• تاریخ: 2015-10-02
  • شناسه خبر: 8882
  • 599 بازدید

دانشمند گلستانی مبتکر تولید هیبرید داخلی کلزا در حادثه منا جان باخت

ارکین نیوز- دکتر رحمت الله بهمرام دانشمند گلستانی که مراحل پایانی تولید هیبرید داخلی کلزا را به مرحله تکثیر انبوه رسانده بود و ادامه کار به برگشتن از حج موکول شده بود ، متاسفانه در حادثه منا جان باخت. دکتر رحمت الله بهمر ...

ارکین نیوز- دکتر رحمت الله بهمرام دانشمند گلستانی که مراحل پایانی تولید هیبرید داخلی کلزا را به مرحله تکثیر انبوه رسانده بود و ادامه کار به برگشتن از حج موکول شده بود ، متاسفانه در حادثه منا جان باخت.

دکتر رحمت الله بهمرام عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان یکی از این نخبگان بود که با کاوران ۳۸۰۱۷ به مدیریت اراز محمد زاهد کلته به مراسم حج امسال مشرف شد.

دکتر بهمرام چند سالی رییس بخش تحقیقات زراعی و باغی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گلستان بود که قبل از رفتن به سفر حج با این بخش خداحافظی کرد.

وی دارای دکترای اصلاح نباتات از دانشگاه مالزی بود و جزو بهترین محققان کلزا در سطح کشور در کار تولید هیبرید کلزا و شناخت هیبرید های مختلف بود و به اذعان کارشناسان این بخش جزو ۴ نفر برتر کشور بود.

رحمت الله بهمرام متولد ۷ دیماه سال ۱۳۵۰ روستای کاکا شهرستان گنبدکاووس می باشد و ارقامی چون هایلا ۴۰۱ ، هایلا ۴۲۰ و آر جی اس که فعلا در استان گلستان توسط کشاورزان بهره برداری می شود حاصل زحمات ایشان بود.

دکتر بهمرام روستازاده ای بود که درد کشاورزان را می فهیمد و سخت کار کردن زیر آفتاب را با گوشت و پوستش لمس می کرد ، لذا به دنبال راه حلی بود که تا از زمین های مستعد کشت کلزا در استان بتوان محصول بیشتری تولید کرد.

دکتر بهمرام تا آخرین لحظاتی که در محل کار خود بود ، روی هیبرید های کلزا کار می کرد و کار تولید هیبرید تولید داخل را به مراحل نهایی رسانده بود و قرار بود بعد از آمدن از سفر حج به تکثیر انبوه این هیبرید که حاصل زحمات ۱۰ ساله خودش بود ، بپردازد.

معمولا هیبریدهای کلزا تولید کشورهای خارجی بودند و کشور ما به این ارقام وابسته بود و دکتر بهمرام مراحل پایانی هیبرید داخلی کلزا را می گذراند و حتی هیبرید ها کدگذاری نیز شده بود و انگیزه وی نیز این بود که کشور ما را از وابستگی برهاند.

در حال حاضر نیز کارمندان و همکاران وی اعلام کرده اند که هنوز ضایعه از دست دادن این فرزند ایران را باور ندارند و بعضا اعتقاد دارند شاید جزو مفقودین باشد و به کشور برگردد اما برخی تصاویر در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که دکتر بهمرام در حادثه منا جان به جان آفرین تسلیم کرده است.

اینک هفت روز از فقدان این دانشمند فرهیخته ترکمن گلستانی می گذرد و هنوز خبری از وی در دست نیست،همکاران وی معتقدند او برای کلزا و بهبود وضعیت این گیاه در استان و تولید هیبرید بومی و داخلی زحمات زیادی کشید و جا دارد یکی از ارقام هیبرید تولید داخل به اسم ایشان نامگذاری شود./گلستان ما

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست