• تاریخ: 2017-03-30
  • شناسه خبر: 22615
  • 258 بازدید

بازدید بیش از ۳۲ هزار زائر و گردشگر از مجموعه زیارتی خالدنبی کلاله

ارکین نیوز-عضو هیات امنای مجموعه زیارتی و گردشگری خالد نبی(ع) کلاله در شرق استان گلستان اعلام کرد: این مجموعه از اول فروردین ماه جاری تا پایان روز نهم فروردین، پذیرای ۳۲ هزار و ۵۲۷ نفر زائر و گردشگر بوده است. عبدالرشید آ ...

ارکین نیوز-عضو هیات امنای مجموعه زیارتی و گردشگری خالد نبی(ع) کلاله در شرق استان گلستان اعلام کرد: این مجموعه از اول فروردین ماه جاری تا پایان روز نهم فروردین، پذیرای ۳۲ هزار و ۵۲۷ نفر زائر و گردشگر بوده است.

عبدالرشید آق ارکاکلی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۳هزار و ۳۶۸ نفر از زائران و گردشگران در زائرسراهای زیارتگاه و ۲۳ هزار و ۱۵۹ نفر نیز از چادر و امکانات اختصاصی برای اقامت خود استفاده کرده اند.
وی گفت : مجموعه زیارتی و گردشگری خالد نبی(ع) با ۳۳ واحد زائرسرا ، پارکینگ وسیله نقلیه به ظرفیت ۲۰۰دستگاه با استقرار تیم نگهبانی شبانه روزی، پارکینگ ویژه متورسیکلت به ظرفیت ۷۰۰دستگاه ، ۱۸غرفه عرضه صنایع دستی و نیازهای ضروری و ۱۲ خادم فصلی با لباس متحدالشکل در خدمت زائرین و گردشگران است.
عضو هیئت امنای مجموعه زیارتی و گردشگری خالد نبی(ع) کلاله ادامه داد : مسافرین نوروزی علاوه برزیارت بقعه متبرکه خالدنبی (ع)، ازمراتع و چشم اندازهای طبیعی منطقه ازجمله قبرستان باستانی، چشمه خضر، دره پنج شیر، قله تانگری داغ، هزار دره و تپه ماهورهای شمال خالدنبی دیدن می کنند.
دهیار روستای هدف گردشگری گچی سوبالا نیز گفت: مردم و دهیاری روستای هدف گردشگری گچی سوبالا در ارائه خدمات به زوار و گردشگران و اداره بخش های مختلف زیارتگاه مشارکت دارند.
عبدالصالح حمیدزاده افزود: نیروهای دهیاری روستای هدف گردشگری گچی سو بالا، علاوه بر راه اندازی مرکز عرضه غذای سنتی، در ارائه خدمات وتامین مایحتاج عمومی سوغاتی، صنایع دستی و محصولات فرهنگی موردعلاقه زوار و گردشگران نیز مشارکت دارند.
مجتمع زیارتی و گردشگری خالد نبی(ع) در ۵۶ کیلومتری شمال شرقی مرکز شهرستان ۱۱۰هزار نفری کلاله در شرق استان گلستان و بر فراز قله کوه گوگجه داغ در ارتفاع ۷۰۰ متری واقع شده است.
زیارتگاه خالد نبی، محل دفن خالد نبی (خالد بن سنان) است و در وب سایت بقعه خالد بن سنان در معرفی وی به نقل از کتاب ناسخ التواریخ آمده است: خالدبن سنان (ع) شش هزار و یکصد و بیست و سه سال بعد از به دنیا آمدن حضرت آدم (ع) و در سال ۵۳۰ میلادی بر تخت نبوت نشسته و مردم زمان خود را به شریعت حضرت عیسی (ع) دعوت می کرد و نسب آن حضرت به حضرت اسماعیل ذبیح الله (ع) می رسد.
خالدبن سنان (ع) در سرزمین عدن که در یمن می باشد می زیسته است و از قبیله «بنی عبس بغیض» می باشد و از آنجایی که ایشان در زمره پیامبران تبلیغی بدون کتاب و آخرین مبلغ دین مسیح بوده، وظیفه اش ایجاب می کرد که به عنوان مبلغ دینی به همه جا سفر کند و مردم را به پذیرش دین مسیح دعوت کند.
فاصله زمانی بین ظهور خالدنبی (ع) و ولادت خاتم الانبیاء چهل سال است، به عبارت دیگرخالدبن سنان (ع)چهل سال پیش از ولادت خاتم الانبیاء به ظهور می رسد.
به گزارش ایرنا، زیارتگاه خالد نبی یکی از اماکن زیارتی مهم در شرق استان گلستان محسوب می شود و همه ساله بویژه در فصل بهار زائران بسیاری از مناطق مختلف به این زیارتگاه مراجعه می کنند.
در نزدیکی و پایین‌تر از بقعه خالد نبی، بقعه‌های عالم بابا و چوپان عطا و دره‌ای به نام پنج شیر و همچنین چشمه خضر قرار دارند.
طبق روایات رایج بین اهالی، عالم بابا پدر همسر خالد نبی و چوپان عطا، شبان خالد نبی یا یکی از اولیای گمنام و یا یکی از همراهان وی بوده‌است که همگی آنها مورد توجه و احترام ترکمن‌ها هستند.
در قسمت شرق بقعه چوپان عطا و پیوسته به آن و بر روی یک رشته تپه ماهورهای خاکی که ارتفاع آنها به مراتب کمتر از ارتفاع محل مرقد خالد نبی است، گورستان عظیمی دیده می‌شود که حدود ۶۰۰ سنگ مزار استوانه‌ای تا ارتفاع حداکثر ۲ متر در آن دیده می‌شود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست