• تاریخ: 2015-01-21
  • شناسه خبر: 839
  • 2,061 بازدید

ترکمن صحرا در آستانه خشکسالی شدید

ارکین نیوز-منطقه ترکمنصحرا در استان گلستان منطقه ای حادثه‎خیز است ، آن هم نه‌تنها یک حادثه و پدیده طبیعی، بلکه در هر فصل با توجه به نوع اقلیم و شرایط جغرافیایی خاص خود با پدیده‌های طبیعی متعددی روبه‎رو است. زلزله ، سیل ش ...

81072617-5545589
ارکین نیوز-منطقه ترکمنصحرا در استان گلستان منطقه ای حادثه‎خیز است ، آن هم نه‌تنها یک حادثه و پدیده طبیعی، بلکه در هر فصل با توجه به نوع اقلیم و شرایط جغرافیایی خاص خود با پدیده‌های طبیعی متعددی روبه‎رو است.
زلزله ، سیل شاید آشناترین حادثه های طبیعی هستند که طی یک دهه اخیر ذهن و فکر اغلب مردم به ویژه کشاورزان را مشغول کرده است ولی در بین همه این حوادث، پدیده خشکسالی از جمله موضوعاتی است که طی این‎ سال‎ها گلستان را شدیدا تحت تاثیر خود قرار داده است.

این معضل علاوه بر آب شرب، کشاورزی را نیز متاثر ساخته، چنانچه در سال جاری محصولات کشاورزی از جمله سویا به شدت تحت تاثیر کم‌آبی قرار گرفته و حتی موجب افزایش آفات به ویژه کرم ساقه‎خوار در این مزارع شده است.

تغییر اقلیم، کاهش بارندگی و پراکنش نامناسب باران طی این سال‎ها موجب شده تا خطر خشکسالی در گلستان بیش از پیش حس شود و متولیان این بخش در استان در پی آن باشند تا از‎ هم‎اکنون برای آن تدابیری را اتخاذ کنند.
و این در حالی است که کارشناسان محیط‌زیست از آغاز خشکسالی در ایران و وقوع خشکسالی شدید در آینده نزدیک اظهار نگرانی می‌کنند.
به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گلستان هم‌اکنون بحران خشکسالی در استان به‌ویژه بخش شرب با کمبود ۸۷۵ لیتر در ثانیه ادامه دارد.

مهندس محمدهادی رحمتی می گوید اگر نگاهی گذرا به آمارها نشان می‌دهد میزان بارندگی و ریزش برف در سال آبی اول مهرماه پارسال، تا ۳۱ شهریورماه امسال، در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش چشمگیری داشته و گلستان به‌ویژه در شهرهای گرگان و گنبدکاووس در سال آینده با کمبود آب آشامیدنی مواجه است.
اما نکته حائژ اهمیت این است که توزیع عادلانه آب سدها ضروری است، زیرا ذخایر آب مساله ای نیست که با فراوانی میزان بارش و سر ریزی سدها به دست فراموشی سپرده شود و لازم است همواره برنامه ریزی حساب شده و آمادگی لازم برای مقابله با بحران خشکسالی را مد نظر قرار دهیم.
اگر گذری هرچند کوتاه از سد وشمگیر داشته باشیم دیگر نشانی از سد همیشه پر از آب وشمگیر خبری در آن نیست الان سد وشمگیر خالی خالی است .

هیات تحریره ارکین نیوز

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست