• تاریخ: 2015-11-25
  • شناسه خبر: 11003
  • 400 بازدید

طرح شهر ونیزی برای گمیشان ؛ طرحی که فراموش شد

ارکین نیوز – با توجه به رشد صنعت گردشگری در سال های اخیر، متاسفانه طرح های عجیب ، فانتزی و غیر پایدار برای گمیشان چندین طرح گردشگری در سال های گذشته برای گمیشان مطرح گردید ه است آنهم بدون توجه به حساسیت اکوسیستم ها ...

ارکین نیوز – با توجه به رشد صنعت گردشگری در سال های اخیر، متاسفانه طرح های عجیب ، فانتزی و غیر پایدار برای گمیشان چندین طرح گردشگری در سال های گذشته برای گمیشان مطرح گردید ه است آنهم بدون توجه به حساسیت اکوسیستم های طبیعی و پیامد های زیست محیطی آن .
طرح شهر ونیزی برای گمیشان نمونه ای از این طرح ها است که در سال های گذشته مطرح گردید .
اما این طرح گردشگری که خیلی زود شکست خورد چی بود ؟
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وقت استان گلستان در مصاحبه با ایلنا در خصوص این طرح چنین گفته بود : ” در راستای ارتقای صنعت گردشگری در ساحل خلیج گرگان در حوالی تالاب گمیشان شهر گردشگری مشابه ونیز احداث می شود .
ربیعی با بیان اینکه تا مدت کمتر از یک ماه آیند ه ، کار مطالعاتی این طرح آغاز شده و مراحل اجرایی آن از نیمه دوم سال ۸۴ صورت خواهد گرفت،
تصریح کرد : این شهرکوچک ، درون آب احداث و خانه های آن چوبی و متناسب با اقلیم منطقه طراحی و در میان آب نصب خواهد شد . کوچه و خیابان این شهررا آب تشکیل خواهد داد و ارتباط مناطق مختلف این شهر با قایق صورت می گیرد ” ( خبرگزاری کار ایران -چهارم اسفند ماه ۱۳۸۳)
البته مشابه این طرح برای تالاب بین المللی شادگان نیز داده شده است.
گروه های طرفدار محیط زیستی معتقد بودند که چنین طرح هایی تمامی اکوسیستم تالابی را از بین خواهد برد .
در حالی که گردشگری پایدار با وجود امکانات طبیعی نظیر وجود هزاران پرنده گوناگون و بعضاً نادر ، چشم انداز های شگفت انگیز تالابی و دیگر ارزش ها امکان خواهد داد که نظیر بسیاری از کشور های پیشرفته در حفاظت محیط زیست ، با اسقرار گردشگر در مناطقی دور از اکوسیستم های حساس و با ایجاد امکانات جنبی برای مشاهده ، عکاسی ، فیلم برداری ، نقاشی و … بیشترین بهره برداری را با کمترین صدمه ممکن کند .

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست