• تاریخ: 2015-02-28
  • شناسه خبر: 2033
  • 599 بازدید

درگیری مسلحانه شکارچیان غیرمجاز با محیط بانان بندرترکمن

ارکین نیوز-سرپرست روابط عمومی محیط زیست گلستان از درگیری مسلحانه شکارچیان غیرمجاز با محیط بانان در حوزه شهرستان ترکمن و زخمی شدن یک شکارچی خبر داد. احمد دباغیان روز شنبه اظهار داشت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست گلستان شا ...

81522818-6303785
ارکین نیوز-سرپرست روابط عمومی محیط زیست گلستان از درگیری مسلحانه شکارچیان غیرمجاز با محیط بانان در حوزه شهرستان ترکمن و زخمی شدن یک شکارچی خبر داد.

احمد دباغیان روز شنبه اظهار داشت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست گلستان شامگاه جمعه در ماموریت گشت و کنترل حوزه استحفاظی بندرترکمن به دو گروه شکارچی متخلف برخورد کردند که در حاشیه تالاب گمیشان در حال شکار پرندگان بودند.

به گفته وی، مامورین به دو گروه تقسیم شده و نسبت به دستگیری این متخلفان اقدام کردند که یکی ازشکارچیان در مواجه با فرمانده یگان حفاظت با نشانه رفتن اسلحه و تهدید به مرگ قصد فرار داشت که در این درگیری، شکارچی متخلف از ناحیه دست هدف گلوله قرار گرفت و زخمی شد که توسط محیط بانان به مراکز درمانی شهرستان انتقال یافت.

دباغیان اضافه کرد: از این متخلف تعداد ۱۲ پرنده چنگر، یک قبضه اسلحه تک لول مجاز، قطار فشنگ و یک فروند قایق چوبی کشف و ضبط شد.

به گفته وی دو تن از شکارچیان نیز با استفاده از تاریکی هوا موفق به فرار شدند که تلاش ماموران برای دستگیری آنان ادامه دارد.

چَنگَر یا پَرلا، پرنده ای آبزی به رنگ سیاه بوده که رنگ سر و گردنش براق تر و منقار و پیشانی اش سفید رنگ است، این پرنده بومی ایران می باشد.

تالاب بین المللی گمیشان با دارا بودن وسعتی در حدود بیست هزار هکتار در شمال غربی شهرستان گمیشان و در شمال غرب استان گلستان در منطقه مرزی با کشور ترکمنستان واقع شده است.

همه ساله این تالاب میزبان تعداد زیادی از پرندگانی است که از نیم کره شمالی به مناطق جنوبی مهاجرت می کنند و ماه ها در این محل حضور داشته و مجددا برای جوجه آوری به وطن اصلی خود باز می گردند.

این روزها نیز شاهد حضور ده ها گونه پرنده مهاجر در تالاب گمیشان هستیم که برای زمستان گذرانی به این منطقه آمده و از میان آنها می توان انواع غازها، اردک ها و آب چلیک ها را نام برد.

در میان این پرندگان انواع نادر هم وجود دارد که در خطر انقراض بوده، اما حمایت شده هستند که می توان به غاز پیشانی سفید، گیلان شاه، غاز خاکستری، قوی گنگ و قوی فریاد کش اشاره کرد.

بندرترکمن و گمیشان همسایه بوده و هر دو در شمال غرب گلستان واقع هستند.
ایرنا

  • حاج محمد - 2015-03-01 در 8:03 ب.ظ

    با سلام بدینوسیله حقیر بعنوان یک شکارچی با شکارچی مصدوم اظهار همدردی مینمایم واز خداوند متعال برای بهبودی هرچه سریعتر و بازگشت به آغوش گرم خانواده را خواستارم متاسفانه این دومین حادثه شکارچیان که توسط محیط بانان در تالاب گمیشان میباشد که اولی با مصدومیت شدید از ناحیه پا در حال مداوا میباشد .واقعا در تالاب گمیشان و محیط بانان منطقه چه میگذرد ؟ لطفا مسئولین امر کنکاش بیشتری دراینخصوص داشته باشند . اگر خدای ناکرده گلوله یکوجب کنار میخورد چه میشد آیا چند پرنده مهاجر ارزش تیراندازی را دارد ؟

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست