• تاریخ: 2015-07-25
  • شناسه خبر: 6509
  • 1,883 بازدید

جشن ملی «غله» در ترکمنستان+تصاویر

ارکین نیوز- دولت و مردم ترکمنستان در پایان فصل برداشت گندم، همچون سال‌های گذشته و بر طبق سنت معاصر، جشن ملی «غله بایرامی» (جشن غله) را به صورت گسترده و باشکوه برگزار کردند. به گزارش فرهنگ نیوز، برگزاری جشن ملی غله در ترک ...

ارکین نیوز- دولت و مردم ترکمنستان در پایان فصل برداشت گندم، همچون سال‌های گذشته و بر طبق سنت معاصر، جشن ملی «غله بایرامی» (جشن غله) را به صورت گسترده و باشکوه برگزار کردند.
به گزارش فرهنگ نیوز، برگزاری جشن ملی غله در ترکمنستان در حالی است که رسانه‌های ملی این کشور آسیای مرکزی از برداشت بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن گندم در سال زراعی و رسیدن به خودکفایی از نظر گندم در این کشور، خبر دادند.

این گزارش حاکی از آن است که در سال جاری زراعی (۲۰۱۵) در ترکمنستان بیش از ۸۶۰ هکتار زمین زیر کشت ۱۱ نوع گندم بومی رفته است.

دولت ترکمنستان برای برداشت گندم بیش از ۱۷۰۰ دستگاه کمباین پیشرفته ساخت آمریکا و اروپا را در اختیار گندمکاران قرار داده‌ است.

مردم مناطق مختلف ترکمنستان در پیروى از سنت به وجود آمده در سال‌هاى پس از استقلال این کشور، جشن‌هاى ملى جدیدی از جمله جشن خربزه، جشن اسب اصیل ترکمنی، جشن قالی، جشن باخشی(خواننده سنتی)، جشن محصول، جشن ملی آب و به ویژه جشن گندم را همه ساله در سومین یکشنبه ژولای هر سال برگزار می‌کنند.

محل رسمى برپایى جشن گندم در اطراف موزه «گندم» در منطقه «آنو» و نیز میدان جدید «گندم سفید» در عشق‌آباد است که به شکل شاخه‌ای از دانه‌های گندم احداث شده‏‌است و نیز در مراکز استان‌ها و سراسر ترکمنستان با حضور عده کثیرى از مردم ترکمن، مقام‌هاى بلند پایه این کشور و سفیران کشورهاى خارجى برگزار می‌شود.

اهداى جوایز به کشاورزان و گندم کاران نمونه و رانندگان کمباین‏ها و پرسنل خدمات فنی بخش کشاورزی ترکمنستان و برپایى نمایشگاهى از دستاوردهاى کشاورزی استان‌هاى پنجگانه ترکمنستان از دیگر برنامه‌هایى است که ترکمن‌ها در جشن غله امسال اجرا کردند.

در ترکمنستان همه اراضی کشاورزی متعلق به دولت هستند و کشاوران این کشور با استفاده از تسهیلات و یارانه‌های دولتی این زمین را اجاره کرده و محصولات کشاورزی تولیدی خود را با قیمت تعیین شده از سوی دولت به انبارهای دولتی این کشور تحویل می‌دهند.

گندم، پنبه، شالی و چغندر قند از مهمترین اقلام محصولات کشاورزی هستند که در اراضی کشاورزی ترکمنستان کاشت، داشت و برداشت می‌شوند.


نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست