• تاریخ: 2015-11-14
  • شناسه خبر: 10502
  • 559 بازدید

درسهایی از حواشی یک تیتر ورزشی

ارکین نیوز – در دو روز گذشته انتخاب یک تیتر نامناسب در روزنامه ورزشی نود و حساسیت های ایجاد شده بعد از آن در بین ترکمنها به مهم ترین مساله مورد توجه فعالان رسانه ای استان تبدیل شد. در روز پنج شنبه روزنامه نود ورزشی ...

ارکین نیوز – در دو روز گذشته انتخاب یک تیتر نامناسب در روزنامه ورزشی نود و حساسیت های ایجاد شده بعد از آن در بین ترکمنها به مهم ترین مساله مورد توجه فعالان رسانه ای استان تبدیل شد.

در روز پنج شنبه روزنامه نود ورزشی به عنوان یکی از روزنامه های سراسری ،در آستانه مسابقه تیم های فوتبال ایران و ترکمنستان با تیتری بر روی دکه روزنامه فروشی ها آمد که بلافاصله با حساسیت های ترکمنهای ساکن گلستان مواجه شد .حساسیتی که بنظر می رسد منطقی و قابل درک بود.
بدنبال فضای نامناسب ایجاد شده بعد از انتشار این روزنامه و تقویت این احساس که این تیتر مناسب نبوده است با سردبیر روزنامه نود ورزشی جناب آقای احمد پور تماس گرفتیم .ایشان بعد از توضیحات ارائه شده در زمینه برداشت های چندگانه ای که می توان از تیتر این روزنامه در روز پنج شنبه انجام داد، قبول کرد که با توجه به جمیع ملاحظات ،انتخاب این تیتر از نظر حرفه ای درست نبوده است .
سردبیر نود ورزشی که از هموطنان عزیز آذی زبان مان است در این گفتگو از علاقه وافر خود به فرهنگ ترکمنها به عنوان یک فرهنگ مرتبط با فرهنگ آذری های کشور خبر داد و تاکید کرد رویکرد عمومی همه ما احترام به اقوام و حفظ حرمت آنهاست.احترامی که درتیتر امروز(شنبه ) صبح این روزنامه به عینه دیده شد .
با این توضیحات و انتشار آن در سایت ترکمن سسی بخش قابل توجهی از فعالان ما متوجه این مساله شدند که در این زمینه هیچ غرضی در کار نبوده است و از توضیحات ایشان قانع شدند .اما در این زمینه چند ضرورت اساسی وجود دارد .
اصحاب رسانه و ضرورت مراقبت از حساسیت های خاص:
یکی از درسهای این رویداد و قبل از آن جریان مربوط به فیتیله ها این است که اصحاب رسانه های ما با توجه به برخی از شیطنت های داخلی و خارجی ،باید در فعالیت های روزمره خود مراقبت های خاصی در زمینه مسائل مربوط به قومیت ها داشته باشند .تیتر روز پنج شنبه نود ورزشی یک تیتر عادی ورزشی و در فضای کری خوانی های معمول قبل از مسابقات ورزشی بود .اما مرتبط شدن تیتر مذکور با ترکمنهای ساکن ایران بلافاصله فضای نامناسبی را در پیرامون آن ایجاد کرد .بر اساس این شرایط همه باید مراقب باشیم بهانه دست بدخواهان ندهیم .
فعالان قومی و هوشیاری در قبال رویدادها :
ضرورت دوم در رابطه با رویداد اخیراهمیت هوشیاری فعالان قومی در قبال مسائل پیرامون است .همه می دانیم که در هفته گذشته پخش قسمتی از برنامه فیتیله ها با حساسیت و اعتراض هموطنان عزیز آذری ما مواجه شد .همه مسئولان کشور نیز با قبول اشتباه فاحش صورت گرفته در این برنامه از هموطنان شریف آذری زبان عذرخواهی کردند.در این رویداد نیز با توجه به حضور پررنگ عوامل آذری زبان در برنامه مذکور مشخص بود که این برنامه با هدف توهین و بی احترامی به فرهنگ غنی این قوم ساخته نشده است .اما در روزهای گذشته در برخی از شهرهای آذری نشین کشور شاهد صحنه هایی بودیم که نشان دهنده سوء استفاده برخی از افراد از احساسات پاک قومی هموطنان ما بود .
همه باید متوجه این واقعیت باشیم که دشمنان قسم خورده این مرز و بوم در چند دهه اخیر تلاش داشته اند با توسل به روشهای مختلف بذر اختلاف و چند دستگی را در بین ملت ایران بکارند .این دشمنان در برخی از رویدادها با پوشش قومی و در برخی از موارد نیز با پوشش مذهبی تلاش می کنند زمینه های واگرایی را در جامعه ما ایجاد و تقویت نمایند .نگاه بیگانگان و دشمنان ما به اقوام ساکن ایران این است که اقوام ساکن ایران را پاشنه آشیل ایران می دانند و بر این اساس اعتقاد دارند برای تضعیف ایران باید زمینه های اختلاف قومی و مذهبی را در کشور تقویت کرد .لازم است همه متوجه این نگاه باشیم و با هوشیاری در قبال رویدادها اجازه سوء استفاده از احساسات پاک قومی مان را به دشمنان ندهیم .
ترکمن سسی

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست