• تاریخ: 2015-12-18
  • شناسه خبر: 11940
  • 1,519 بازدید

صید غیرمجاز منابع آبزی خزر دادستان گمیشان را هم نگران کرد

ارکین نیوز – دادستان شهرستان گمیشان با ابراز نگرانی از روند کنونی برداشت و صید غیرمجاز منابع آبزی دریای خزر و خطر انقراض بسیاری از گونه های ماهیان، گفت: مقابله با این رویه و فراهم کردن زمینه اشتغال در حوزه های دیگر ...

ارکین نیوز – دادستان شهرستان گمیشان با ابراز نگرانی از روند کنونی برداشت و صید غیرمجاز منابع آبزی دریای خزر و خطر انقراض بسیاری از گونه های ماهیان، گفت: مقابله با این رویه و فراهم کردن زمینه اشتغال در حوزه های دیگر اهتمام و عزم جدی مسئولان و متولیان امر را طلب می کند.

به گزارش ساحل گمیشان علی اکبر قنبرزاده افرزوی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: کلونی های طیف وسیعی از منابع آبزی مانند گونه های ماهیان خاویاری به دلیل برداشت بی رویه و صید ماهی های نابالغ رو به افول و انقراض بوده و باید راهکارهایی برای رفع این مشکل اندیشیده شود.
وی تاکید کرد که این برداشت های غیر اصولی و بی رویه اثرات منفی و زیانباری را به جامعه نیز تحمیل می کند که بخشی از آسیب های آن هم اینک قابل مشاهده وملموس است.
قنبرزاده گریزی اضافه کرد که دیر زمانی نیست که سالیانه تا یکصد تن خاویار از خزر استحصال می شد و این میزان در سال گذشته حدود۸۵۰ کیلو گرم تا یک تن برآورد شد و آسیب به این بخش هنگامی بیشتر درک می شود که میزان ارزآوری حاصل از فروش این میزان خاویار و ماهیان را برای کشور توجه کنیم و این کاهش درآمدی همچنین بطور مستقیم بر زندگی آحاد مردم منطقه تاثیرگذار است.
به گفته وی، افزایش اقدامات کنترلی و تمهیدات بازدارنده در خصوص مقابله با فعالیت صیادان غیر مجاز و فروشندگان غیر قانونی نتایج مثبتی را در کوتاه مدت به همراه دارد، اما توجه به رفع معضل بیکاری راهکار اصلی در کاهش این دست اندازی ها به منابع آبزی خزر است.
دادستان گمیشان اظهار داشت: سطح اشتغال در شهرستان از متوسط استانی پایین تر بوده و فراهم آوردن بستر اشتغال دائمی برای اقشار جویای کار از جمله اقدامات موثر در حوزه بازدارندگی محسوب می شود.
به گفته وی بهترین راهبرد برای ارتقای سطح اشتغال در منطقه توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری است.
وی ادامه داد: شهرستان گمیشان با دارا بودن دشت ها و اراضی وسیع پتانسیل ایجاد کارگاه ها و مزارع تولیدی را دارا بوده و مسئولان می توانند با حمایت و ارائه تسهیلات مالی، روستا نشینان و حاشیه نشینان خزر را به سمت شغل های مولد و تولیدی در حوزه هایی مانند دامپروری و آبزی پروری سوق دهند.
قنبر زاده اظهار داشت: جلوگیری از برداشت غیر مجاز منابع آبزی و صید گونه های نایاب مانند ماهیان خاویاری و ساماندهی و کنترل فعالیت شرکت های تعاونی و پره صیادی و نظارت بیشتر بر مراکز عرضه و فروش ماهیان ازجمله مواردی است که دستگاه های مسئول نباید از آن غفلت کنند.
شهرستان گمیشان با افزون بر ۶۰ هزار نفر جمعیت در شمال غرب استان گلستان و در ساحل دریای خزر واقع است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست