• تاریخ: 2016-01-09
  • شناسه خبر: 12980
  • 369 بازدید

طرح حفظ و تکثیر ذخایر ژنتیک اسب اصیل ترکمن در خراسان‌شمالی اجرایی می‌شود؟

ارکین نیوز – خراسان‌شمالی خاستگاه اصیل ترین نژاد اسب ترکمن در ایران بوده و در واقع هویت اسب اصیل ترکمن متعلق به این استان و منطقه مرزی جرگلان است. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان‌شمالی، به اع ...

ارکین نیوز – خراسان‌شمالی خاستگاه اصیل ترین نژاد اسب ترکمن در ایران بوده و در واقع هویت اسب اصیل ترکمن متعلق به این استان و منطقه مرزی جرگلان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان‌شمالی، به اعتقاد کارشناسان این استان دارای خالص‌ترین، اصیل‌ترین، نابترین و دست نخورده‌ترین نژاد اسب ترکمن در جهان است، اسبی که به واسطه چالاکی و چابکی آوازه آن در سراسر جهان پیچیده است.

هم اکنون این استان دارای حدود یک هزار سر اسب اصیل ترکمن است و سال‌هاست که مسئولان استانی وجود این گونه حیوانی را به عنوان یک مزیت اقتصادی برای رشد و توسعه استان بیان می‌کنند اما بعد از گذشت سال‌ها هنوز صنعت اسب جایگاه واقعی خود را در این استان پیدا نکرده از سوی دیگر به منظور بقای این صنعت باید ذخایر ژنتیکی این گونه از اسب ها حفظ شود که تعدادی از مسئولان این استان به دنبال انجام فعالیت‌های اجرایی برای حفظ این گونه ارزشمند است.

مدیر گروه جنین شناسی پژوهشگاه ابن سینا جهاد دانشگاهی در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان‌شمالی گفت: درصدد حفظ و تکثیر ذخایر ژنتیک اسب از طریق به کارگیری فناوری‌های نوین تولیدمثلی هستیم.

دکتر ابوالفضل شیرازی افزود: این مرکز قصد دارد در کنار تولید آزمایشگاهی در مزرعه مانند گوسفند و بز با استفاده از فن آوری‌های مرتبط بر روی اسب نیز کار کند و در شرایط آزمایشگاهی انجماد اسپرم، انجماد جنین و تعیین جنسیت جنین را انجام دهد. از طریق تلقیح مصنوعی امکان تعیین جنسیت جنین اسب‌ها نیز وجود خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه تاکنون به صورت عملی بر روی اسب‌ها این امر انجام نشده است اما به عنوان پیشگام در انجام اینگونه فعالیت‌ها حضور داشته ایم، اظهار کرد: اجرای این طرح در ایران امکان پذیر نبود به علت اینکه دانش فنی آن در کشور وجود نداشت تا به صورت کاربردی و عملیاتی پیش برویم اما شرکت پارس سینا یاخته وارد عرصه شد و برای اولین بار در کشور بر روی گاوها این عملیات را انجام داد به همین دلیل می توان بر روی مادیان‌های اسب نیز چنین اقدامی را انجام داد.

شیرازی با بیان اینکه اجرای این طرح زمان بر است و حدود دو سال به طول می انجامد، توضیح داد: امکان اجرای کارهای آزمایشگاهی بر روی مادیان‌های اسب، دسترسی به تخمدان مادیان‌ها از استحصال تخمک از تخمدان‌ها مانند آنچه که در مراکز باروری و ناباروری صورت می‌گیرد، کمی زمان بر است.

شیرازی تصریح کرد: با استفاده از روش ICSI مادیان‌هایی که دارای مشکلات باروری و رحمی نیز هستند، باردار خواهند شد.

وی گفت: با اجرای این روش در مرحله اولیه شکل گیری بلاستوسیت، انجماد پذیری جنین افزایش می‌یابد و امکان نمونه برداری از جنین‌های تولید شده در شرایط آزمایشگاهی فراهم است که می‌توان جنسیت جنین را نیز تشخیص داد.

وی افزود: با توجه به پتانسیل موجود در خراسان شمالی و وجود اسب اصیل ترکمن در این استان درصدد هستیم تا این طرح را در این استان اجرایی کنیم.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا درباره اجرای این طرح در این استان گفت: این طرح از سوی جهاد د انشگاهی مطرح شده است اما به نظر می‌رسد اجرای این طرح هزینه بالایی را طلب می‌کند.

علی مبارکی با اشاره به اینکه یکی از رسانه به اعتنایی کارگروه اسب نسبت به اجرای این طرح خبری را منتشر کرده بود، افزود: این کارگروه نسبت به این طرح بی اعتنایی نکرده و آن را رد نیز نکرده است و در آن کارگروه قرار بر این شد تا این طرح طی برگزاری جلسات کارشناسی در جهاد کشاورزی مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: باید جلسات کارشناسی به منظور بررسی برآورد میزان هزینه‌های لازم و یا اینکه قرار بر این است تا چه اقداماتی طی اجرای این طرح انجام شود، برگزار شود.

مبارکی اظهار کرد: از سوی دیگر این سازمان درصدد است تا طرح تست ژنومیک را بر روی اسب‌های این استان انجام دهد که طی اجرای این طرح ژن‌های بسیار شاخص به اسب‌ها منتقل می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با اجرای این طرح، ذخایر ژنتیکی اسب اصل ترکمن حفظ خواهد شد، توضیح داد: فلسفه اجرای این طرح با طرحی که جهاد دانشگاهی در صدد اجرای آن است فرق می‌کند، به عنوان مثال در تست ژنومیک قد اسب‌ها را برای شرکت در مسابقات کورس بالا می‌بریم اما در طرح حفظ و تکثیر ذخایر ژنتیک اسب، انتقال جنین صورت می‌گیرد.

مبارکی بیان کرد: برای اجرای تست ژنومیک مبلغ ۶۰۰میلیون ریال اعتبار نیز موجود است که اجرایی شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی، با اشاره به اینکه این استان دارای یک هزار سر اسب اصیل ترکمن است، گفت: علاوه بر آن صدور شناسنامه برای اسب‌های ترکمن از دیگر اقداماتی است که انجام می‌شود و طی سال جاری ۵۰۰شناسنامه برای اسب های اصیل ترکمن این استان صادر شده است.

وی راه اندازی پیست سوارکاری را از دیگر اقدامات در دست اجرا در این حوزه بیان کرد و افزود: برای ساخت این پروژه زمینی با مساحت ۱۷هکتار در بیدک بجنورد و زمینی دیگر با مساحت ۳۱هکتار در منطقه ارکان پیش بینی شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: ۱۱هکتار از زمین موجود در ارکان زمینی ملی است و نمی‌توان در آن کاری انجام داد و با بررسی‌های انجام شده قرار بر این شده تا در ۲۰هکتار باقی پیست ساخته شود.

وی تاکید کرد: برای اجرای این طرح ۵۵۰میلیون تومان اعتبار موجود است.

مدیر کل امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا همچنین اظهار کرد: با روی کار آمدن دولت دکتر روحانی اولین چیزی که در این استان انجام شد، دستور فعال سازی کارگروه تخصصی اسب ترکمن بوده که هشت ماه به محاق رفته بود.

محمد رضا موفق با بیان اینکه ماهانه کارگروه اسب اصیل ترکمن در این استان تشکیل می‌شود و بسیاری از مشکلات پرورش دهندگان اسب نیز در آنجا مرتفع شده است، در خصوص طرح پیشنهادی جهاد دانشگاهی گفت: نظر موافق نسبت به هر طرحی که موجب توسعه این استان شود، خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: برای بررسی و اجرای این طرح باید جلسات کارشناسی برگزار شود تا متوجه شد که آیا این طرح قابلیت اجرایی را خواهد داشت و یا خیر.

موفق در پاسخ به این سوال که آیا پی گیری ساخت پیست در زمین علی آباد بجنورد منتفی شد و یا خیر، توضیح داد: کارگروه اسب این زمین را رها نکرده اما در عین حال ساخت این پروژه در دو زمین دیگر را نیز دنبال می‌کند.

رییس جهاد دانشگاهی واحد خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا در خصوص طرح حفظ و تکثیر ذخایر ژنتیک اسب در خراسان‌شمالی و هزینه و نحوه اجرای آن بیان کرد: گفت و گوها برای اجرای این طرح در حال انجام است و تا زمانیکه در ابتدا از هزینه‌ها صحبت کنیم کاری انجام نخواهد شد.

دکتر رضا شاهین فر تصریح کرد: در صورت تایید اجرای این طرح، ممکن است بخش‌هایی از این طرح در مزرعه و بخش‌هایی نیز در تهران انجام شود و علاوه بر آن از توان بخش خصوصی نیز استفاده خواهیم کرد.

وی گفت: به عنوان مثال این نهاد برای اجرای طرح نهال پیوندی گردو سال‌ها گفت و گو کرد تا اجرای آن تایید شد و هم اکنون این طرح بدون اینکه برای ما هزینه ای داشته باشد توسط بخش خصوصی در شیروان در حال اجراست.
ایسنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست