• تاریخ: 2016-02-16
  • شناسه خبر: 14799
  • 1,261 بازدید

بردی محمدوف به دنبال ریاست جمهوری مادام‌العمر بر ترکمنستان است

ارکین نیوز – رئیس جمهور ترکمنستان در لایحه‌ای پیشنهاد داده است رئیس جمهور بارها بتواند برای این پست انتخاب شود. یک کمیسیون به ریاست «قربانقلی بردی محمدوف» رئیس جمهوری ترکمنستان لایحه‌ای جدیدی برای اصلاح قانون اساسی ...

ارکین نیوز – رئیس جمهور ترکمنستان در لایحه‌ای پیشنهاد داده است رئیس جمهور بارها بتواند برای این پست انتخاب شود.
یک کمیسیون به ریاست «قربانقلی بردی محمدوف» رئیس جمهوری ترکمنستان لایحه‌ای جدیدی برای اصلاح قانون اساسی پیشنهاد کرده است که دوره ریاست جمهوری در این کشور را از پنج سال به هفت سال افزایش می‌دهد.

بر اساس این طرح علاوه بر افزایش دوره ریاست جمهوری، شرط سنی برای رئیس جمهور نیز برداشته می‌شود. تحلیلگران سیاسی می‌گویند این طرح موجب تحکیم جایگاه رئیس جمهور در تصمیمات دولتی به خصوص صادرات گاز خواهد شد.

بر اساس شواهد و اخبار رسیده از ترکمنستان احتمال تصویب این لایحه در پارلمان زیاد است. در حال حاضر بردی محمدوف دومین دوره ریاست جمهوری خود را سپری می‌کند.

طبق لایجه پیشنهاد شده سقف سنی برای ریاست جمهوری در این کشور ۷۰ سال اعلام و قید شده است که یک رئیس جمهور بارها می‌تواند برای این پست انتخاب شود.

این درحالی است که دیگر کشورهای آسیای میانه سیاست مشابهی برای ابقای حکومت خود در پیش گرفته‌اند. «امام علی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان نیز خواهان برگزاری یک همه پرسی برای نامحدود شدن تعداد دوره‌های ریاست جمهوری شده است.

همچنین ماه گذشته «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان خواستار انتخابات فوری پارلمانی برای تحکیم قدرت دولت خود شده بود.
مهر

  • ترکمن - 2016-02-16 در 2:03 ب.ظ

    امیدوارم این طرح به نتیجه برسه ،

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست