• تاریخ: 2015-10-13
  • شناسه خبر: 9367
  • 859 بازدید

حضور راهسازان ایرانی در ترکمنستان/بهسازی مسیر سرخس-تجن

ارکین نیوز – معاون وزیر راه و شهرسازی از حضور راهسازان ایرانی در پروژه‌های کشور ترکمنستان خبر داد و گفت: بهسازی راه سرخس-تجن و ساخت آزادراه عشق آباد-ترکمن آباد از پروژه های پیشنهادی ترکمنستان به ایران بوده است. به ...

ارکین نیوز – معاون وزیر راه و شهرسازی از حضور راهسازان ایرانی در پروژه‌های کشور ترکمنستان خبر داد و گفت: بهسازی راه سرخس-تجن و ساخت آزادراه عشق آباد-ترکمن آباد از پروژه های پیشنهادی ترکمنستان به ایران بوده است.
به گزارش اکوفارس، علی نورزاد در جلسه‌ای با حضور سفیر ایران در ترکمنستان و شرکت‌های راهسازی بین المللی داخلی در مورد چگونگی حضور این شرکت‌ها در پروژه‌های راهسازی ترکمنستان، گفت: بهسازی راه سرخس-تجن و احداث آزادراه عشق آباد-ترکمن آباد از پروژه های پیشنهادی ترکمنستان برای اجرا توسط پیمانکاران ایرانی است.

وی با اشاره به اینکه در اسفندماه ۱۳۹۳ تفاهم‌نامه ای بین مقامات عالی رتبه دو کشور برای تامین مالی پروژه‌های راهسازی مورد نیاز ترکمنستان به وسیله شرکت‌های پیمانکار ایرانی از محل تهاتر بدهی گاز به ترکمنستان منعقد شد، افزود: به دنبال این تفاهم نامه هیاتی از شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور برای تعیین نحوه همکاری در پروژه‌ها در سال جاری به این کشور سفر کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در این سفر طی مذاکرات صورت گرفته بر اولویت بهسازی راه سرخس-تجن تاکید شد و به دنبال آن در مرداد ماه نشستی در محل وزارت راه و شهرسازی با حضور مسئولان راهسازی ترکمنستان و تعدادی از شرکت‌های توانمند راهسازی ایران برگزار شد و برای بررسی امکانات شرکت‌های ایرانی و نحوه همکاری آنها در پروژه های داخل ترکمنستان بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه با بیان اینکه مطالعات مقدماتی پروژه راه سرخس – تجن از خرداد ماه سال جاری آغاز شده است اظهار امیدواری کرد تا با انتخاب شرکتهای پیمانکاری واجد صلاحیت هر چه سریعتر شاهد آغاز عملیات اجرایی این پروژه باشیم.

سفیر ایران در ترکمنستان نیز در ادامه با اشاره به اهمیت کشور ترکمنستان به عنوان یکی از همسایگان کشور، گفت: ترکمنستان یک کشور در حال توسعه است و ساخت و توسعه راه‌ها در این کشور به عنوان عرصه‌ای مناسب برای صدور خدمات فنی و مهندسی و تجلی هنر و پیشرفت ایران در زمینه ساخت انواع راه‌ها به حساب می‌آید. علاوه بر این روابط و تعاملات گسترده اقتصادی ایران با ترکمنستان زمینه مناسبی را برای همکاری‌های دو جانبه در این حوزه فراهم کرده است.

سید محمد موسی هاشمی گلپایگانی حضور کشورهای دیگر در این زمینه را سبب به وجود آمدن فضای رقابتی عنوان و اضافه کرد: شرکت‌های بین المللی بسیاری علاقمند به انجام پروژه‌های راهسازی در کشور ترکمنستان هستند که همین امر ما را ملزم به تسریع در روند انجام کارها می نماید.

وی یادآور شد: در سفر ریاست جمهور، جناب آقای دکتر روحانی به ترکمنستان ۷ پروتکل میان روسای جمهور دو کشور به امضا رسید که بر مبنای آن ظرف ۱۰ سال آینده میان دو کشور بالغ بر ۶۰ میلیارد دلار روابط دوجانبه صورت گیرد، بر همین اساس امروز قرار است تا بهسازی راه سرخس-تجن توسط شرکت های ایرانی به انجام برسد.

در ادامه این جلسه مدیران عامل هر یک از شرکت‌های راهسازی سوالات خود در زمینه چگونگی همکاری در پروژه های راهسازی ترکمنستان را مطرح و معاون وزیر راه و شهرسازی، سفیر ایران در ترکمنستان و معاون ساخت و توسعه راه‌ها به این سوالات پاسخ دادند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست