• تاریخ: 2016-08-21
  • شناسه خبر: 20035
  • 366 بازدید

روستای مرزی قازانقایه مراوه تپه میزبان جشنواره پسته وحشی

ارکین نیوز- رییس اداره آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: دومین جشنواره استانی پسته وحشی به میزبانی روستای مرزی قازانقایه از توابع دهستان پالیزان شهرستان مراوه تپه برگزار می شود. ‘ی ...

ارکین نیوز- رییس اداره آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: دومین جشنواره استانی پسته وحشی به میزبانی روستای مرزی قازانقایه از توابع دهستان پالیزان شهرستان مراوه تپه برگزار می شود.

‘یازمراد غراوی’ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: این جشنواره روز دوشنبه هفته جاری با هدف ترویج فرهنگ مشارکت مردم منطقه در مدیریت منابع طبیعی و حفظ و توسعه باغ های پسته های وحشی و یافتن راهکارهای افزایش درآمد ساکنان این منطقه برگزار می شود.

وی با بیان این که در برپایی این جشنواره فرهنگی و ورزشی اهالی قازانقایه و روستاهای همجوار مشارکت دارند، گفت: از اواخر سال ۹۱ شرکت تعاونی توسعه ای بصیرت برای اجرای طرح مدیریت پسته زارهای حوزه منابع طبیعی پالیزان با مشارکت اهالی چهار روستای قازانقایه، گوگ دره، آق قلا و پست دره تشکیل و فعال شده است.
غراوی افزود: این شرکت تعاونی در اجرای اهداف منابع طبیعی با جذب یکهزار عضو، پنج هزار و ۶۰۰ هکتار از باغ های پسته وحشی منطقه را زیر پوشش دارد.
به گفته وی در یک سال اخیر طرح توسعه پسته زارهای این منطقه با غرس نهال پسته در سطح ۱۰۰ هکتار از اراضی مستعد منطقه اجرایی شده است.
وسعت ذخیره گاه ژنتیکی پسته در شهرستان مراوه تپه در ۶۰ سال گذشته ۵۰ هزار هکتار بوده که به علت برداشت زود هنگام محصول، چرای بی رویه دام و قطع درختان به هفت هزار هکتار کاهش یافته است.
سابقه ژنتیکی درخت پسته وحشی در مراوه تپه بیش از ۸۰۰ سال برآورد می شود و از خاستگاه های اصلی این درخت منطقه قازانقایه این شهرستان است.
روستای مرزی قازانقایه با دو هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت در شمال شرق مراوه تپه قرار دارد.
شهرستان ۶۲ هزار نفری مراوه تپه در شرقی ترین نقطه از استان گلستان و در مجاورت مرز ترکمنستان واقع است که در تابستان هوای بسیار گرم و در زمستان ها سرمای شدیدی را تجربه می کند و از این رو به گفته کارشناسان این آب وهوا برای درخت پسته مناسب است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست