• تاریخ: 2015-11-30
  • شناسه خبر: 11178
  • 458 بازدید

رتبه برتر شهرستان ترکمن در سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن

ارکین نیوز – رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی گلستان گفت: در سطح کشور از بین چهار شهرستان که پایلوت اجرای آزمایشی نفوس و مسکن شدند، استان گلستان در سرشماری اینترنتی توانست رتبه اول را کسب کند و جزو استان‎های نمونه ...

ارکین نیوز – رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی گلستان گفت: در سطح کشور از بین چهار شهرستان که پایلوت اجرای آزمایشی نفوس و مسکن شدند، استان گلستان در سرشماری اینترنتی توانست رتبه اول را کسب کند و جزو استان‎های نمونه معرفی شود.
خبرگزاری فارس: گلستان در سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن اول شد

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، حسین پیش‎قدم ظهر امروز در آئین اختتامیه سرشماری آزمایشی نفوس و مسکن که شهرستان بندرترکمن پایلوت طرح بود، ضمن تسلیت فرا رسیدن اربعین حسینی اظهار کرد: استان گلستان مقام اول را در بین چهار شهرستان پایلوت طرح در سطح کشور به دست آورد و بندرترکمن عملکرد ۲۵ درصدی در سرشماری اینترنتی کسب کرد.

وی تصریح کرد: از ۲۱ هزار خانواری که در شهرستان ترکمن آمارگیری شدند، ۱۵ هزار خانوار از طریق مراجعه حضوری سرشماری شدند که عملکرد استان ۷۲ درصد و نزدیک به میانگین کشوری بود.

آمار درست باعث کاهش هزینه‎های دولت می‎شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی گلستان با اشاره به اینکه سرشماری نفوس و مسکن هر ۱۰ سال یک‌بار انجام می‌گیرد، افزود: توسعه و برنامه‎ریزی بدون آمار دقیق، صحیح و مدون امکان‎پذیر نیست و ما بدون اتکا به آمارهای صحیح نمی‎توانیم اعتماد بین مردم و مسئولان را ایجاد کنیم.

پیش‎قدم تاکید کرد: هر چه اعتماد مردم نسبت به آمار ارتقاء پیدا کند، آنها در ارائه اطلاعات دقت بیشتری خواهند داشت و مسئولان به راحتی و بدون هیچ واهمه‎ای به نتایج آمار و ارائه آن به مردم و تبیین وضع موجود موفق‎تر خواهند بود.

وی آمار درست را در کاهش هزینه‎های دولت موثر خواند و اظهار کرد: وقتی آمار بر اساس استاندارد احصاء شود، کاهش هزینه‎ها را به دنبال داشته و در پیش‌برد اهداف مورد استفاده قرار می‎گیرد.

گلستان از نظر انتشار و استخراج آمار وضعیت مطلوبی دارد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی گلستان با بیان اینکه آمارهای غیرواقعی باعث بروز مشکلات می‎شوند، افزود: در ابتدای دولت تدبیر و امید ما درگیر این مسائل و مخدوش بودن آمارها بودیم که این موارد و اقلام احصاء شد و اکنون در شرایط بسیار خوبی قرار داریم.

پیش‎قدم با اشاره به اینکه گلستان در حال حاضر از نظر انتشار و استخراج آمار وضعیت مطلوبی دارد، گفت: نرخ بیکاری در استان گلستان سال ۱۳۹۱ بر اساس آمارها ۵٫۷ درصد بود و از طرفی سرانه تولید ناخالص داخلی در استان در همان سال کمتر از میانگین کشوری اعلام شد که نشان‎دهنده تناقض دو شاخصه آماری بود، لذا بازنگری در این زمینه صورت گرفت.

وی بیان داشت: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری استان گلستان ۱۳ درصد است و این امر نشان می‎دهد که اطلاعات و آمار برای برنامه‎ریزی کشور لازم و ضروری است.

مخدوش بودن آمار به برنامه‎ریزی ضربه وارد می‎کند

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی گلستان افزود: در ارزیابی عملکرد دستگاه‎های دولتی در سال ۱۳۹۱ نیز شرایط آرمانی داشتیم، اما در سال ۱۳۹۳ توسط معاونت وقت استانداری از یک رشد کاهشی برخوردار شدیم، ولی با رصد مجدد متوجه شدیم ما دوره هشت ساله ارزیابی عملکرد را در استان با رشد ۱۵٫۵ درصدی مواجه بودیم، البته اگر سال ۱۳۹۱ را از هشت سال خارج کنیم.

پیش‎قدم با تاکید بر اینکه مخدوش بودن آمار به برنامه‎ریزی ضربه وارد می‎کند، گفت: نظام برنامه‎ریزی و نظام جامع آمار با یکدیگر ارتباط تنگاتنگ داشته و یکدیگر را پوشش می‎دهند که باید مورد توجه قرار بگیرد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست