت: در پاسخ به مطالبات مردم استان های شمالی و بویژه گلستان عملیات اجرایی راه آهن گرگان – مشهد طی سه ماه آینده آغاز می شود.

آنه محمد کوسه غراوی روز سه شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در بندرترکمن اظهار داشت: تمام کارهای مربوط به عملیات اجرایی این راه آهن در خصوص گرفتن ردیف بودجه ۲۱۵ (بخش بودجه) و ماده ۶۲ (بخش مسایل ارزی) و فاینانس انجام شده است.

به گفته وی با تامین ۱۵ درصد سهم دولت (کارفرما) عملیات اجرایی این پروژه در مسیر گرگان به گنبدکاووس آغاز و سپس به سوی بجنورد و مشهد ادامه می یابد.

این طرح راه آهن برای پیوند ریلی بین سه استان خراسان رضوی – خراسان شمالی – گلستان است.

عضو هیات مدیره راه آهن همچنین از تاکید ویژه وزیر راه و شهرسازی بر اجرای این پروژه خبر داد و گفت: بهره برداری از این پروژه بزرگ نقش موثری در جابجایی مسافر و بار خواهد داشت.

طرح بزرگ راه آهن گرگان – بجنورد – مشهد به طول ۶۵۰ کیلومتر اجرا می شود، این طرح در آخرین روزهای دولت دهم بدون تخصیص اعتبار کلنگ زنی شد که دولت یازدهم برای نخستین بار در بودجه سال ۹۳ برای آن ردیف اعتباری تعیین کرد که این امر مورد تایید مجلس شورای اسلامی نیز قرار گرفت.

پیش از این اعلام شده بود که براساس مصوبه دولت یازدهم این پروژه مهم راه آهن کشور با تسهیلات ۹۶۰ میلیون یورویی خارجی و کمک ارزی صندوق توسعه ملی به اجرا درآید.

هم اینک خط آهن سراسری کشور از تهران تا گرگان برقرار است ، اما زائران و مسافرانی که مسیر گلستان – خراسان شمالی – خراسان رضوی را برای سفر انتخاب می کنند، امکان استفاده از قطار را با توجه به نبود خط آهن در این مسیر ندارند.

این درحالی است که ایجاد این خط آهن به مطالبه دائمی مردم این منطقه و بویژه استان گلستان تبدیل شده بود.

این استان در ایام مختلف سال و بویژه تعطیلات نوروزی پذیرای گردشگران و زائران بسیاری است که مسیر تهران – گرگان – مشهد را برای سفر و زیارت امام هشتم (ع) انتخاب می کنند.

استان مرزی گلستان یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفر جمعیت دارد که در ۱۴ شهرستان شامل ۲۹ شهر و حدود یکهزار روستا زندگی می کنند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست