• تاریخ: 2015-11-05
  • شناسه خبر: 10143
  • 850 بازدید

برگزاری مراسم روز ملی ترکمنستان در تهران/ حضور افراد شاخص ترکمنصحرا در این مراسم

ارکین نیوز – مراسم بیست و چهارمین سالگرد روز ملی ترکمنستان با حضور وزیر نفت ایران، ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه و جمعی از سفرای خارجی در تهران، به میزبانی سفیر این کشور در هتل پارسیان اس ...

ارکین نیوز – مراسم بیست و چهارمین سالگرد روز ملی ترکمنستان با حضور وزیر نفت ایران، ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه و جمعی از سفرای خارجی در تهران، به میزبانی سفیر این کشور در هتل پارسیان استقلال برگزار شد.
«احمد قربان اف» سفیر ترکمنستان در ایران در این مراسم روابط فرهنگی و تاریخی دو کشور را عامل استحکام روابط سیاسی و اقتصادی دانست و افزود: اجرای موافقتنامه های دوجانبه میان تهران و عشق آباد به نفع همه منطقه است.
وی اجرایی شدن طرح راه آهن قزاقستان – ترکمنستان – ایران را یکی از نمونه های خوب همکاری تهران و عشق آباد عنوان کرد.
قربان اف خط راه آهن قزاقستان – ترکمنستان – ایران را پلی میان آسیا و اروپا اعلام کرد و خواستار فراهم شدن زمینه تحقق چشم انداز ۶۰ میلیارد دلاری تجارت تهران و عشق آباد در ۱۰ سال آینده گردید.
«بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت ایران نیز در این مراسم گفت: در دیدار سال گذشته حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران از عشق آباد و همتای ترکمنی وی بر افزایش حجم مبادلات تجاری به ۶۰ میلیارد دلار در یک بازه زمانی ۱۰ ساله توافق کرده اند.
وی افزایش حجم مبادلات دو کشور از ۹۰ میلیون دلار در اولین سال تشکیل دولت ترکمنستان در سال ۱۹۹۱ به حدود چهار میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ را قابل تقدیر دانست.
زنگنه روابط خوب سیاسی و اقتصادی میان دو کشور را ناشی از روابط تاریخی و فرهنگی دیرینه دو ملت ایران و ترکمنستان عنوان کرد.
ترکمنستان در ۲۷ اکتبر سال ۱۹۹۱ با جدا شدن از اتحاد جماهیر شوروی اعلام استقلال کرد و این کشور، هر ساله روزهای ۲۷ تا ۲۸ اکتبر را به عنوان روز ملی جشن می گیرد./ ایرنا
ارکین نیوز: گفته می شود در این مراسم افراد شاخص ترکمن صحرا از شهرهای بندر ، گنبد ، آق قلا و گمیشان حضور داشتند.

  • شهروند - 2015-11-08 در 11:55 ق.ظ

    از آق قلا حتما عبدالرحیم سن سبلی حضور داشته

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست