• تاریخ: 2016-08-07
  • شناسه خبر: 19807
  • 454 بازدید

تحویل پرندگان مصدوم به محیط بانان بندرترکمن

ارکین نیوز- علاقه مندان به محیط زیست و حیات وحش، سه قطعه پرنده مصدوم شامل قرقی، بوتیمار و دلیجه را برای تیمارداری و مداوا به محیط زیست شهرستان ترکمن تحویل دادند. رییس اداره محیط زیست شهرستان های گمیشان و بندرترکمن گفت: س ...

ارکین نیوز- علاقه مندان به محیط زیست و حیات وحش، سه قطعه پرنده مصدوم شامل قرقی، بوتیمار و دلیجه را برای تیمارداری و مداوا به محیط زیست شهرستان ترکمن تحویل دادند.

رییس اداره محیط زیست شهرستان های گمیشان و بندرترکمن گفت: سه دوستدار محیط زیست، این پرندگان را به ماموران محیط زیست تحویل دادند.
علی بیانی افزود: پس از ثبت اطلاعات مورفولوژیکی و بیومتری و تیمارداری اولیه ،این پرنده ها به اداره امور حیات وحش اداره کل محیط زیست استان گلستان انتقال داده می شوند.
وی همچنین اعلام کرد: با هدف ارتقای سطح مشارکت و تشویق شهروندان برای کمک به حیات وحش از دوستداران و حامیانی که این پرندگان را به محیط زیست تحویل می دهند به شیوه های مختلف قدردانی می شود.
بیانی از مردم خواست که در صورت مشاهده هر گونه حیات وحش مصدوم یا بیمار مراتب را از طریق تلفن ۱۵۴۰ به ادارات محیط زیست اطلاع دهند.
قرقی پرنده شکاری کوچکی از تیرهٔ عقابیان است که در میان درختان آشیانه ساخته و برای شکار پرندگان کوچک مثل گنجشک در لابلای درختان و بوته ها سازگاری پیدا می کند.
قرقی با بال های کوتاه و گردن و دم دراز و خط ابروی سفید و لکه سفید پس گردن از سایر پرندگان خانواده قوش ها متمایز است. طول بدن قرقی نر ۲۸ و طول ماده ۳۸ سانتی متر است.
قرقی شباهت زیادی به پیغو، پیغوی کوچک و طرلان دارد.
بوتیمار یا غمخورک گونه ای پرنده ای آبچر از خانواده حواصیلیان به طول ۷۸ سانتیمتر است، ویژگی این پرنده که آن را از دیگر اعضای تیره حواصیلان متمایز می کند، گردن کوتاه است.
دو زیرگونه از بوتیمار در ایران به همین نام شهره اند که در سیستان و سواحل خزر در میان نیزارها و باتلاق ها حضور دارند و شامل بوتیمار و بوتیمار کوچک هستند.
بوتیمار آهسته و به دشواری و در ارتفاعی کم پرواز می کند و گردن خود را هنگام پرواز جمع می کند و به هنگام خطر بی حرکت می ایستد و منقار خویش را به شکلی ویژه عمودی نگاه می دارد و به شکلی گوژپشتانه حرکت می کند.
این پرنده رابطه نامأنوسی با انسان دارد و از انسان دوری می جوید و صبح زود یا به هنگام غروب از نهانگاه خود بیرون می آید.
دلیجه نیز پرنده ای شکاری از تیره شاهینیان و از پرندگان حمایت شده است که ۳۲ تا ۳۸ سانتیمتر طول دارد؛ بدن این پرنده باریک و دمش بلند می باشد.
سواحل و آبگیرهای بندرترکمن از مامن های حضور پرندگان آبزی و کنار آبزی و بسیاری از انواع پرندگان مهاجر و گونه های بومی می باشد.
گلستان از معدود تنفس گاه های گونه های مختلف گیاهی و جانوری ایران است، این استان به عنوان ایرانی کوچک از کوه، دریا، جنگل، دشت و بیابان به صورت یکجا برخوردار است و به گفته مسوولان محیط زیست ۱۱۴ گونه پرنده مهاجر در این منطقه زمستان گذرانی و بعضا زاد آوری می کنند.
بندرترکمن با افزون بر ۶۱ هزار نفر جمعیت در شمال غرب استان گلستان قرار دارد، این شهرستان در ساحل شرقی خزر واقع است./ ایرنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست