• تاریخ: 2015-09-19
  • شناسه خبر: 8271
  • 899 بازدید

خزر به دریایی مرده بدل خواهد شد

ارکین نیوز-چالش های حقوقی و محیط زیست دریای خزر این روزها و به ویژه بعد از روی کار امدن دولت یازدهم و بازگشت دوباره معصومه ابتکار به سازمان محیط زیست و توجه کارشناسان اقتصادی به رژیم حقوقی خزر که از زمان فروپاشی اتحاد جم ...

ارکین نیوز-چالش های حقوقی و محیط زیست دریای خزر این روزها و به ویژه بعد از روی کار امدن دولت یازدهم و بازگشت دوباره معصومه ابتکار به سازمان محیط زیست و توجه کارشناسان اقتصادی به رژیم حقوقی خزر که از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوری به چالشی اساسی تبدیل شده است، مورد پیگیری ها و بررسی های زیادی قرار دارد.

با وجود میزان آلوده بودن دریای خزر در حوزه آبی و سواحل خزری که همچنان با معضل پسماند و فاضلاب و زباله در نسبتی بسیار بیشتر از نقاط غیر ساحلی کشور دست و پنجه نرم می کنند، برخی از کارشناسان بر این باورند که نبود ملاحظات محیط زیستی در قرار دادها و معاهده های ایران در حوزه های مختلف خزری با سایر کشورها، خود بیش از پیش به مسئله محیط زیست در این خطه آسیب وارد می کند.

این میان اما، دو کنوانسیون رامسر( ۱۹۸۸) و کنوانسیون تهران (۲۰۰۳) به نظر نقش مهمی در انسجام بخشی به فعالیت های حوزه خزری داشتند.

چندی قبل معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در نشستی در گلستان این دو کنوانسیون را ابزاری حقوقی برای کنترل فعالیت ها در حوزه خزر عنوان کرد و گفت: کنوانسیون رامسر و کنوانسیون تهران ابزارهای حقوقی مهم و دست آوردهای قابل توجهی برای نظم بخشیدن به فعالیت ها در حوزه خزر هستند.

پروین فرشچی که در ابتدای سخنان خود خزر را فرصتی برای توسعه کشور و منطقه معرفی کرده بود، گفت: محیط زیست نمی تواند به تنهایی جلو برود اما اگر نهادهای دیگر هم همکاری کنند، می توان فرصت های خزر را از بین نبرد. در برنامه های توسعه کشور حفاظت از دریاها باید در اولویت باشد. تمرکز ما باید در حفاظت از محیط زیست دریاها به وِزه در برنامه ششم توسعه کشور و استان های سواحل باشد.

فرشچی در سفر یک روزه اش به گلستان به طورکامل به تشریح برنامه های توسعه صنایع دریایی توسعه برنامه های فناوری های دریا و محیط زیست دریایی پرداخت.

او در بخش دیگری از صحبت هایش تاکید کرد: باید بتوانیم سلامت محیط زیست دریایی را چنان حفظ کنیم که در شأن مردم خطه شمال کشور است.نه فقط دریای خزر که خلیج فارس و دریای عمان هم کمتر مورد توجه قرار گرفته است. ما قدر نعمت هایی که داریم نمی دانیم. نفت و گاز در جنوب همه برنامه ریزی ها و سیاست های کشور را به سمت خود معطوف کرده است.تمام مفاد این تفاهم نامه هایی که در گذشته میتن ایران و کشورهای حوزه خزری و همسایه های آبی ما در شمال و جنوب منعقد شده است در خصوص برنامه های شیلاتی، ماهیگیری و تردد بوده است و به حفظ محیط زیست این دریا هیچ توجهی نداشته است. نگاه داشت ما از محخیط زیست دریای خزر، به گونه ای بوده است که جمعیت یگانه پستاندار دریای خزر از یک میلیون قلاده به کمتر از ۱۰۰ هزار قلاده طی نیم قرن اخیررسیده است و این هشداری برای همه کشورهای حاشیه دریای خزر است. فلزات سنگین و کودهای شیمیایی که ما روانه دریا می کنیم می تواند آسیب هایی به حیات زیستی خزر برساند.

یک کارشناس ارشد محیط زیست با تاکید بر صحبت های معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور می گوید: فروپاشی اتحاد جماهیرشوروی و ایجاد کشورهای جدید در حاشیه دریای خزر که تلاش و نیاز به توسعه داشتند و البته هنوز هم دارند، باعث شد، گستره آبی دریای خزر تحت تاثیر آلاینده های گوناگون و متنوع قرار بگیرد. با توجه به بسته بودن محیط دریای خزر و انباشته شدن آلاینده های مختلف می تواند دریای خزر را با بحران اکولوژیک روبرو کند.

شتاب کشورهای حاشیه نشین خزر برای توسعه اقتصادی نشان می دهد یا شاید بهتر باشد بگوییم این هشدار را می دهد که در آینده ای که چندان هم دور به نظر نمی رسد، موجودات دریایی و پرندگان مهاجر در معرض تهدید انقراض قرار خواهند گرفت ودریای خزر به دریایی مرده بدل خواهد شد.

عبدالله کمالی ادامه می دهد: توجه به این مسائل برای گلستان امری بسیار ضروری است چرا که تلاش و شتابی زیادی برای استفاده از همه منابع موجود دارد و جرقه های پیدایش نقت و احداث دکل نفتی در این استان خطر ورود آلاینده های نفتی از طرف ساحل گلستان را ایجاد می کند. در بخشی که برای کشت میگو و یا پرورش ماهیان خاویاری و صید ماهی استفاده می شود.

عبدالله کمالی در پایان می گوید: نبود نظام حقوقی حاکم بر محیط زیست دریای خزر نباید این مسئله را توجیه کند که کشورهای ساحلی این دریا در اجرا و موازین بین المللی حاکم بر محیط زیست کوتاهی کنند. به ویژه اینکه عوامل محیط زیستی دریای خزر از نظر تاثیرگذاری و شرایط آب و هوایی مناطق همجوار و به شکلی است که مجالی برای مسامحه و دولت های ساحلی باقی نمی گذارد.

گفتنی است تا این لحظه آلودگی دریای خزر از سوی ساحل ایران، آلودگی فاضلاب های انسانی بوده است و نام گرگان رود هم در میان رودهای آلاینده خزر به چشم می خورد/سرو

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست