• تاریخ: 2015-10-24
  • شناسه خبر: 9694
  • 460 بازدید

رودخانه بیمار گرگان و معضلات آن

ارکین نیوز – رودخانه گرگان مدت ها است حال و هوای خوشی ندارد و با معضلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند. به گزارش خبرنگار ترکمن سسی حریم رودخانه گرگان در گنبدکاووس مبدل به زباله دانی برای فضولات شهری و خانگی شده است. ...

ارکین نیوز – رودخانه گرگان مدت ها است حال و هوای خوشی ندارد و با معضلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند.

به گزارش خبرنگار ترکمن سسی حریم رودخانه گرگان در گنبدکاووس مبدل به زباله دانی برای فضولات شهری و خانگی شده است.

اگر به این رود نگاه کنیم،آب سیاه و لجن ته نشین شده را مشاهده خواهیم کرد،در کنار این رود پسماندهای خانگی و فضولات شهری و لاشه حیوانات را خواهیم یافت. در برخی نقاط این رود معتادان به مواد مخدر را می بینیم که طرد شده ی جامعه هستند،چادرهای کوچک آنها در کنار رودخانه گرگان به چشم می خورد.

هنگامی که از افراد میانسال درباره ی این رودخانه سوال می کنیم جواب هایی می دهند که با حال و هوای این ایام رودخانه گرگان تفاوت اساسی دارد،این افراد از آب پاک و ماهیان درون آن به ما می گویند و شناهایی که در تابستان انجام می دادند.

هنگام تابستان که از کنار این رودمی گذریم کودکان کم سن و سال شهر درون آب کثیف این رود مشغول شنا هستند که با توجه به ناپاکی آب رودخانه گرگان احتمال ابتلا به بیماری های بی شماری می رود.

در طیف دیگر سیراب شدن احشامی که مردم ما از گوشت و شیر آنها استفاده می کنند از آب رودخانه گرگان، مسئله ای است که نباید نادیده گرفته شود.

بوی زننده این رود علی الخصوص در تابستان باعث رنجش خاطر افراد مجاور این رود می شود.

زمانی آب این رود زمین های زراعی را سیراب می کرد ولیکن در عصر حاضر با توجه به ناپاکی آب رودخانه گرگان ثمره ای برای زراعت ندارد و از سویی خشکسالی نیز تقریبا این رود را تبدیل به جویباری کوچک کرده است که آب آن راکد است.

کنار این رودخانه روز به روز پسرفت می کند و در برخی نقاط شهر خانه هایی مشاهده می شوند که شاید ده سانتی متر هم فاصله ای با رودخانه گرگان نداشته باشند به همین دلیل به همت مسئولین در برخی نقاط دو طرف رودخانه گرگان دیوارهای بتنی و سنگی بنا شده تا کنار این رود بیشتر پسرفت نداشته باشد.

کنار رودها بهترین مکان برای احداث پارک،قدم زدن،ورزش های مختلف،برگزاری همایش ها است ولیکن بافت شهری گنبدکاووس به گونه ای است که نمی توان کنار این رود به فعالیت های مذکور پرداخت.

صاحبان برخی صنایع در گنبدکاووس پسماندهای شیمیایی و صنعتی خود را درون این رود تخلیه می کنند وتعدادی از مردم ما نیز آشغال های خانگی خود را درون رود می اندازند که اینگونه رفتارها در طول زمان رودخانه گرگان را بیمار کرده است.

رودی که زمانی صدای آب آن آرامش دهنده مردم بود و شفافیت آن هویدا و به قول پیری ماهی های درون آن را می توانستیم ببینیم هم اکنون تبدیل به زباله دانی گشته است،رودی که زمانی کنار آن قدم زدن باعث آرامش خاطر مردم بود در عصر حاضر لجن زاری بیش نیست.

حفاظت از محیط زیست و رودخانه گرگان وظیفه همگانی است چرا که با آلودگی محیط زندگی خویش همه آسیب خواهند دید،محیط زیست و منابع طبیعی امانت آیندگان دست ما است.

شایان ذکر است معضلات رودخانه گرگان استانی است و در دیگر شهرها و روستاهای گلستان که این رود را کنار گوش خود می بینند، مشاهده می شود و همه باید در جهت رفع معضلات و حفظ این رودخانه کوشا باشیم.

خبرنگار:عبدالمناف آق ارکاکلی

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست