• تاریخ: 2016-01-01
  • شناسه خبر: 12623
  • 461 بازدید

تلاشهای اجماع از خوشبینی تا بدبینی ها

ارکین نیوز-بالاخره روزهای پرالتهاب ثبت نام کاندیداها تمام شد وروزهایی برای اجماع و نشست های مرتبط با این مساله آغاز شد. در هفته اخیر بعد از اتمام کار ثبت نام افرادی که خود را برای حضور در انتخابات مجلس دهم آماده می کنند ...

ارکین نیوز-بالاخره روزهای پرالتهاب ثبت نام کاندیداها تمام شد وروزهایی برای اجماع و نشست های مرتبط با این مساله آغاز شد.

در هفته اخیر بعد از اتمام کار ثبت نام افرادی که خود را برای حضور در انتخابات مجلس دهم آماده می کنند ، نشست هایی برای پیدا کردن مکانیسم های همدلی و همسویی در بین کاندیداها برگزار شده است .

درمناطق مختلف به این نشست ها اسامی مختلفی داده اند .در یک منطقه نشست یاشولی ها،دریک منطقه ماصلاخات توپاری و در منطقه ای دیگر نشست اجماع نام هایی است که برای نشست هایی با اهداف مشترک انتخاب شده است.

در موضوع انتخابات برای انتخاب گزینه نهایی از طرف مردم دو مکانیسم متفاوت وجود دارد :
مکانیسم اول این است که به انتخاب گری و گزینش مردم اعتماد کنیم و بر این باور باشیم که مردم توان تحلیل و انتخاب گزینه مناسب را دارند.در سالهای نه چندان دور در مناطق ما این مکانیسم حاکم بود و مردم در دقیقه نود با سوق دادن آراء خود به سمت کاندید خاص سرنوشت انتخابات را رقم می زدند.این مکانیسم بهترین و سالم ترین مکانیسم انتخاباتی است .

مکانیسم دوم در انتخاب گری گزینه های برتر این است که گروهی از فعالان شاخص انتخاباتی از طریق برگزاری نشست های مختلف از بین گزینه های موجود یک یا چند گزینه را به عنوان گزینه های اصلح به مردم معرفی می کنند و در این شرایط انتظار این است که مردم هم با این رویه همراهی کنند.این تجربه برای اولین بار است که در مناطق مختلف ترکمن نشین در سال جاری مد نظر قرار گرفته است .

طرفداردان این مکانیسم اعتقاد دارند این رویه سابق بر این در انتخابات شورای شهر در شهر گنبد پاسخ مناسب داده و بر اساس همین حسن سابقه می توان از این تجربه در انتخابات پیش رو بهره برد .منتقدان این رویه نیز با بیان تفاوت های مشهود یاشولی گری در شورای شهر با یاشولی گری در انتخابات مجلس، حوزه دوم را با بسیار سخت تر و حساس تر از اولی قلمداد می کنند.منتقدان اعقتاد دارند انتخابات مجلس و رقابت کاندیداها در آن هیچ گونه شباهتی به انتخابات شورای شهر که در آن ۱۱ نفر برگزیده شدند ندارد .

در هر شکل درروزهای اخیر جلسات مستمر همفکری در بین فعالان انتخاباتی مناطق مختلف در حال برگزاری است .بر اساس گزارشهای منتشر شده در غالب نشست های برگزار شده در هفته های گذشته بحث عمده فعالان ترکمن حول محور ضرورت های اجماع و همدلی کاندیداهای بومی متمرکز بوده و افراد شاخص حاضر در این زمینه به ایراد سخن پرداخته اند .اما در این زمینه چند آسیب مهم وجود دارد :
عدم ورود در مکانیسم های اجرایی انتخاب گزینه اصلح و باقی ماندن افراد در مباحث تکراری ضرورت اجماع .

تنوع و تکثر غیر قابل انکار اختلاف دیدگاه ها که نزدیکی دلها را با مشکلاتی مواجه می کند.

ارتباطات قوی که تعدادی از اعضای این نشست ها با برخی از کاندیداها دارند بی طرفی آنها را با ابهاماتی مواجه کرده است .در این زمینه بهتر بود افرادی که ادعای ریش سفیدی در این پروسه را دارند به شکل مشهود در رکاب کاندیدای خاص فعالیت نمی کردند .

در نهایت شلوغ شدن فضای گزینش گری با ثبت نام تعداد قابل توجهی از کاندیداهای بومی در حوزه های مختلف انتخابیه این فرایند را با مشکلات جدی مواجه کرده است/ترکمن سسی

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست