• تاریخ: 2017-07-01
  • شناسه خبر: 23160
  • 191 بازدید

برخورد قاطعانه دستگاه قضا گلستان با دارندگان چاه‌های غیرمجاز

ارکین نیوز-رئیس کل دادگستری گلستان گفت: دادگستری استان در حیطه وظایف خود در حفظ منابع آبی زیرزمینی، قاطعانه وارد عمل شده است و احکام زیادی برای پلمپ چاه‌های غیرمجاز در محاکم استان صادر شده است که در نوبت اجرا هستند. به گ ...

ارکین نیوز-رئیس کل دادگستری گلستان گفت: دادگستری استان در حیطه وظایف خود در حفظ منابع آبی زیرزمینی، قاطعانه وارد عمل شده است و احکام زیادی برای پلمپ چاه‌های غیرمجاز در محاکم استان صادر شده است که در نوبت اجرا هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان به نقل از روابط عمومی اداره کل دادگستری استان گلستان، هادی هاشمیان با بیان اینکه پیشروی کویر از سمت شمال استان و عمیق‌تر شدن چاه‌های کشاورزی، زنگ خطر، پایین رفتن سطح آب‌های زیرزمینی در گلستان را به صدا در آورده است، اظهار کرد: حفظ داشته‌های زیست محیطی یکی از خواسته‌های مهم مردم از دستگاه قضایی استان است.
وی به کاهش ساخت و سازهای غیرمجاز در زمین‌های کشاورزی و منابع طبیعی استان هم اشاره کرد و افزود: در گذشته روال بر تخریب بناهای غیرمجاز پس از ساخت بود اما دستگاه قضایی استان این روال را تغییر داد و دستگاه‌های متولی را مکلف کردیم از همان ابتدا جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز را بگیرند.
رئیس کل دادگستری گلستان افزود: پیشگیری‌های دادگستری استان نتیجه داد و تعداد گزارش‌های دستگاه‌های متولی حفظ اراضی کشاورزی و منابع طبیعی استان به دادگستری از ۱۸ مورد در سال ۱۳۹۴ به بیش از ۱۰۰ گزارش در سال ۱۳۹۵ رسید.
هاشمیان خاطرنشان کرد: افزایش نظارت‌ها و جدیت دستگاه قضایی استان، دست‌اندازی و تغییر کاربری غیرمجاز زمین‌های کشاورزی و منابع طبیعی استان را به میزان چشمگیری کاهش داد.
هاشمیان به تلاش‌های دادگستری در اجرای برنامه‌های پیشگیری و استفاده از ظرفیت همه دستگاه‌های اجرایی گفت: این همدلی و همراهی نتیجه داد و سال ۱۳۹۵ بر خلاف سال‌های گذشته، نه تنها افزایش ورودی پرونده نداشتیم بلکه تعداد پرونده‌ها ۲۰ هزار فقره کاهش یافت.
وی افزود: کاهش پرونده‌ها علاوه بر کاستن از بار محاکم، فرصت رسیدگی به پرونده‌های مسن را برای قضات استان فراهم کرد.
رئیس کل دادگستری گلستان به فعال شدن «سامانه ابلاغ الکترونیک» ( ثنا ) هم اشاره کرد و گفت: سالانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار برگ اوراق قضایی در استان چاپ می‌شود که در صورت ثبت‌نام همه مراجعان به دستگاه قضایی استان در سامانه ثنا، علاوه بر صرفه جویی در مصرف کاغذ ، سرعت و دقت ابلاغ اوارق را افزایش می دهد.
هاشمیان افزود: در ابلاغ الکترونیک، اوراق قضایی به حساب کاربری فرد ارسال می‌شود و دیگر مامور برگه ابلاغ را به منزل افراد نمی‌برد.
وی ادامه داد: خرداد امسال ۳۵ درصد اوراق قضایی الکترونیک به طرفین پرونده ابلاغ شد که سبب صرفه‌جویی ۶۰ هزار برگ کاغذ شد.
رئیس کل دادگستری گلستان از آمادگی دادگستری‌های استان برای مشاوره حقوقی رایگان به مردم خبر داد و گفت: واحدهای ارشاد و معاضدت قضایی در ساعت اداری به مراجعان، مشاوره حقوقی رایگان می‌دهند، افرادی هم که امکان مراجعه حضوری ندارند با شماره ۱۲۹ تماس بگیرند و سوالات خود را از مشاوران و کارشناسان حقوقی در ساعت اداری بپرسند.
هاشمیان با بیان اینکه بسیاری از دردسرهای مردم در محاکم به دلیل ناآگاهی از مسائل حقوقی است، افزود: علاوه بر واحد‌های مشاوره، قضات گلستانی در قالب نهضت حقوق آموزی به مساجد می‌روند، مسائل حقوقی را توضیح می‌دهند و به پرسش‌های حقوقی و قضایی مردم پاسخ می دهند.
وی ادامه داد: تلاش دیگر دستگاه قضایی استان در سال گذشته همکاری با صدا و سیما و روی آنتن بردن برنامه حقوقی سیمای قانون بود که با اقبال مردمی مواجه شد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست