• تاریخ: 2016-08-21
  • شناسه خبر: 20056
  • 341 بازدید

راه اندازی بندر خواجه نفس مورد تایید سازمان بنادر و دریانوردی نیست

ارکین نیوز- مدیر بنادر و دریانوردی گلستان گفت: راه اندازی بندر خواجه نفس در غرب این استان به دلایل فنی و کارشناسی شده مورد تایید سازمان بنادر و دریانوردی نیست. الله یار اسعدی روز یکشنبه در نشست خبری مدیران حوزه راه و شهر ...

ارکین نیوز- مدیر بنادر و دریانوردی گلستان گفت: راه اندازی بندر خواجه نفس در غرب این استان به دلایل فنی و کارشناسی شده مورد تایید سازمان بنادر و دریانوردی نیست.

الله یار اسعدی روز یکشنبه در نشست خبری مدیران حوزه راه و شهرسازی گلستان با رسانه های استان اظهار کرد: پس از انجام کارشناسی های فراوان، شهرستان گُمیشان بهترین مکان برای احداث بندر در استان گلستان برگزیده شد که بر اساس آن مقدمات کار در دست انجام است.
وی بیان کرد: گلستان تاکنون سهم زیادی در سواحل خزر برای ایجاد درآمدهای پایدار نداشته و به همین دلیل ساخت بندر تجاری برای رونق سواحل استان ضروری است.
مدیر بنادر و دریانوردی گلستان افزود: در سال های دور بنادر گز و ترکمن از جمله مناطق فعال و پویای تجاری ایران بود اما با پَسروی آب خزر این مناطق از رونق افتاد و دیگر امکان بهره برداری تجاری از آن ها وجود ندارد.
به گزارش ایرنا؛ خواجه نفس نخستین بندر خصوصی کشور است که در زمینی به وسعت ۱۷۶ هکتار و با سرمایه گذاری اولیه یک هزار میلیارد ریال از دی ماه ۱۳۸۵ در حال ساخت است اما روند اجرایی آن بسیار کند پیش می رود.
اسعدی ادامه داد: یکی از برنامه های جدی بنادر و دریانوردی گلستان تلاش برای نجات خلیج گرگان از خشکسالی است که برای رسیدن به این هدف برنامه ریزی برای لایروبی کانال های چپ اوغلی و خزینی آغاز شده است.
وی گفت: خلیج گرگان از جمله مناطق دارای قابلیت های فراوان اقتصادی گلستان است و برای آن که به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار نشود، نیازمند تلاش موثرتر و شتاب بخشی در اجرای عملیات لایروبی است.
مدیر بنادر و دریانوردی گلستان بیان کرد: در سال های اخیر میزان رسوبات دو کانال متصل به خلیج گرگان افزایش یافته و اگر فکری برای لایروبی آن ها نشود تا ۵ سال آینده اندک ارتباط موجود با دریای خزر قطع و خلیج گرگان به طور کامل خشک خواهد شد.
به گزارش ایرنا استان گلستان با افزون بر ۲۰ هزار کیلومتر مربع ؛ کرانه شرقی دریای خزر را در اختیار دارد و با کشور ترکمنستان هم مرز خاکی و آبی دارد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست