• تاریخ: 2015-03-09
  • شناسه خبر: 2267
  • 986 بازدید

اهالی روستای دوگونچی آق قلا به تدبیر رییس جمهوری امید بسته اند

ارکین نیوز- اهالی روستای دوگونچی از توابع شهرستان آق قلا در استان گلستان به اجرای دستور رییس جمهوری برای رفع مشکلات خود و رهایی این روستا از بن بست امید دارند. این روستا در مسیر راه آهن گرگان – اینچه برون و به عبار ...

81534445-6323421
ارکین نیوز- اهالی روستای دوگونچی از توابع شهرستان آق قلا در استان گلستان به اجرای دستور رییس جمهوری برای رفع مشکلات خود و رهایی این روستا از بن بست امید دارند.

این روستا در مسیر راه آهن گرگان – اینچه برون و به عبارتی خط آهن ایران – ترکمنستان – قزاقستان واقع می باشد و نام آن جهانی شده است ،اما هم اینک با بن بستی از چند طرف روبرو بوده و منتظر است تا تدبیر ریاست جمهوری که هنگام افتتاح راه آهن با شنیدن مشکل این روستا از نیمه راه اینچه برون – گرگان به دیدن آنها رفت، چاره ساز شده و منفعت راه آهن بین المللی آنان را نیز نمک گیر کند.

رییس جمهوری دوازدهم آذر سال جاری در میانه راه برگشت از مراسم افتتاح راه آهن به گرگان مرکز استان گلستان با مردم روستای دوگونچی دیدار و بر لزوم بررسی مشکلات اهالی از سوی استانداری و وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد.

دکتر حسن روحانی در بازدید از این روستا به استاندار گلستان و وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد که در کمترین زمان مشکلات بوجود آمده را بررسی و راهکار مناسب برای آن پیدا کنند.

* و اما مشکل

روستای ترکمن نشین دوگونچی با دو هزار و ۶۰۰ نفر جمعیت در حدود چهار کیلومتری شمال آق قلا واقع بوده و پس از اجرای خط آهن اینچه برون – گرگان راه ارتباطی این روستا از قسمت شمالی مسدود و در حاشیه جنوبی آن رودخانه واقع است، ضمن اینکه در دو قسمت دیگر روستا اراضی منابع طبیعی و یک دهنه پل احداثی برای راه آهن وجود دارد.

این موانع سبب شده تا این روستا در محاصره بن بست ها قرار گیرد و راه خروجی مناسب نداشته باشد و با این وضعیت توسعه آن نیز میسر نخواهد بود.

در این زمینه در کمتر از یک هفته بعد از سفر رییس جمهوری، استاندار گلستان به دیدار مردم این روستا رفت تا مشکلات اهالی را بررسی تکمیلی کرده و نسبت به رفع آن چاره اندیشی شود و هم اینک مردم این منطقه همچنان امید به رفع مشکل و عمران و آبادانی بیشتر روستای خود دارند.

حضور خبرنگار ایرنا و گفت وگو با اهالی دوگونچی از امید و صبوری آنان برای رفع مشکلات این روستا خبر می دهد.

اهالی دوگونچی معتقدند این روستا در توسعه کشور نقش آفرین شد، هر چند هم اینک و برای مدتی از توسعه بازمانده و انتظار می رود پس از افتتاح راه آهن بین المللی ایران – ترکمنستان – قزاقستان زمینه رشد آن فراهم شود.

دهیار روستای دوگونچی که جوانی است با مدرک لیسانس حسابداری و به گفته خودش، امور اداری را در دوران خدمت دربندرعباس به خوبی یاد گرفته است، گفت: در ابتدا قرار بود این خط آهن از ضلع غربی روستا عبور کند و حتی تراشه هم در مسیر آن ایجاد شد اما به یکباره و بدون نقشه و هماهنگی این خط آهن به ضلع شرقی منتقل و به نوعی مسیر ارتباطی دوگونچی با شهر آق قلا قطع شد.

ایوب دوگونچی افزود: در شمال این روستا رودخانه گرگانرود قرار دارد که خشک شده و به نوعی انتهای روستا می باشد و امکان توسعه در این بخش وجود ندارد.

وی همچنین با اشاره به واقع بودن یک واحد مرغداری در ضلع غربی روستا و بوی بد آن که باعث آزار و اذیت اهالی و افراد عبوری است، اظهار کرد: با توجه به موقعیت منطقه امکان توسعه و پیشرفت در محور غربی نیز میسر نمی باشد.

دهیار دوگونچی ادامه داد: در ضلع جنوبی مسیر و جاده ترانزیتی آق قلا به بندرترکمن وجود دارد که تردد از عرض جاده خطرات زیادی به همراه دارد.

وی گفت: مسیر خط آهن از سمت جنوب به شمال می باشد و در مسیر شرق به غرب و بالعکس یک پل روگذر از خط آهن با شیب تند زده شده که دو ورودی اصلی روستا در جنوب را نیز مسدود کرده و تنها راه دسترسی ورودی سوم می باشد که استفاده از آن باعث ایجاد ترافیک و تردد بیش از حد شده است.

دهیار دوگونچی افزود: ورودی سوم نیز تقریبا مماس با انتهای پل روگذر می باشد که خطرات زیادی را در زمینه تردد و خروج خودرو از روستا ایجاد می کند.

به گفته وی، در آغاز بکار پروژه بعد از تغییر از محور غربی به شرقی، از مسوولین خواستیم تا یک زیرگذر از مسیر پل روگذر به منظور دسترسی به آق قلا زده شود و آنها این قول را دادند که در کمترین زمان ممکن این کار صورت گیرد، اما پیمانکار حاضر به اجرا نشد و همین مساله مردم روستا را در محاصره قرار داد.

وی همچنین به دیدار ریاست جمهوری از این روستا و توقف دکتر روحانی برای بررسی مشکلات اهالی اشاره کرد و تصریح نمود: مردم روستا که از صبح منتظر حضور رییس جمهوری بودند با دیدن دکتر روحانی در این روستای محروم مشکلات خویش را فراموش کردند، اما فرماندار به بیان بین مشکلات پرداخت و ریاست جمهوری به استاندار گلستان دستور داده و تاکید نمودند که در کمترین زمان (طی یک هفته) مشکلات را بررسی و به نهاد ریاست جمهوری اعلام و وزیر راه و شهرسازی نیز مکلف شد که این مشکل را برطرف نماید.

این دهیار که نامش برگرفته از نام روستای دوگونچی است، اضافه کرد: استاندار گلستان یک هفته پس از سفر رییس جمهور با هیاتی به این روستا آمد و ضمن بازدید از مشکلات و شنیدن سخنان اهالی روستا قول مساعدت در جهت برطرف شدن آن را داد، اما اهالی هنوز منتظر اقدام و قدمی از سوی پیمانکار، راه آهن و راه و شهرسازی هستند.

در اجرای خط آهن گرگان – اینچه برون نباید از همکاری و تعامل روستائیان چشم پوشی کرد و هم اینک این همراهی در خارج کردن روستا از بن بست و توسعه و عمران و آبادانی بیشتر آن طبق دستور ریاست جمهوری است.

اهالی محجوب این روستا معتقدند که همواره وظیفه دارند در جهت توسعه کشور و رسیدن به سند افق ۱۴۰۴ که مد نظر مقام معظم رهبری می باشد، تلاش کنند و به همین منظور زمین های زراعی خود را که در مسیر خط آهن قرار داشت با تعامل به پیمانکار واگذار کردند.

اهالی باصفای و محروم دوگونچی هم اینک منتظرند تا راه اتصال روستای آنان به آق قلا برقرار و مشکلات تردد آنان کمتر شده و نیز با اجرای طرح های مختلف عمرانی به توسعه این روستا کمک شود.

دوگونچی در بخش مرکزی شهرستان آق قلا واقع بوده و ۶۳۴ خانوار در آن زندگی می کنند و با وجود فراهم شدن امکانات مختلف رفاهی هم اینک نیازمند جاده مناسب دسترسی به شهر وتوسعه و عمران بیشتر روستای خود هستند.

نایب رییس شورای اسلامی این روستا نیز به خبرنگار ایرنا گفت: تغییر مسیر خط آهن از غرب به شرق بدون مطالعات اولیه بود و با ایجاد این مسیر جدید پیش بینی برای مسدود شدن ورودی ها نشده بود و این مشکل به وجود آمد و پیمانکار نیز در پایان مدعی شد که بودجه ای برای حل مشکل درنظر گرفته نشده است.

نورمحمد عزتی افزود: بیش از یک سال از صورت جلسه حل مشکل توسط پیمانکار و شرکت راه آهن و راه و شهرسازی گذشته است و برای رفع مشکل باید چاره سازی شود.

وی تصریح کرد: با توجه به این که زمین های کشاورزی اهالی روستا در ضلع جنوبی و آن طرف خط آق قلا به بندرترکمن قرار گرفته، تردد در این مسیر با مشکل مواجه بوده و خطرآفرین شده است.

عضو شورای دوگونچی در این زمینه خواستار بازگرداندن مسیر راه آهن بین المللی به جای قبلی یعنی ضلع غربی شد و معتقد است با این اقدام دیگر نیازی به احداث زیرگذر نخواهد بود.

وی ابراز امیدواری کرد بزودی در خصوص ایجاد زیرگذر و برطرف شدن مشکلات اهالی اقدامی صورت گیرد.

عزتی گفت: ما اکنون یک راه دسترسی نزدیک به شهر آق قلا را در مسیر گلزار شهدا داریم که اگر پیش بینی های دیگر زمان بر است پیشنهاد می کنیم این مسیر از طریق زیرگذر توسعه یابد.

نایب رییس شورای روستای دوگونچی خواستار اجرای مرحله دوم طرح هادی این روستا نیز به سبب رشد بافت آن طی سالهای اخیر شد و خاطرنشان کرد: انتظار داریم در کنار آسفالت جاده گلزار شهدای دوگونچی، با اختصاص اعتباری معادل یک میلیارد تومان برای رفع نقص فنی خط آهن، ایمنی روستا نیز افزایش یابد.

از سوی دیگر فرماندار آق قلا معتقد است با احداث این خط آهن از ضلع شرقی، روستا کاملا محاصره شد و امکان توسعه و گسترش آن گرفته شده است.

الیاس هیوه چی همچنین معتقد است که وزارت راه و شهرسازی و راه آهن جمهوری اسلامی ایران در این زمینه بد عمل کردند و افزود: مسوولانی که در گذشته زمینه تغییر نقشه خط آهن از غرب به شرق را فراهم کردند باید در این زمینه پاسخگو باشند.

وی از صبوری اهالی روستای دوگونچی برای رفع مشکل آنان نیز تقدیر کرد و گفت: نمایندگان آنان پیگیر رفع این مشکل هستند.

شهرستان آق قلا که دوگونچی یکی از روستاهای تابعه آن است دارای دو بخش مرکزی و وشمگیر به مرکزیت شهر آق قلا و انبارالوم با جمعیتی افزون بر ۱۰۹ هزار نفر است که بیشتر ساکنان آن را هموطنان ترکمن تشکیل می دهند.

استان مرزی گلستان با ۱۴ شهرستان در شمال ایران واقع بوده و با کشور ترکمنستان، دریای خزر و استان های مازندران ،سمنان و خراسان شمالی همسایه است.
ایرنا
81534445-6323422
81534445-6323424
81534445-6323425

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست