• تاریخ: 2016-08-02
  • شناسه خبر: 19728
  • 578 بازدید

رئیس پلیس فتا گلستان: خانواده ها مراقب ثبت نام اینترنتی مدارس در گلستان باشند

ارکین نیوز-رئیس پلس فتا استان گلستان در خصوص ثبت نام اینترنتی دانش آموزان برای مدارس یا ثبت نام اینترنی برای کتب درسی گفت: خانواده ها مراقب باشند تا در دام هکرها قرار نگیرند. سرهنگ حبیب الله رجبلی در گفتگو با خبرنگار مهر ...

ارکین نیوز-رئیس پلس فتا استان گلستان در خصوص ثبت نام اینترنتی دانش آموزان برای مدارس یا ثبت نام اینترنی برای کتب درسی گفت: خانواده ها مراقب باشند تا در دام هکرها قرار نگیرند.

سرهنگ حبیب الله رجبلی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بسیاری از مدارس برای ثبت نام یا پیش ثبت نام دانش آموزان و کتب درسی از خانواده ها می خواهند که به سایت مدارس مراجعه کنند. بهتر است مدیران فنی این سایت ها نسبت به تامین امنیت داده مراجعانشان حساس باشند و راه نفوذ هکرها را با برنامه های امنیتی سد کنند.

وی ادامه داد: خانواده ها برای ثبت نام کتاب یا دانش آموز خود در سایت مدارس مراقب باشند تا در دام کلاهبرداران نیفتند.

وی تصریح کرد: در هنگام ورود به درگاه های بانکی در بستر اینترنت از موتورهای جستجو برای یافتن بانک مورد نظر استفاده نکنند و حتما آدرس بانک خودشان را به صورت درست وارد کنند. کاربران حتما دقت داشته باشند که در کنار آدرس سایت عبارت « :http» ذکر شده باشد و همچنین وجود علامت قفل مانند در کنار صفحات آدرس اینترنتی هم در تشخیص اعتبار سایت نادیده نگیرند.

الله رجبلی گفت: حتما در هنگام ورود اطلاعات بانکی خود در درگاه های بانکی در بستر فضای وب از صفحه کلید مجازی استفاده کنند. خانواده هایی که از کافی نت ها برای ثبت نام استفاده می کنند علاوه بر «فیشرها» باید مراقب «کی لاگرها» نیز باشند تا اطلاعات بانکی آنها به سرقت نرود.

وی در خصوص «کی لاگرها» توضیحاتی را ارائه کرد و بیان کرد: کی لاگرها را می توان هم به صورت نرم افزاری و هم به صورت سخت افزاری مورد استفاده قرار داد. برخی کی لاگرهای سخت افزاری بر روی سیستم قرار می گیرد و به عنوان رابطی بین کیبورد و کیس قرار می گیرند و برخی بر روی سیستم عامل ها نصب می شوند؛ بنابراین در صورت دیدن هرگونه اتصالات اضافی در پشت سیستم ها از ورود اطلاعات بانکی خود خودداری کنند.

او یکی از راهکارهای از کار انداختن کی لاگرهای نرم افزاری و سخت افزاری را فشردن کلیدهای تصادفی عنوان کرد و خاطرنشان کرد: کاربران می توانند برای جلوگیری از دزدیده شدن نام و گذرواژه هایشان به ازای هر حرفی که در فیلد کاربر یا گذرواژه تایپ می کنند، روی قسمت دیگری از صفحه کلیک کرده تا مکان نما از روی جعبه متن برداشته شود. سپس تعدادی کلید را به صورت تصادفی فشار دهند و پس از این کار گذرواژه را وارد و تا وارد کردن کامل مشخصات این کار را ادامه دهند.

او اظهار کرد: با انجام این روش ساده آنچه در برنامه کی لاگر ذخیره می شود، تعداد زیادی حروف تصادفی است و اگر اطلاعات کاربران نیز در آن قرار داشته باشد کشف آن بسیار سخت و مشکل است. البته این روش نمی تواند مانع کی لاگرهایی شود که در سطوح بالاتر قعالیت می کنند یا مستقیما مقادیر داخل فیلدها را می خوانند.

رئیس پلیس فتا استان گلستان در پایان با اشاره به آدرس سایت و ایمیل پلیس فتا آن را دریچه ارتباطی با شهروندان عنوان کرد و گفت: پلیس فتا از همه مردم درخواست می کند در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir بخش ثبت گزارشات مردمی و یا شماره تلفن های ۲۱۸۲۲۹۶۷، ۲۱۸۲۲۹۴۳ و ۲۱۸۲۲۹۴۵ گزارش نمایند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست